دندان قروچه | انواع و علل آن

دندان قروچه | دندانپزشک کودکان اصفهان

آشنایی با دندان قروچه

دندان قروچه یا براکسیزم اختلالی است که در اثر اضطراب و استرس در افراد به وجود می آید که این اختلال به طور معمول در بین کودکان بسیار شایع تر از افراد در سنین دیگر می باشد؛ در این مطلب از سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان قصد داریم شما را با انواع دندان قروچه ، علل و درمان آن آشنا کنیم. تا پایان این نوشته همراه ما باشید.

برخی از پزشکان معتقدند که این اختلال امری ارثی است و در حال حاضر ۲۰% از افراد بدون این که متوجه باشند در خواب دچار انجام این عمل می شوند؛ اما بطور کلی علت اصلی دندان قروچه واکنش یک فرد به عملی است که موجب تحریک و واکنش نشان دادن آن می شود( عملی مانند حرص خوردن).

بروکسیزم در اکثر اوقات علائم و عوارضی ندارد اما در برخی از موارد می تواند شدید باشد و حتی زندگی را برای فرد دشوار سازد که در چنین شرایطی باید برای معالجه به پزشک مراجعه کرد.

معرفی انواع دندان قروچه

بطور کلی پزشکان براکسیزم را به دو دسته تقسیم بندی می کنند که این تقسیم بندی به شرح زیر می باشد:

نوع اولیه: مربوط به زمانی است که فرد بطور ناخودآگاه دست به انجام این کار می زند و پزشکان تاکنون نتوانسته اند برای آن علت مشخصی را پیدا کنند.

نوع ثانویه: مربوط به آن دسته از افرادی می شود که در اثر شرایطی تحریک آمیز همچون استرس های عصبی و یا بیماری خاصی همچون پارکینسون دندان قروچه می کنند؛ خوشبختانه در نوع دوم بر خلاف نوع اول می توان با درمان اختلالات زمینه ای که سبب براکسیزم در افراد می شود این عارضه را درمان کرد؛ با این حال باید توجه داشت که برای درمان این اختلالات باید سریع اقدام نمود زیرا اگر این عمل برای افراد به یک عادت تبدیل شود دیگر قابل درمان و پیشگیری نخواهد بود.

صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

شایع ترین اختلالات در بین کودکان و براکسیزم

دندان قروچه یکی از شایع ترین اختلالات در بین کودکان در سنین کمتر از ۷ سال می باشد که می تواند ناشی از عوامل زیادی باشد که بهترین راه حل برای درمان آن صحبت کردن با کودکان و آرامش دادن به آنها و مطلع شدن از علت ناراحتی و یا استرس آنها می باشد؛ اما گاها دندان قروچه در کودکان به دلیل عوامل فیزیکی است که به مشکلات روحی و روانی آنها ارتباطی ندارد از جمله این عوامل می توان به واکنش نشان دادن به مصرف برخی از داروها( در کودکان با بیماری های خاص همچون فلج مغزی) و یا نامنظم بودن دندان اشاره کرد که در این موارد برای درمان باید با پزشکان متخصص مشورت نمود.

تشخیص و درمان علل دندان قروچه در کودکان | دندانپزشک کودکان اصفهان

علل براکسیزم چیست؟

براکسیزم معمولا دلیل خاصی ندارد و پزشکان بطور قطع نتوانسته اند دلیل و راه درمانی برای آن تشخیص دهند اما بطور کلی این اختلال در اثر استرس و اضطراب های شدید در افراد ایجاد می شود که در موارد شدید می تواند آسیب های جدی به دندان ها و فک وارد نماید.

برخی از علل در ایجاد دندان قروچه موارد زیر می باشد:

  • خشم
  • نامنظمی در دندان ها
  • افسردگی های شدید
  • استرس و اضطراب شدید
  • احساس درد در دیگر نقاط بدن
  • اختلال در خواب مانند آپنه تنفسی
  • مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین فراوان
  • داشتن بیماری های خاص مرتبط با اعصاب و عضلات
  • این عمل می تواند یکی از عوارض بیماری پارکینسون نیز باشد

روشهای درمان اختلال براکسیزم

مسلما در نخستین اقدام برای هر نوع بیماری و یا اختلالی فرد باید به پزشک مراجعه کند. دندان قروچه نیز یکی از اختلالاتی است که در قدم اول برای تشخیص و درمان آن باید به پزشکان متخصص دهان و دندان مراجعه نمود زیرا با تشخیص زود هنگام آن می توان این اختلال را چه در بزرگسالان و چه در کودکان درمان نمود. اما برخی از درمان های طبیعی موثر در درمان بروکسیزم انجام کارهای زیر می باشد:

آرواره هایتان را خسته کنید. با جویدن آدامس و یا قطعات نان و یا خوراکی های دیگر آرواره ها خسته می شوند اما این خستگی منجر به آسیب رساندن آنها نمی شود بلکه تنها باعث خستگی در آنها شده و همین امر سبب می شود تا دندان ها را کمتر به هم بکشید و آرواره ها در شب به استراحت بیشتری نیاز خواهند داشت.

آرامش داشتن و دوری از هرگونه تنش روحی!
استفاده از روکش های مخصوص در صورت نیاز با تجویز پزشک
ویتامین ث؛ این ویتامین باعث کنترل استرس در افراد می شود.
استفاده از محافظ و یا گارد دندان که در درمان براکسیزم های شبانه بسیار موثر می باشند.
انجام برخی از ورزش های مرتبط با دهان و فک که می تواند بطور چشمگیری در روند درمان تاثیر گذار باشد.

درمان های دیگر همچون: استفاده از شل کننده های عضلانی، بوتاکس، استفاده از مکمل های غذایی همچون منیزیم و کلسیم
لازم به ذکر است که بدانید براکسیزم معمولا در کودکان تا نوجوانی ادامه خواهد داشت. و یا در برخی از کودکان با افتادن دندان های شیری به طور طبیعی درمان خواهد شد.

 


مطالعه بیشتر:

بهترین سن برای ارتودنسی

علائم دندان در آوردن

ارتودنسی برای نوجوانان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *