چگونگی انتخاب مسواک مناسب

دندانپزشک کودکان اصفهان | مسواک مناسب

انتخاب مسواک خوب ضامن سلامت دهان و دندان

بهترین جنس مسواک مناسب کدام است؟ و پاسخ  به سوال های متنوعی که در ذهن همه خوانندگان این مقاله برای انتخاب مسواک خوب جای گرفته است.

با ما همراه باشید:

دلیل انتخاب یک مسواک مناسب اهمیت بالای بهداشت دهان و دندان است زیرا عدم رعایت بهداشت دهان سبب بسیاری از بیماری های لثه شده و عامل اصلی خطر برای سلامتی از جمله برای بیماران قلبی و دیابتی است .

از زمان کودکی یاد گرفته ایم که استفاده از مسواک به طور مرتب یکی از بهترین راه ها برای سالم نگه داشتن دندان ها و لثه ها است. اما کدام مسواک بهترین است؟

در اواخر دهه ۱۹۳۰ ، هنگامی که اولین مسواک با برس نایلون اختراع شد ، مصرف کنندگان برای انتخاب مسواک گزینه های زیادی نداشتند. اما در حال حاضر جریان فرق دارد. اکثر فروشگاه هایی عرضه کننده لوازم بهداشتی  که مسواک را به فروش می رسانند انواع گوناگونی از مسواک های مختلف را در قفسه های خود دارند ، از جمله انواع  مسواک های دستی و الکتریکی و از آنجا که فرض بر این است که افراد حداقل دو بار در روز مسواک می زنند، کیفیت مسواک در کیفیت بهداشت دهان و دندان تاثیر بسزائی دارد. برخی از ویژگی های یک مسواک خوب عبارتند از اندازه ، شکل ، دسته و برس که در ادامه به تفصیل در مورد این مسائل بحث خواهیم کرد.

دندانپزشک کودکان اصفهان | چگونگی انتخاب مسواک مناسب

ویژگی های یک مسواک خوب چیست؟

با تعداد زیادی شکل ، اندازه و سبک مسواک موجود در بازار ، تصمیم گیری در مورد نوع خرید می تواند گیج کننده باشد. در اینجا آنچه باید به دنبال آن باشید:

  • زبری مسواک خوب :

اکثر متخصصان دندانپزشکی قبول دارند که یک برس نرم برای از بین بردن پلاک و بقایای دندان شما بهتر است. پس اولین نکته در انتخاب  یک مسواک خوب میزان سختی برس آن است. گاهی اوقات فکر می کنیم اگر یک مسواک زبرتر باشد دندان بهتر تمیز می شود در حالی که این گونه نیست ، مسواک های یا درجه سختی بالا به مرور زمان به مینای دندان آسیب زده و بر روی دندان خراش ایجاد می کنند پس انتخاب یک مسواک  نرم یا به عبارتی سافت در درجه اول توصیه می شود . به هر حال مسواک های سافت قیمت بالاتری دارند اما مسواک های مدیوم نیز درجه سختی بالای نداشته و انتخاب آن ها مناسب است.

 

  • سایز مسواک خوب :

مسواک های کوچک نیز ترجیح داده می شوند ، زیرا بهتر می توانند به همه نواحی دهان از جمله دندان های پشت دسترسی پیدا کنند. سایز یک مسواک خوب باید برای بزرگسالان و کودکان متفاوت باشد و با توجه به اندازه دهان انتخاب شود. ولی به هر صورت مسواک های کوچکتر بهتر است زیرا دسترسی این مسواک ها به دندان ۶ و ۷ آسان تر می باشد و تمام سطح دهان را پوشش می دهد.

  • شکل مسواک خوب:

 اگر بخواهیم درباره شکل مسواک صحبت کنیم باید در خصوص نوع دسته که می تواند صاف یا منحنی باشد، انعطاف پذیر باشد یا نباشد، در خصوص شکل سر که رول باشد یا مستطیل و سبک برس که موج دار باشد یا صاف، بحث کنیم. اما باید بدانید این مقوله خیلی مهم نیست و بهترین مسواک از نظر شکل مسواکی است که  راحت ترین برای شما بوده و به همه قسمت های دهان دسترسی داشته باشد تا همه دندان ها خوب تمیز شوند.

یشتر بخوانید : چرا پس از مسواک زدن نباید دهان را شست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.