چگونگی کاهش عمق شیار های سطح دندان

چگونگی کاهش عمق شیار های سطح دندان

چگونه عمق شیارهای روی سطح دندان را  می دهد؟

برای کاهش عمق شیار های سطح دندان با روش فیشورسیلانت  که نیازی به بی حسی ندارد، دندانپزشک پس از تمیزکردن  و شستن سطح دندان طی چند مرحله ماده ای همرنگ دندان را روی شیارهای عمیق قرار می دهد.

بدین ترتیب از عمق فرورفتگی های روی سطح جونده دندان  کاسته شده و دسترسی موهای مسواک به این سطح  کم عمق تر تسهیل می شود
از چه سنی می توان درمان فیشورسیلانت را برای کودک انجام داد؟ بهترین زمان انجام درمان فیشورسیلانت چه زمانی است؟

دندانهای دایمی تازه رویش یافته  به دلیل ساختار نابالغشان نسبت به دندانهای بزرگسالان بیشتر مستعد پوسیدگی هستند. از طرف دیگر دقت و مهارت کمتر کودک  در مسواک زدن نیز او را در خطر پوسیدگی دندانی بیشتری قرار می دهد.


بیشتر بخوانید : دوام و ماندگاری فیشورسیلانت چقدر است؟ 


توصیه می شود  در کودکان با خطر بالای پوسیدگی ،دندانهای دایمی به محض رویش فیشورسیلانت شوند. بهتر آن است  دندان مورد نظر  از زیر لثه بیرون آمده باشد، اما اگر پوسیدگی های دهان کودک آن قدر وسیع و فعالند که احتمال می رود تا زمان رویش  دندان بخشی از آن دچار پوسیدگی شود، بهتر است شیارهای در دسترس روی سطح جونده با سیلانت های ویژه این حالت پوشانده شوند و درمان مابقی شیارها به زمان رویش کامل تر دندان واگذار شود.

کاهش عمق شیار های سطح دندان
کاهش عمق شیار های سطح دندان

یک پیش نیاز حتمی برای کاهش عمق شیار های سطح دندان با فیشورسیلانت همکاری کودک  برای انجام درمان است. با وجودی این درمان بسیار ساده و بدون بی حسی می باشد، اما نیازمند ی همکاری کودک با دندانپزشک و باز نگه داشتن دهانش طی درمان می باشد. در صورت عدم توانایی کودک برای همکاری درمان باید تا زمان همکار شدن او به تعویق افتد.

اولین دندان اسیایی دایمی  حدودا در ۶ سالگی رویش می یابد. بهتر آن است  در این سن برای  رویش این دندانها و احتمال نیاز آنها به فیشورسیلانت به متخصص مراجعه نمایید .

مزیت پوشاندن شیارهای عمیق

پوشاندن فرورفتگی های عمیق دندان با یک درمان ساده و بدون بی حسی ، علاوه بر حفظ ساختار دندان ، کودک را از انجام درمان های پیچیده تر بعدی  نیازمند هزینه بیشتر نیز هستند، رهایی می بخشد.

به علاوه از تخریب سریع دندان های جوان و مستعد پوسیدگی که معمولا به درد و ناراحتی شدید و حتی از دست رفتن دندان منتهی میشود، ممانعت خواهد کرد . 


فیشور سیلانت برای کودکان چقدر اهمیت دارد ؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.