معیار انتخاب دندان ها برای درمان سیلانت چیست ؟

معیار انتخاب دندان ها برای درمان سیلانت چیست ؟

معیار انتخاب دندان‌ها برای سیلانت

معیار انتخاب دندان‌ها برای درمان سیلانت بیشتر مربوط به دندان‌هایی است که سطح جونده عمیق دارند. در موارد زیر احتمالاً از روش فیشور سیلانت برای بیمار استفاده نمی‌شود:

  • وضعیت دهان بیمار به صورتی باشد که خشک کردن دندان برای سیلانت امکان‌پذیر نباشد.
  • دندان دچار پوسیدگی باز باشد.
  • پوسیدگی روی دندان ایجاد شده و استفاده از ترمیم، سیلانت کردن آن را غیرممکن نماید.
  • یک ترمیم بزرگ در سطح رویی دندان قبلاً ایجاد شده باشد.
  • علاوه بر این هنگام انتخاب روش سیلانت برای دندان‌ها لازم است مستعد بودن دندان‌ها به ابتلا به مشکلات و پوسیدگی‌های خاص مورد توجه قرار گیرد و سن بیمار در این رابطه نقش تعیین کننده ندارد.

به این ترتیب سیلانت باید برای دندان‌های دائمی بیمارانی استفاده شود که شواهدی در ارتباط با وجود یا محتمل‌الوقوع بودن پوسیدگی دندان به‌طور منطقی برای آن‌ها مورد انتظار باشد. برای حفظ سیلانت، سطح دندان بیمار می‌بایست دارای شرایط زیر باشد:

  1. سطح رویی دندان به مقدار کافی بزرگ باشد.
  2. دندان دارای شیارها، حفره‌ها یا الگوهای نامنظم برای نگه داشتن بهتر سیلانت بر روی دندان باشد.
  3. دندان تمیز بوده و دارای شرایط مناسب باشد.
  4. دندان خشک بوده و با بزاق دهان در هنگام کار گذاشتن سیلانت تماس نداشته باشد.
  5. تمام این شرایط برای باقی ماندن سیلانت در محل پس از درمان لازم و ضروری است. اگر با گذشت چند ماه سیلانت روی دندان از بین برود، احتمالاً این شرایط به خاطر استفاده از تکنیک نامناسب توسط دندان‌پزشک خواهد بود.
درمان سیلانت چیست ؟
درمان سیلانت چیست ؟

چگونه استفاده از سیلانت دندان می‌تواند از ایجاد پوسیدگی جلوگیری کند؟

درمان سیلانت یک روش بسیار موثر برای محافظت از دندان‌های آسیاب در برابر پوسیدگی در دوران کودکی است. این روش برای پوشاندن سطح دندان‌ها طراحی شده و مواد بکار رفته در آن می‌تواند یک مانع بین مینای دندان و باکتری‌هایی که در دهان وجود دارد، ایجاد کند.

به این ترتیب سیلانت می‌تواند یک پوشش منحصر به فرد برای نواحی خاص دندان ایجاد کند که امکان دسترسی به آن‌ها از طریق مسواک وجود ندارد. این روش تاثیری بر توانایی جویدن فرد نداشته یا تغییرات دائمی در مینای دندان ایجاد نمی‌کند.

سیلانت‌ها می‌تواند از آسیب‌دیدگی‌های بلندمدت که در نتیجه پوسیدگی و ترمیم بعدی انجام شده بر روی دندان‌ها همچون پر کردن دندان ایجاد می‌شود، جلوگیری نماید.

به این ترتیب دندان‌پزشک با توجه به وضعیت دندان‌ها و شرایط بیمار درباره دندان‌هایی که به احتمال زیاد می‌توانند از این روش درمان به نحو مناسب بهره‌مند شوند، تصمیم‌گیری خواهد کرد.


روش فیشورسیلانت چه مزایای دارد؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *