کاربردهای پستانک های ارتودنسی

کاربردهای پستانک های ارتودنسی | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

بررسی کاربردهای پستانک های ارتودنسی

در ادامه این مطلب از سایت دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان کاربردهای پستانک های ارتودنسی را مورد بررسی قرار می دهیم.

آشنایی با پستانک های ارتودنتیک

پستانک های ارتودنسی یا اصطلاحا ارتودنتیک برای پیشگیری از بروز ناهنجاری های دندان ها و مقابله با مشکلات دهان و دندان پس از تولد کودک، طراحی شده اند. پستانک های ارتودنتیک برای پیشگیری از مشکلات بعدی دندان های کودکان یا اصلاح شرایط موجود طراحی شده اند، چرا که دندان های شیری کودک به زودی رشد خواهند کرد و پایه های بنیادی دندان های دائمی بزرگسالی او خواهند بود.

البته استفاده از پستانک برای نوزادان توصیه نمی شود اما اگر بعد از چهار هفته از آغاز تولد کودک و زمانی که کودک یک روال عادتی ثابت برای تغذیه از شیر مادر پیدا کرد، پس از بررسی های لازم برای مضرات و فواید پستانک تصمیم به این امر گرفتید که برای نوزاد خود پستانک تهیه کنید، متخصصین و دندانپزشکان استفاده از پستانک ارتودنسی را توصیه می کنند.

پستانک ارتودنتیک نوکی شبیه پستان مادر دارد که قسمت پایینی آن پهن و قسمت بالایی آن گرد است. این پستانک ها به شکل خاصی طراحی شده اند تا به شکل گیری دهان و فک در حال رشد کودک کمک کنند. هنگامی که کودک این نوع پستانک را می مکد، برای به وجود آمدن طبیعی ترین شکل ممکن و کاهش فشار بر لثه ها و دندان های ضعیف کودک، در دهان نوزاد مانند پستان واقعی مادر صاف می شوند.

دندانپزشکان و متخصصین کودک بر این باورند که پستانک های ارتودنتیک مشکلات بسیار کمتری نسبت به پستانک های گرد دارند. با اینکه اگر پستانک مناسبی انتخاب شود، میتواند به اصلاح شکل دهان وفک کودک کمک شایانی بکند و از آسیب های دندان جلوگیری کند ولی زمان استفاده از آن باید محدود باشد و حداکثر تا یک سالگی ادامه یابد. خواه این پستانک ارتودنتیک باشد یا نباشد.

مقایسع انگشست شست و پستانک !

طبق نتایج مطالعات آکادمی دندانپزشکی کودکان در آمریکا استفاده از پستانک بهتر از خوردن شست توسط کودکان می باشد، زیرا ترک عادت آن آسان تر است. بعلاوه، از نظر این آکادمی استفاده از پستانک در هنگام خواب و در طول سال اول زندگی کودک، از بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) نیز جلوگیری می کند.

استفاده از پستانک در خلال دو تا چهار سالگی می تواند تاثیر بدی روی شکل دهان و نحوه قرار گیری دندان های کودک داشته باشد. اگر کودک شما عادت های مکیدن خود را تا قبل از در آمدن دندان های دائمی اش ترک کرد میتوان به فرایند اصلاح خودکار گاز گرفتن او امید داشت.

اکثر کودکان عادت های مکیدن خود را متاثر از گروه همسالان خود متوقف می کنند، زیرا حتی در ۳ سالگی نیز کودکان تاثیر شدیدی از همسالان خود میگیرند. ممکن است فرزند شما در خلوت هنوز هم از عادات مکیدن به عنوان راهی برای خوابیدن یا آرام شدن استفاده کند، اما در نهایت عادت خود را متوقف خواهد کرد.

تاثیرات پستانک بر دندان کودکان | دندانپزشک کودکان اصفهان

انواع مختلف پستانک ارتودنسی

پستانک های ارتودنسی در دو نوع وجود دارند:

  • سیلیکونی
  • لاتکسی

اگر دوام جنس پستانک برایتان اهمیت بیشتری دارد بهتر است بدانید که پستانک های سیلیکونی از پستانک های لاتکسی دوام و ماندگاری بیشتری دارند. البته هیچ گونه بو و مزه ای هم ندارند. در سطح این نوع از پستانک ها منفذهایی تعبیه شده است. که به استریل کردن آنها کمک میکند. به همین منظور استفاده از این مدل پستانک به مراتب از عادت مکیدن شست بهتر است و سلامت کودک را تضمین میکند. پستانک های ارتودنسی عرضه شده در بازار اشکال مختلفی دارند که میتوان از آنها به موارد زیر اشاده کرد:

  • پستانک های ارتودنسی دایره ای شکل
  • پستانک های ارتودنسی بادامی شکل
  • پستانک های ارتودنسی معمولی

| صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |

نکات مهم در استفاده از پستانک های ارتودنسی

  • این پستانک ها به اصلاح یا جلوگیری از مشکلات دندان ها کمک می کنند و از پستانک های سنتی گرد قدیمی بسیار بهترند.
  • بعد از یک سالگی هرگز اجازه استفاده از پستانک را به کودک خود ندهید.
  • ترک این پستانک ها از ترک مکیدن انگشت برای کودکان بسیار ساده تر است.
  • چه بخواهید و چه نخواهید کودک شما به احتمال زیاد تحت تاثیر همسالان خود عادت های مکیدن را ترک میکند.

مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

عوارض وجود فاصله بین دندان ها

پیشگیری از ایجاد فلوروزیس در کودک

موارد انجام اصلاح طرح لبخند کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *