چرا برخی از نوزادان دندان‌ ناتال دارند ؟

چرا برخی از کودکان با دندان متولد می‌شوند؟

اگر چه عواملی مرتبط با رویش دندان‌ ناتال دیده شده ‌اند اما هنوز علت دقیق آن مشخص نیست. دو عامل برای این وضعیت می‌توان مطرح کرد:

۱) سلولهای جوانه دندان (سلول‌هایی که در نهایت یک دندان را ایجاد می‌کنند) که نزدیک به سطح لثه قرار گرفته ‌اند.

۲) وراثت. زمان بندی بیرون زدن دندان‌های شیری بستگی به ژنتیک دارد بنابراین اگر یک یا هر دو والد کودک دندان‌هایشان خیلی زود یا خیلی دیر بیرون زده باشد، احتمال زیادی دارد که کودک نیز همین وضعیت را به ارث ببرد.

یافته‌های یک پژوهش می‌دهد ۱۵% از کودکانی که از بدو تولد دندان دارند، والدین، خواهر ، برادر و یا خویشاوند نزدیکی دارند که همین وضعیت را داشته است.


دندان ناتال چه خطرات یا عوارضی دارد؟

اگر فرزندتان با دندان ناتال به دنیا آمده است، اصلاً نگران نباشید چون معمولاً این وضعیت اصلاً جای نگرانی ندارد. با این حال باید در مورد عوارض و خطرات احتمالی آن آگاهی داشته باشید. کودک را به متخصص نشان دهید تا موضوعات زیر را بررسی نماید:

اشکال در شیر خوردن: کودکی که با دندان متولد می‌شود ممکن است در مکیدن شیر مشکل پیدا کند. برخی از کودکان به علت سختی یا درد دندان، از شیر خوردن امتناع می‌کنند.

زخم شدن زبان: گاهی اوقات دندانهای ناتال به سطح زبان ساییده می‌شوند و باعث زخمی شدن زبان می‌شوند. این وضعیت که به عنوان بیماری Riga-Fede شناخته می‌شود ممکن است برای نوزاد دردناک بوده و باعث شود تمایلی به شیر خوردن نداشته باشد.

صدمه دیدن سینه مادر: گاهی اوقات دندان‌های نوزادی باعث می‌شوند نوک سینه مادر و زخم یا بریده شود و شیر دادن برای او سخت شود.

خطر خفگی: اگر این دندان‌ها واقعاً لق باشند این امکان وجود دارد که از جای خود خارج شده و استنشاق شوند در نتیجه خطر خفگی وجود دارد.


آشنایی بیشتر با دندان‌ ناتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.