درمان عارضه دندان کوسه ای

حل مشکل دندان کوسه ای

اگر عارضه دندان کوسه ای در فک پایین ایجاد شده باشد و دندان شیری کودک بسیار لق باشد، دندانپزشک درمانی انجام نمی دهد و به بیمار حدوداً ۲ تا ۳ هفته زمان می دهد تا دندان شیری خود به خود بیفتد تا کودک تحت درمان ناخوشایند کشیدن قرار نگیرد و اگر بعد از این زمان، دندان خودش نیفتاد، بیمار برای کشیدن دندان شیری مراجعه کند.

دندانپزشک با حذف دندان شیری می تواند مشکل را در نهایت حل کند .  اگر دندان پزشک دندان های شیری را بکشد، اما هم چنان برای رشد دندان های دائمی فضای کافی وجود نداشته باشد و موقعیت فعلی آنها موقعیت نهایی به نظر برسد، دندان پزشک از روشی به نام دیسکینگ برای ایجاد فضا استفاده می کند. در این روش دندان پزشک مقداری از مینای دندان های مجاور را حذف می کند تا برای رشد دندان های دائمی جا باز شود.

اگر دندان شیری هنوز لق نشده و دندان دائمی جانشین آن شروع به رویش کرده است، در این زمان به بیمار توصیه می شود دندان شیری کشیده شود.

اکثراً بعد از رفع مانع، اگر فضای کافی برای رویش دندان وجود نداشته باشد دندان دائمی با فشار زبان، خود به خود حرکت کرده و سر جای خودش قرار می گیرد.

دندانپزشک کودکان اصفهان |دندان کوسه ای یا رویش دندان دائمی پشت دندان شیری

اگر این حالت یعنی رویش دندان دائمی پشت دندان شیری را در فک بالا مشاهده کنیم باید در اسرع وقت نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام کنیم چرا که تاخیر در کشیدن دندان شیری فک بالا می تواند باعث ایجاد مشکلات ارتودنسی در آینده گردد.

برخی از والدین به اشتباه تصور می کنند که دندان های شیری چون موقتی هستند ، اهمیتی ندارند و لازم نیست از آن ها مراقبت کرد . دندان شیری بسیار ارزشمند است و کودک برای برای جویدن غذا ، صحبت کردن و داشتن ظاهری زیبا به سلامت و قدرت این دندان ها نیاز دارد .

به علاوه دندان شیری فضای لازم برای رویش دندان دائمی را حفظ می‌کند و در هدایت رویش دندان دائمی نقش اساسی دارد. در نتیجه در مراقبت و حفظ و نگهداری آن‌ها باید کوشش شود. پس هر کدام از دندان های شیری باید تا سن خاصی در دهان باقی بمانند، به عنوان مثال دندان های آسیای شیری بایستی تا حدود سن ۱۰ سالگی به طور سالم در دهان کودک نگهداری شوند.

عارضه دندان کوسه ای یا رویش دندان دائمی پشت دندان شیری

2 thoughts on “درمان عارضه دندان کوسه ای

  1. سلام خانم دکتر وقتتون بخیر ببخشید اگر دندان کوسه ای داشته باشیم و توی سن کودکی اقدامی نکرده باشیم الان که ۱۹ سالمه چطور دندونایی که عقب موندن رو مرتب میشه کرد؟؟ روشی داره؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *