علت و درمان دندان درد در شبانه

علت و درمان دندان درد شبانه | دندانپزشک کودکان اصفهان

علت و درمان دندان درد در شبانه

همه ما پس از یک روز پر از مشغله و سخت دوست داریم شب ها با آرامش به رختخواب برویم و بخوابیم، اما گاهاً دندان درد به سراغمان می آید و خواب را از چشمانمان می گیرد. این درد بسیار کلافه کننده است و از همه بدتر اینکه به هیچ پزشکی دسترسی نداریم! اما چه باید کرد؟! با دندانپزشک کودکان اصفهان همراه باشید که در ادامه مطلب در رابطه با علت و درمان دندان درد شبانه صحبت کنیم.

چرا دندان درد در شب شدیدتر است؟

غیرمعمول نیست که درد دندان هنگام شب یا هنگام خواب شدت پیدا کند. دانستن دلایلی که باعث این اتفاق شده است می تواند به جلوگیری از آن در آینده کمک کند و همچنین استرس ناشی از عدم دانستن دلیل افزایش درد را کاهش دهد. وقتی منبع مشکل را شناختیم می توانیم برای اصلاح آن کاری انجام دهیم.

در اینجا چند دلیل متداول برای افزایش درد دندان در شب آورده شده است:

فشار ناشی از هجوم خون به سر شما

به راحتی می تواند یکی از دلایل باشد. هنگام خوابیدن بیشتر جریان خون در سر ما جریان دارد. ایستادن به دلیل موقعیت بدن ممکن است باعث افزایش فشار بر روی دندان ترک خورده یا آسیب دیده یا حتی بر روی لثه متورم شود و درد و ناراحتی را افزایش دهد.
سینوس ها نیز دلیلی برای افزایش درد دندان در شب هستند. مخاط می تواند هنگام خوابیدن در سینوس ها گیر کند و در نتیجه درد شدیدی ایجاد کند. این مسئله به اندازه مشکل فشار شایع نیست، اما اگر قبلاً دچار مشکل طولانی مدت در سینوس خود شده اید، ممکن است ریشه مشکل خود را پیدا کرده باشید.

میان وعده در شب

می تواند برای دندان های حساس مضر باشد. هر نوع غذای شیرین و اسیدی شبانه دو برابر بر علیه دندان شما عمل می کند. شکر مینای دندان های ما را فرسوده می کند و آن ها را بی دفاع می کند. بنابراین ممکن است نوشابه یا شکلات در اواخر شب بهترین ایده نباشد.
به همین ترتیب، مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن چنین غذاهایی توصیه نمی شود. هنگامی که مینای دندان شما به اندازه کافی نازک می شود، می تواند به آن ها آسیب برساند.

حواس پرتی

یک دلیل دیگر اینکه به نظر می رسد درد هنگام تلاش برای خوابیدن بیشتر شده است می تواند کمبود مواردی باشد که باعث حواس پرتی شما می شد. در طول روز ما در حال حرکت کردن، انجام کار، گفتگو با مردم، تماشای فیلم، رانندگی با وسایل نقلیه و فعالیت هایی هستیم که می تواند ذهن ما را از درد دور کند، در حالی که شب تلاش می کنیم مغز خود را خاموش کنیم و بخوابیم. . بدون هیچ چیز دیگری برای جلب توجه ما، درد می تواند باعث سرقت حواس جمع شده به سمت خود شود، به طوری که احساس می کنید دردی که در تمام طول روز داشته ایم شدت گرفته است. این امر به هیچ وجه از شدت درد نمی کاهد. هنوز واقعی و بسیار ناخوشایند است!

موقعیت خواب شما

همچنین به نظر می رسد که هنگام ورود به رختخواب، دندان درد شما بدتر می شود. این موضوع به این دلیل است که وقتی فرد دراز می کشد، خون بیشتری به سمت سر می ریزد که فشار قابل توجهی به مناطق حساس دهان وارد می کند. در نتیجه، دندان درد شما به دلیل وضعیت خوابیدن بارزتر و دردناكتر می شود.البته اگر در این حد فعال نباشید یا موارد زیادی باعث حواس پرتی شما نشود، این امر می تواند در طول روز نیز اتفاق بیفتد. اما احتمال این موضوع در شب بسیار بیشتر است.

علت دندان درد در شب

درد دندان یک درد آزاردهنده و حوصله سر بری است که معمولا در طول شب ها بیشتر حس میشود. زمانی که در طول شب با این مشکل مواجه شوید خوابیدن برایتان سخت میشود و ممکن است مدام از خواب بیدار شوید.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان های قدیمی رایج ترین دلیل درد دندان است. باید پوسیدگی کافی در دندان وجود داشته باشد تا بتواند به عاج، لایه داخلی دندان برسد. آسیب به عاج باعث می شود دندان بسیار حساس شده و حفره ایجاد کند.

اگر درد بیشتر یک درد مبهم است، به این معنی است که پوسیدگی به مرکز دندان نرسیده است. اما وقتی درد شدید است، باید هرچه سریع تر از آن مراقبت کنید، زیرا در صورت عدم مراقبت سریع، این موضوع می تواند منجر به مشکلات بزرگتری شود.

علت و درمان دندان درد در شبانه | دندانپزشک کودکان اصفهان

بیماری لثه

بیماری لثه دلیل دیگری است که ممکن است احساس درد کنید. اگر احساس درد مبهمی دارید، و لثه های شما قرمز و خونریزی کرده است، ممکن است به بیماری لثه مبتلا شده باشید و باید در اولین فرصتی را که دارید این موضوع را درمان کنید.

شکستگی دندان

شکستگی دندان می تواند دلیل ناراحتی باشد. به روش های مختلفی می توانید دچار شکستگی دندان شده باشید، از گاز گرفتن چیزی سخت گرفته تا تأثیر عوامل خارجی. اگر دندان شکسته باعث درد شما می شود، به این دلیل است که شکستگی به مرکز دندان رسیده است و به انتهای عصب برخورد می کند که قطعاً درد آزار دهنده ای ایجاد می کند. این وضعیت ممکن است به محض آسیب دیدن دندان اتفاق بیفتد، اما همچنین می تواند خیلی دیرتر با بدتر شدن آسیب رخ دهد. قطعاً دلیلی برای مراجعه به دندانپزشک و رفع آن قبل از وخیم تر شدن وضعیت وجود دارد.

حساسیت دندان

خوردن یا نوشیدن یک چیز خیلی سرد یا گرم نیز می تواند باعث درد شود. این وضعیت معمولاً به دلیل حساسیت دندان های شما است. این امر به احتمال زیاد به این دلیل است که مینای دندان شما ساییده شده و لایه دندان که در آن اعصاب قرار دارند در معرض آن قرار دارد. همچنین می تواند اندکی پس از سفید شدن دندان ها اتفاق بیفتد. سعی کنید از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس برای محافظت از اعصاب و در امان نگه داشتن آن ها از دمای بسیار بالا و پایین استفاده کنید.

پرکردگی دندان آسیب دیده

وقتی پر کننده های دندان آسیب می بینند که باعث می شود مکان های حساس روی دندان شما لخت و در معرض آسیب هایی، مانند باکتری ها، درجه حرارت شدید و کمی مواد غذایی قرار گیرد. این موضوع می تواند باعث انواع مختلف درد، از کسل کننده و خفیف تا شدید شود. یک دندان پر شده آسیب دیده باید بلافاصله برطرف شود.

ساییدن دندان ها به هم

ساییدن دندان ها به هم، که به دندان قروچه نیز معروف است، اغلب باعث درد دندان می شود.ساییدن دندان ها به هم نشانه استرس است، اما این عادت را بعضی از افراد هنگام خواب دارند. بهترین راه برای محافظت از خود در برابر ساییدن دندان هنگام خواب استفاده از محافظ دهان است. تهیه محافظ دهانی که توسط دندانپزشک برای شما ساخته شده توصیه می شود.

مسواک زدن خیلی سخت

مسواک زدن بیش از حد محکم دندان ها و استفاده از نخ دندان به صورت نامناسب ممکن است منجر به التهاب، تحریک و خونریزی لثه شود. اگر این کار به طور مکرر انجام شود، لثه ها عقب رفته و باعث ناپایداری دندان می شود که باعث تشدید درد می شود.

۹ روش برای درمان دندان درد در شب

دندان درد شرایط سختی برای ما ایجاد میکند اما اگر در هنگام شب درد دندان تجربه کنیم دنیا برایمان جهنم میشود. اما خوشبختانه روش هایی وجود دارد که میتوانند با موفقیت به درمان دندان درد مخصوصا در طول شب کمک کنند.

داروهای ضد درد دهان

مصرف داروهای بدون نسخه (OTC) ضد درد از قبیل استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (Advil) یک روش سریع و ثابت شده برای کاهش درد و یا حتی درمان دندان درد است. این داروها قادرند که دردهای جزئی تا متوسط را به خوبی تسکین دهند. هنگام مصرف داروهای ضد درد حتما دوز توصیه شده شرکت سازنده را در نظر داشته باشید. اگر درد دندانتان شدید است ، بهتر است به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و در مورد داروهای مسکن قوی که میتوانند به کاهش درد کمک بیشتری کنند با او صحبت کنید.

کمپرس سرد

استفاده از یک کیسه پر از تکه های یخ و یا یک مشما پر از آب یخ میتواند به تسکین درد دندان کمک کند. بهتر است که مقداری یخ را درون مشما ریخته سپس داخل یک حوله کوچک بپیچید. کمپرس یخ را روی بخشی از دهان و دندان که درد میکند قرار دهید تا عروق خونرسان آن منطقه ریلکس شده و به کاهش و درمان دندان درد کمک کند. هر بار میتوان به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کمپرس را روی محل درد دندان قرار داد.

بالا نگه داشتن سر

اگر به داروی مسکن دسترسی ندارید بهترین کار برای درمان دندان درد قطعا بالا نگه داشتن سر است. اگر سر خودتان را بالا نگه دارید خون کمتری در سرتان جمع میشود و همین باعث کاهش التهاب و درد اضافی میشود. اگر شب ها از خواب بیدار میشوید میتوانید زیر سر خود را کمی بلندتر کنید برای مثال یک بالش بلندتر زیر سرتان بگذارید.

استعمال پمادهای دهانی

علاوه بر قرص و کپسول کاهش درد، برخی از پمادهای دارویی همچنین ممکن است به کاهش درد دندان کمک کنند. ژل های بی حس کننده بدون نسخه OTC و پمادهایی که حاوی موادی مانند بنزوکائین هستند ممکن است ناحیه از دهان و دندان که درد میکند را بی حس کنند. فقط توجه داشته باشید که بنزوکائین برای استفاده در کودکان خردسال مناسب نیست.

شستشوی دهان با آب و نمک

آب نمک یک ماده ضد باکتری طبیعی است، بنابراین ممکن است التهاب را کاهش دهد. این به نوبه خود به محافظت از دندانهای آسیب دیده در برابر عفونت کمک می کند. شستشو با آب نمک همچنین ممکن است به از بین بردن هرگونه ذره مواد غذایی یا بقایای به جا مانده در لابلای دندان یا لثه کمک کند.

شستشوی دهان با پراکسید هیدروژن

پریودنتیت یک عفونت جدی در بافت لثه است که به طور کلی در نتیجه سهل انگاری در رعایت بهداشت دهان و دندان رخ می دهد. پریودنتیت و سایر بیماری های لثه می توانند باعث بروز مشکلاتی از قبیل درد دندان، خونریزی لثه ها و دندان ها و حتی تشکیل آبسه دندان شود.

شستشو دهان با دهانشویه حاوی هیدروژن پراکسید میتواند به کاهش پلاک و علائم پریودنتیت کمک می کند. جهت درمان دندان درد با این روش، باید هیدروژن پراکسید را با حجم مسااوی از آب رقیق کرد سپس محلول را داخل دهان چند بار غرغرره کرد. دقت کنید که این روش درمانی برای کودکان مناسب نیست. زیرا کودکان ممکن است به صورت تصادفی محلول را قورت دهند و با عوارض ناشی از آن روبرو شوند.

چای نعنا

نعناع حاوی ترکیبات ضد باکتری و آنتی اکسیدانی است. منتول ، یک ماده فعال در نعناع است که اثر بی حس کنندگی خفیفی در داخل دهان دارد. نوشیدن مقدار کمی چای نعنا میتواند به تسکین و حتی درمان دندان درد فوری منجر شود.

میخک

یوجینول که یکی از ترکیبات اصلی میخک است می تواند. باعث کاهش و درمان درد دندان شود. نتایج یک کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۱۵ نشان داد افرادی که بعد از کشیدن دندان، یوجینول را به لثه و دندان خود میزنند با کاهش التهاب و درد دندان روبرو میشوند. یوجینول به عنوان ضد درد عمل می کند ، بدین معنی که منطقه را بی حس می کند. برای استفاده از میخک برای دندان درد ، میخک ها را در آب خیس کنید تا تبدیل به حالت خمیری شود. سپس خمیر را روی دندان بمالید. از طرف دیگر، به آرامی جویدن یا مکیدن میخک میتواند تاثیر مشابهی در کاهش درد دندان داشته باشد. باز هم دقت کنید که استفاده از میخک به هیچ عنوان در بچه ها صورت نگیرید زیرا بچه ها ممکن است میخک را ببلعند که میتواند دردناک باشد.

سیر

سیر یک محصول بسیار رایج در خانه ها است که از قدیم الایام برای کاهش درد دندان نیز مورد استفاده قرار میگرفته است. آلیسین (که ترکیب اصلی سیر است). اثر ضد باکتریایی خوبی دارد که ممکن است به از بین بردن باکتری های موجود در دهان که منجر به حفره و درد دندان میشوند بسیار موثر باشد. جویدن یک حبه سیر کوچک و خام داخل دهان و درست در جایی که دندانتان درد میکند میتواند راه موثری برای درمان دندان درد باشد.

جلوگیری از دندان درد شبانه

همان طور که قبلا هم گفته شد؛ پوسیدگی دندان می تواند یکی از رایج ترین دلایل درد شبانۀ دندان باشد. بنابراین از زدن مسواک و استفاده از نخ دندان قافل نشوید. تا پوسیدگی و دردهای غیرقابل تحمل آن در امان باشید. چنانچه از پوسیدگی های دندان خود آگاه هستید قبل از اینکه دردها و آزار آن شدیدتر شود. با مراجعه به دندانپزشک ترمیمی خوب میتوان زودتر این عارضه را برطرف کرد.

| اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |


مطالب پیشنهادی:

علل و انواع تغییر رنگ دندان

انواع لکه های دندان و درمان آن

درمان های خانگی دندان درد کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *