بررسی علل دیر افتادن دندان شیری

علت دیر افتادن دندان شیری

دیر افتادن دندان شیری یکی از مشکلاتی است که اگر در سنین کودکی به آن رسیدگی نشود  در بزرگسالی فرد را ناچار به استفاده از ارتودنسی می کند .  تمام دندان شیری افتاد معمولا بین سنین ۶ تا ۱۲ سال باید بیفتد .در حالت طبیعی هنگامی که دندان دائمی فرد آماده در آمدن باشد دندان شیری باید از قبل افتاده باشد در غیر این صورت رشد دندان دائمی فرد با مشکل مواجه می شود .

دیر افتادن دندان شیری می تواند علل مختلفی داشته باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم :

دندانپزشک کودکان اصفهان |دیر افتادن دندان شیری

  1. اگر استخوان فک به میزان لازم بزرگ نشده باشد دندان دائمی نمی تواند دندان شیری را به بیرون فشار دهد در نتیجه رشد آن با مشکل مواجه می شود .
  2. در برخی موارد دیده می شودکه ریشه دندان شیری با استخوان فک پیرامون خود جوش می خورد و این جوش خوردگی از بین نمی رود البته این مشکل در موارد نادری رخ می دهد . در صورت بروز این مشکل دندان دائمی به صورت نهفته باقی می ماند و بیرون نمی آید و باید حتما دندان شیری که مسیر آن را مسدود کرده است از طریق جراحی برداشته شود .
  3. یکی دیگر از علل دیرافتادن دندان شیری رشد نکردن کامل دندان دائمی است . هنگامی که دندان دائمی کامل رشد نکند نمی تواند تحلیل ریشه دندان شیری را کامل کند . در اکثر موارد دندان دائمی  پس از مدتی رشد خواهد کرد اما اگر دندان دائمی هرگز به صورت کامل رشد نکند ، متخصص دندانپزشک کودک باید برای رفع این مشکل چاره ای بیندیشد .
  4. ناهنجاری رشد در دندان دائمی نیز می تواند سبب دیر افتادن دندان شیری شود . هنگامی که دندان دائمی به طور کامل رشد نکند دندان شیری باقی خواهد ماند .
  5. وجود دندان اضافی نیز سبب شلوغی و به هم ریختگی دندان ها و مسدود شدن مسیر رشد دندان ها می شود .
  6. سوء تغذیه و کمبود ویتامین نیز می تواند سبب دیر افتادن دندان شیری شود .
  7. برخی از بیماری‌ها مانند دیسپلازی کلیدوکرانیال، اسکلروستئوز، سندرم گاردنر، نرمی استخوان مقاوم به ویتامین D، سندرم داون، کم کاری غده هیپوفیز و کم کاری غده تیروئید می‌تواند باعث تاخیر در افتادن دندان های شیری شوند.ش

چنان چه دندانپزشک وجود یکی از مشکلات بالا را احساس  کند به عکس رادیولوژی اشعه X نیاز پیدا خواهد کرد تا وضعیت رشد و قرار گیری دندان ها را در فک بررسی کند تا بتواند تشخیص دهد آیا واقعا مشکل وجود دارد یا این که روند رشد دندان ها آهسته است .

اولین زمان مراجعه به دندانپزشک کودک ؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *