دندان کوسه ای یا رویش دندان دائمی پشت دندان شیری

دندانپزشک کودکان اصفهان |دندان کوسه ای یا رویش دندان دائمی پشت دندان شیری

رویش دندان دائمی پشت دندان شیری

رویش دندان دائمی پشت دندان شیری یا دندان کوسه ای نگرانی خیلی از والدین است که امروز به آن می پردازیم . معمولاً در سن ۶ – ۴ سالگی جوانه دندان دائمی در زیر دندان های شیری رویش پیدا می کند و با رویش دندان دائمی، دندان های شیری لق شده و می افتند، حالا اگر این جوانه در زیر دندان شیری نباشد باعث ۲ ردیفی شدن دندان ها می شود .

در مورد فک پائین معمولاً این مشکل خودش برطرف می شود ولی در فک بالا به خاطر احتمال انحراف فک بهتره سریع تر کشیده شوند. در برخی موارد مقاومت دندان شیری زیاد است به همین خاطر دندان دائمی از پشت آن بیرون می زند که به آن دندان کوسه ای می گویند . در موارد زیادی مشاهده شده است که چند روز یا چند ساعت پس از رشد دندان دائمی پشت دندان شیری مشکل خود به خود حل شده و دندان شیری افتاده است .

رشد دندان دائمی پشت دندان شیری حالتی شایع است که در حدود ۱۰ درصد کودکان رخ می دهد .در برخی موارد خاص دیده شده است که برخی افراد حتی تا سن بزرگ سالی نیز دندان های شیری خود را در جلو دندان های دائمی حفظ کرده اند. به همین علت بهتر است تا پیش از اینکه دچار به هم ریختگی دندانی شوید به دندانپزشک کودکان اصفهان مراجعه کنید.

علت رشد دندان دائمی پشت دندان شیری

برای رشد دندان دائمی پشت دندان شیری حدس های زیادی می توان زد و نمی توان یک علت مشخص برای آن بیان کرد . برخی دندانپزشکان معتقدند که این اتفاق زمانی می افتد که ریشه های دندان شیری کودک به صورت معمول حل نمی شود و دندان های دائمی جای دیگری برای رشد ندارند مگر در جایی که کمترین مقاومت را دارد .

عده ای دیگر نیز بر این باورند که دندان های دائمی به دلیل ازدحام بیش از حد دندان ها در فک پایین رشد می کنند. از دلایل دیگر می توان به انحراف ساده از حالت نرمال اشاره کرد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.