درمان دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

کودکان غیر همکار که مبتلا به ترس و اضطراب غیر قابل کنترل از درمانهای دندانپزشکی هستند یکی از مهمترین چالش ها برای دندانپزشکان و والدین می باشد.فاکتورهای زیادی مثل اطلاعات منتقل شده از والدین ودوستان، تجربه تلخ و دردناک قبلی از درمانهای دندانپزشکی،کم بودن سن کودک و عدم تحمل صدا و آب در هنگام درمان دندانپزشکی در عدم همکاری کودک تاثیر دارند که باعث عدم امکان درمان کودک می گردد

در گذشته وحتی هم اکنون در خیلی از مراکز برای درمان دندانپزشک مجبور است با کمک دستیارانش و حتی والدین برای مدتی نسبت به بی حرکت کردن کودک و محکم نگه داشتن او اقدام کند تا یک درمان محدود را در حداقل زمان ممکن انجام دهد و این در بسیاری از موارد تنها راه چاره برای رهایی کودک از درد دندان تلقی می گردد.

لیکن عدم همکاری کودک ،مهار فیزیکی و به زور کار کردن باعث کاهش دقت و کیفیت واستاندارد درمان ارائه شده میگردد.علاوه بر احتمال بروز خطرات حین درمان (از جمله لرزش و پریدن مواد در گلو وزخم شدن لب و زبان و …) میتواند تا مدتها نتایج ناخوشایند روحی و روانی در کودک از جمله اختلالات اضطرابی، شب ادراری ،اختلال خواب و ترس از محیط پزشکی و دندانپزشکی ایجاد کند.

راه جایگزین حل این معضل و انجام درمان دندانپزشکی با ایمنی و کیفیت بالاتر برای این گروه از کودکان تحت بیهوشی عمومی می باشد تا کودک از وحشت مواجهه با درمان دندانپزشکی مصون گردد. این کار برای اولین با در اوایل دهه ۱۹۰۰ توسط یک دندانپزشک امریکایی برای کودکان انجام شد.

در طی بیهوشی بیمار دچار کاهش سطح هوشیاری شده و به زبان عامیانه بیهوش میگردد و وقایع هنگام عمل را بعدا به خاطر نمیاورد. همچنین بی دردی کامل برای بیمار وجود داردوهیچ حرکتی توسط وی صورت نمی گیرد، این شرایط به درمانگر اجازه میدهد تا با آرامش کامل و با دقت نظر نسبت به درمان با کیفیت بالا و ایمن برای کودک لازم اقدام نماید .

در درمانهای دندانپزشکی تحت بیهوشی در مقایسه با اعمال جراحی پزشکی بدلیل گستردگی محدود، کم بودن احتمال خونریزی بعد از عمل، امکان کنترل درد بعد از عمل با تجویز مسکن های خوراکی و عدم نیاز به داروهای وریدی در دوره بعد از درمان، میتوان کودک را در صبح روز عمل بستری کرد و طی یک جلسه تمام امور درمانی مورد نظر را به صورت جراحی سرپایی انجام داد و کودک را پس از طی دوره کنترل بعد از عمل در همان روز ترخیص کرد.

حدود ۵۰ سال پیش خطرات ناشی از بیهوشی بسیار زیاد بود. اما امروزه با توجه به ابداع دستگاهها و سیستمهای پایشگر و مانیتورینگ در اتاق عمل، پیشرفت داروها و لزوم ارجاع بیمار به مراکز مجهز دارای امکانات بیهوشی عمومی ،میزان خطرات و عوارض بیهوشی برای بیمار بسیار کم شده است. وقتی دندانپزشک در حال درمان است متخصص بیهوشی همزمان همه علائم قلبی ،تنفسی ، فشار واکسیژن خون ، وضعیت بیهوشی را لحظه به لحظه بررسی کرده و شرایط بیمار را کاملا تحت کنترل دارد.

در حال حاضر داروهای جدیدی برای بیهوشی ساخت شده است که کارایی و ایمنی بیشتر دارد. باید توجه داشت که داروهایی نظیرهالوتان که بصورت معمول در بیهوشی بزرگسالان استفاده میشود ،برای کودکان استفاده نمی گردد. دارو های جدید، ایمن و کوتاه اثر بوده و چند دارو به میزان کم و با روشهای همزمان (داخل رگی و گاز تنفسی) تجویز می گردد تا عارضه ای برای کودک ایجاد نگردد.ضمنا این داروها روی هوش وحافظه کودک تاثیری نمی گذارند.

در صورتی که تصمیم به انجام درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی برای کودکتان دارید، حتما موارد زیر را در نظر داشته باشید :

۱٫درمان دندانپزشکی توسط متخصص دندانپزشکی کودکان، دکتر نجمه اخلاقی که دوره های لازم را جهت درمان تحت بیهوشی گذرانده اند انجام خواهد شد. بیهوشی توسط متخصص بیهوشی انجام میگردد.

  1. محل انجام درمان کودک در یک مرکز مجهزو مورد تایید جهت درمان دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی و با اطمینان ازکیفیت دستگاهها و نوع داروی مورد استفاده، توسط متخصصین بیهوشی مجرب و متبحر انجام می گردد.
  2. مشاوره قبل از عمل با متخصصین بیهوشی انجام می گردد.هنگام درمان هیچگونه علائم سرماخوردگی نباید در کودک مشاهده شود و در صورت وجودسرماخوردگی ، درمان دندانپزشکی با بیهوشی تا بهبودی کامل بیمار به تعویق می افتد.