تبخال اولیه کودکان – تاول طب

تبخال اولیه کودکان

تبخال اولیه در کودکان

تبخال اولیه کودکان معمولا بدون علامت است ولی در درصد کمی از آنان علائمی به صورت تب، سوزش دهان، زخم های متعدد در دهان و بوی بد دهان ایجاد می کند و لثه ها بخصوص در ناحیه ای که با دندان تماس پیدا می کند به رنگ قرمز می شود.
دوره ی بیماری بین ۱ هفته تا ۱۰ روز می باشد و بیماری از طریق بزاق به سایرین سرایت می کند. معمولا قبل از شروع زخم ها تب شدید مشاهده می شود.به محض شروع زخم های دهانی بعد از تب شدید سریعا به دندانپزشک متخصص کودکان مراجعه فرمایید.


تبخال دهان کودک

تبخال‌های دهانی که به نام تاول تب نیز شناخته می‌شوند، تاول‌های کوچک پر از مایعی هستند که روی لب یا در نزدیکی آن ظاهر می‌شوند. این تاول‌ها می‌توانند به صورت تکی یا به صورت خوشه‌ای ظاهر شوند.

برخی والدین تبخال را با آفت‌ دهان اشتباه می‌گیرند ولی در این مورد باید گفت که آفت‌های دهان، زخم‌هایی حفره‌مانند هستند که معمولاً روی زبان یا لثه یا در قسمت داخلی گونه‌ها ظاهر می‌شوند و کاملاً با تبخال فرق دارند.

علل و عوامل تبخال دهان کودک

تبخال‌های دهانی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس هستند. ویروس هرپس سیمپلکس نوع یک معمولاً باعث تبخال‌های دهانی می‌شود و ویروس هرپس سیمپلکس نوع دو معمولاً باعث تبخال تناسلی می‌شود، هرچند هر کدام از آنها می‌توانند باعث ایجاد تبخال در ناحیهٔ‌ صورت یا ناحیهٔ‌ تناسلی شوند. اما فرزند چگونه به این ویروس آلوده شده است؟

یکی از احتمالات این است که شخص حامل ویروس و به احتمال زیاد به شکل تبخال دهانی یا زخم‌های اولیهٔ‌ ژنژیواستوماتیت هرپسی، آن را به کودکتان انتقال داده است. بیشتر افرادی که به ویروس هرپس سیمپلکس آلوده می‌شوند، آن را در دوران کودکی خود گرفته‌اند. برای مثال، شاید فرزند شما از یک لیوان، ظرف، اسباب‌بازی ‌آلوده یا مشترک با کسی که عفونت هرپس را دارد، استفاده کرده است. همچنین شاید کودک توسط کسی که ویروس در بزاقش بوده است، خواه تبخال آشکاری داشته باشد خواه نه، بوسیده شده است.

همین‌طور اگر مادر کودکی تبخال تناسلی داشته باشد، نوزادش نیز ممکن است ویروس تبخال را در هنگام زایمان طبیعی از او بگیرد. با این حال، شما نمی‌توانید ویروس را با شیردهی به کودک خود انتقال دهید، حتی اگر یک تبخال دهانی فعال داشته باشید.


متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *