چه دستگاه هایی در ارتودنسی پیشگیری استفاده می شود ؟

ارتودنسی

در ارتودنسی پیشگیری از چه دستگاه ارتودنسی استفاده می شود؟

وسیع کننده کام

 

برای پهن کردن فک بالا از وسیع کننده (اکسپندر) کام استفاده می‌شود. این دستگاه ارتودنسی برای اصلاح کراس بایت یعنی قرار گرفتن دندان‌های بالا پشت دندان‌های پایین یا ایجاد فضا برای دندان‌های به هم فشرده نیز کاربرد دارد. وسیع کننده کام انواع مختلفی دارد که پرکاربردترین آنها عبارت است از:

  • وسیع کننده کام Banded: این نوع اکسپندر حلقه‌هایی فلزی دارد که به پشت دندان‌های آسیاب عقب دهان چسبانده می‌شود.
  • وسیع کننده کام Bonded: این نوع اکپسندر قطعه‌ای پلاستیکی دارد که دندان‌های عقب دهان را می‌پوشاند. این وسیع کننده به ویژه برای بیمارانی توصیه می‌شود که کراس بایت قدامی دارند، یعنی یکی از دندان‌های پیشین فک بالا پشت دندان پایین قرار می‌گیرد.

دستگاه ترک عادت

 

زمانی که تمام تلاش‌های والدین و متخصص برای جلوگیری از عادت‌های مضری مانند مکیدن انگشت بی‌نتیجه می‌ماند و در این بین دندان‌های دائمی پیشین نیز شروع به جوانه زدن می‌کند، به ناچار از دستگاه ثابت ارتودنسی برای متوقف کردن این عادت رفتاری استفاده می‌شود. اگر کودک عادت مکیدن انگشت را ترک نکند و این عادت به شکل فک یا موقعیت صحیح دندان‌ها لطمه بزند، پیش از سیم کشی دندان‌ها غالباً از این وسایل استفاده می‌شود.

فضا نگهدار

 

هنگامی که دندان‌های شیری عقب دهان زود می‌افتد یا به دلیل پوسیدگی وسیع کشیده می‌شود، باید از فضا نگهدار استفاده شود. این وسیله فضای خالی را تا زمان درآمدن دندان دائمی باز نگه می‌دارد. اگر پس از از دست دادن زودهنگام دندان شیری از فضانگهدار استفاده نشود، بقیه دندان‌های شیری به سمت این فضای خالی حرکت می‌کنند و جای دندان دائمی را پر می‌کنند. فضا نگهدار از بروز این اتفاق جلوگیری می‌کند و ضرورت انجام درمان‌های پرهزینه ارتودنسی را در بسیاری از موارد از بین می‌برد.

هدگیر

 

هدگیر وسیله‌ای متحرک است که عموماً شب‌ها پوشیده می‌شود تا رشد فک را با الگوی مناسب‌تری هدایت کند.

 

 

تنظیمات سئو توسط شرکت کلینیک 24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *