برای اولین معاینه دندانپزشکی کودک والدین چه نقشی دارند ؟

دندانپزشک کودکان اصفهان | اولین معاینه دندانپزشکی کودک

نقش خانواده در آمادگی کودک برای اولین معاینه دندانپزشکی

والدین کودک باید بهترین دندانپزشک اطفال یعنی کسی که علاقه‌مند به کار با کودک است را انتخاب کنند. در اولین معاینه دندانپزشکی کودک دندانپزشک اطفال باید صبورانه با رفتارهای غیر قابل انتظار کودک برخورد کند. پس اولین وظیفه پدر و مادر پیدا کردن یک کلینیک یا مطب دندانپزشکی است که از استانداردهای لازم برخوردار بوده و محیطی مناسب برای کودکان فراهم می‌کند.

قدم بعد این است که والدین قبل از مراجعه به کلینیک باید با کودک خود صحبت کرده و آمادگی لازم را در او ایجاد نمایند. آنها باید دید مثبتی درباره لزوم مراجعه به دندانپزشکی به فرزند خود بدهند. همچنین باید مراقب کلماتی که در صحبت های خود به کار می‌برند، باشند. از به کارگیری کلماتی که بار منفی و ترس در کودک اجاد می‌کند، بپرهیزند و هرگز از خاطرات تلخ خود در این زمینه چیزی نگویند. ایجاد ذهنیت مناسب درباره دندانپزشکی یک قدم رو به جلو در این خصوص است.

دندانپزشک کودکان اصفهان | در اولین معاینه دندانپزشکی کودک

لطفا این نکات را در اولین معاینه دندانپزشکی کودک رعایت کنید:

  • قبل از مراجعه به کلینیک از استراحت کافی فرزندتان مطمئن شوید. کودک برای انجام اعمال دندانپزشکی نباید خسته باشد.
  • برای راضی کردن فرزندتان جهت مراجعه به کلینیک یا همکاری او با پزشک به او رشوه ندهید. اما اگر رفتار خوبی داشت به عنوان جایزه هدیه‌ای برای او در نظر بگیرید.
  • در صورتی که کودک‌تان، بیماری خاصی مانند آسم، بیماری قلبی، صرع، دیابت، عقب‌ماندگی ذهنی و… دارد، آن را از دندانپزشک پنهان نگه ندارید؛ چون ممکن است در روند درمان کودک شما اختلال ایجاد کند. لازم  است دندانپزشک و دستیاران مطب، آمادگی‌های لازم را از قبل برای مقابله با این شرایط داشته باشند. همچنین داروهایی را که کودک شما در طول روز میل می‌کند، به طور دقیق برای دندانپزشک بیان کنید.
  • در صورتی که می‌خواهید مسئله‌ای در ارتباط با نحوه درمان یا مسائل پزشکی و دندانپزشکی کودک با دندانپزشک در میان بگذارید به طور خصوصی با دندانپزشک صحبت کنید نه جلوی کودک.
  • انتخاب مراحل درمان و نحوه درمان را به دندانپزشک بسپارید و دخالتی در این امر نداشته باشید. به طور کلی  بهتر است در جلسات اول درمان هایی برای کودک انجام شود که درد و ناراحتی ندارند.

ترس کودکان از دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *