قطره آهن لیپوزومال ، پایان نگرانی از تغییر رنگ دندان های شیری

قطره آهن لیپوزومال ، پایان نگرانی از تغییر رنگ دندان های شیری

آشنایی با قطره آهن لیپوزومال 

 امروزه مکمل های آهن لیپوزومال تولید شده اند. قطره های آهن قدیمی علاوه بر طعم و بوی فلزی بد، مشکلات دیگری مثل عدم تحمل آن ها در بعضی کودکان و تغییر رنگ دندان ها را داشته اند.

مزیت های قطره آهن لیپوزومال

مهم ترین مزایای آنها عبارتند از : 

  • جذب سریع تر و تکمیل ذخایر آهن
  • جلوگیری از آسیب های اکسیداتیو (تغییر رنگ)
  • ثبات فیزیکی و ویژگی آزاد شدن تدریجی آهن
  •  پس نگرانی والدین از سیاه شدن دندان های شیری کودک از بین می رود. 
  • البته باز هم ما توصیه می کنیم که قطره آهن کمترین تماس ممکن رو با دندان ها داشته باشه و بعد از مصرف آن به کودک آب داده شود تا بهداشت دهانی کودک تا حد امکان حفظ شود . 
قطره آهن لیپوزومال
قطره آهن لیپوزومال

قطره آهن را چه زمانی از روز باید به نوزاد داد؟ 

بهترین زمان برای دادن قطره‌ ی آهن در فواصل میان شیردهی‌ ها است. زیرا کلسیم شیر مانع جذب آهن میشود. پس بهتر است بلافاصله قبل یا بعد شیر خوردن آهن را به کودک ندهیم. اما ویتامین ث جذب آهن را افزایش می‌دهد پس دادن مرکبات مجاز در این رده ی سنی راهکار خوبی است.

به عقیده بسیاری از متخصصان قطره آهن را با معده خالی باید به کودک داد. اینکار ممکن است باعث معده درد کودک شود پس بهتر است قطره آهن کودک را در بین دو وعده غذایی قرار دهیم.

مهم ترین عواملی که باعث می شود مادران از دادن قطره آهن به شیرخوار امتناع کنند سیاه شدن و پوسیدگی دندان ها، استفراغ در کودکان و یبوست است. درحالی که قطره آهن باعث تیره شدن دندان کودک می شود نه پوسیدگی.

قطره آهن

در واقع جنس دندان عاملی است که می‎تواند باعث پوسیدگی شود که با مشاهده این مشکل باید حتما به دندانپزشک کودکان مراجعه شود.»اگر با دادن قطره آهن فرزندتان دچار استفراغ می شود با یک راه حل ساده می توان نوع قطره را تغییر داد مثلا از قطره ای که نوع خارجی یا مشابه آن و طعم‎دار است، استفاده کرد. درضمن برای اینکه کودک تمایل بیشتری به خوردن قطره نشان دهد، می توان آن را داخل آبمیوه طبیعی به خصوص آب پرتقال ریخت که جذب آهن را هم بالا می برد.


تاثير قطره آهن بر روی دندانهای کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.