روشهای درمان خارش دندان شیری

روشهای درمان خارش دندان شیری | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

بررسی روشهای درمان خارش دندان شیری

در ادامه این مطلب از سایت دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان روشهای درمان خارش دندان شیری را مورد بررسی قرار می دهیم. علائم درآمدن دندان در نوزادان می‌تواند باعث تغییراتی در رفتار و حالات آن‌ها شود. این علائم شامل بداخلاقی، بهانه‌گیری به‌ویژه در شب، التهاب لثه‌ها، تب، سرفه، اسهال، تغییر در الگوی خواب، تلاش برای خارش لثه‌ها با کشیدن اجسام یا خوراکی‌های سفت به لثه، کشیدن گوش‌ها و مالیدن صورت توسط نوزاد، بی‌اشتهایی و افزایش ترشحات بینی و بزاق دهان می‌شوند.

ارزیابی و توجه به این علائم مهم است و توصیه می‌شود که در صورت عدم درآمدن دندان‌ها تا ۱۳ ماهگی، به متخصص دندانپزشکی اطفال مراجعه شود. این بررسی‌ها باعث اطمینان و بهبود سلامت دهان و دندان کودک می‌شود. بنابراین، در هر مرحله از رشد نوزاد، نظارت دقیق و مراقبت‌های لازم از سلامت دندان‌های کودک ضروری است.

درمان های مختلف برای خارش دندان شیری

مراقبت از لثه نوزادان هنگام دندان درآوردن و کاهش خارش لثه‌ها یکی از چالش‌های مهم در مراقبت از کودکان است. در ادامه راه‌های مختلف درمان خارش لثه نوزادان را بررسی می‌کنیم.

استفاده از انگشت شست

یک راه ساده و موثر برای تسکین خارش لثه نوزاد، قراردادن انگشت شست والدین یا پرستاران داخل دهان نوزاد است.

استفاده از موادغذایی سفت

از تکه‌های نان سنگک یا بربری، هویج، و خیار استفاده کنید. می‌توانید این مواد را به لثه نوزاد ماساژ دهید تا درد و خارش کم شود.

استفاده از مسواک انگشتی

با استفاده از مسواک انگشتی، به راحتی و بدون استفاده از مواد شیمیایی، می‌توانید لثه و دندان نوزاد را ماساژ دهید. این عمل باعث افزایش جریان خون، کاهش التهابات و بهبود کلی وضعیت لثه می‌شود.

علل ایجاد تورم لثه در نوزادان | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

استفاده از دندانک

با استفاده از یک پستانک سرد یا دندانک خنک شده که قبلا در فریزر قرار داده‌اید، به نوزاد کمک کنید تا با مالش آن روی لثه‌ها، خارش را کاهش دهد.

استعمال ژل دندان

با استفاده از ژل‌های دندانی موجود در داروخانه‌ها، می‌توانید آن را با کمک گوش پاک‌کن، به لثه نوزاد بزنید و به کاهش خارش و التهاب کمک کنید.

استفاده از حوله یا پارچه خنک

یک حوله یا پارچه را درون یخچال قرار دهید سپس با داخل بردن آن به دهان نوزاد، ماساژ لثه را انجام دهید.

استفاده از داروهای مسکن

در صورت عدم تسکین با روش‌های بالا، می‌توانید از داروهای مسکن تحت نظر پزشک استفاده کنید.

| صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |

توصیه‌های مراقبتی لازم در هنگام کاهش درد و خارش دندان شیری

از داروهای موضعی و بی‌حس‌کننده بر روی لثه نوزادان استفاده نکنید، زیرا این داروها، پیش از اینکه لثه را بی‌حس کنند، با آب دهان کودک ترکیب شده و باعث بی‌حسی گلوی نوزاد می‌شوند. در نتیجه در فرآیند طبیعی بلع غذا مشکل ایجاد می‌کنند.

درمان درد و خارش دندان‌های شیری نوزادان اغلب با اقدامات خانگی قابل کنترل و مدیریت هستند اما در مواردی که نوزاد به شدت گریه می‌کند، شیر نمی‌خورد و یا تب و اسهال شدید دارد بهتر است به پزشک مراجعه کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

موارد انجام اصلاح طرح لبخند کودکان

کاربردهای پستانک های ارتودنسی

نکاتی درمورد پالپکتومی دندان شیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *