راهکار درمانی بیماری زبان بنددار

زبان بنددار

درمان بیماری زبان بنددار یا انکیلوگلوسیا

اگربرای بیماری زبان بنددار درمان مورد نیاز باشد، دکتر می‎تواند یک عمل جراحی ساده برای برش دادن فرینولوم انجام دهد. این عمل گاهی از اوقات زیر عنوان تقسیم زبان یا فرینولوتومی شناخته می‎شود .
یک پزشک خبره در یک اقدام جراحی اغلب فاقد درد تکۀ پوستی که زیر زبان را به دهان متصل می‎کند، به سرعت و سادگی برش داده یا قیچی می‎کند .

نوزاد ممکن است نیاز به هیچ نوع مسکن درد نداشته باشد زیرا عموماً این اقدام درمانی به نظر نمی‎رسد که سبب بروز ناراحتی یا اختلالی شود .

عمل مزبور زبان را آزاد می‎کند و امکان حرکت آزادانه را برایش فراهم می‎آورد. زنان تشویق می‌شوند تا بلافاصله پس از انجام عمل به بچه‌های خود شیر دهند چرا که این کار باعث آرام شدن بچه می‎شود.

ممکن است در فرآیند عمل و پس از آن خونریزی کمی ایجاد شود. در موارد نادر خونریزی ممکن است بیشتر باشد.

درمان انکیلوگلوسیا در کودکان با سنین بالاتر

اگر سن کودک بیش از 6 ماه باشد، عمل فرینولوتومی تحت بیهوشی عمومی یا جنرال انجام می‎شود . التیام زبان بچه پس از عمل ممکن است 10 روز زمان نیاز داشته باشد و بچه ممکن است برخی ناآرامی‎ها را از خود نشان دهد.

در عین حال امکان شکل‎گیری یک لکۀ سفید رنگ زیر زبان وجود دارد اما معمولاً این لکه در فاصلۀ 24 تا 48 ساعت پس از عمل از بین می‎رود.

سایر گزینه های درمانی زبان بنددار

دیگر گزینه‌های درمانی در این مورد شامل موارد زیر است:

• جراحی لیزر: این عمل در طول 2 تا 3 دقیقه پایان می‎یابد و التیام در آن در حدود 2 ساعت زمان می‎برد. هیچ نوع بی حسی یا بیهوشی نیز برای آن مورد نیاز نیست.
• الکتروکاتری: این عمل برای موارد خفیف لکنت زبان مناسب است و می‎توان آن را با استفاده از بی‎حسی موضعی انجام داد.

زبان بنددار در کودکان بزرگ‎تر و بزرگسالان

عدم درمان لکنت زبان ممکن است به دلیل سفتی بروز یافته در روند رشد دهان مشکلاتی برای کودکان و افراد بزرگسال ایجاد کند. به هر جهت برای نوزادانی که دچار مشکل شیر خوردن نمی‎شوند، لکنت زبان در هنگام بزرگ شدن آنها مشکلی ایجاد نمی‎کند.

اگر زبان دچار محدودیت حرکتی شده باشد، این وضعیت می‎تواند سبب بروز مسایلی در صحبت کردن شود و نیز این مشکل در هنگام خوردن برخی از غذاها خود را نشان خواهد داد.

بچه‌های بزرگ‎تر و نیز افراد بزرگسال را می‎توان برای درمان لکنت زبان مورد جراحی قرار داد اما عمل جراحی در این گروه‌های سنی نیازمند استفاده از بیهوشی عمومی و بخیۀ جراحی است. در برخی از موارد نیز ممکن است پش از انجام عمل جراحی در کودکان بزرگ‎تر و افراد بزرگسال صحبت درمانی تجویز شود.

سئو توسط شرکت کلینیک 24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *