دیر افتادن دندان شیری عوارضی در پی دارد ؟

دندانپزشک کودکان اصفهان |دیر افتادن دندان شیری عوارضی در پی دارد ؟

عوارض دیر افتادن دندان شیری

دیر افتادن دندان شیری عوارضی دارد که اگر به موقع به آن بررسی نشود فرد در بزرگسالی به ارتودنسی احتیاج پیدا می کند . از عوارض دیر افتادن دندان شیری می توان به کج ، دیر روییدن یا رشد نکردن دندان دائمی اشاره کرد . در صورت دیر افتادن دندان شیری شایع ترین مشکلی که با آغاز رشد دندان های دائمی به وجود می آید رشد دندان دائمی پشت دندان شیری است . این مشکل بیشتر در دندان های قدامی به وجود می آید و با نام دندان کوسه ای شناخته می شود .

رشد دندان دائمی جدید یکی از مصداق های بزرگ شدن کودک است بنابراین هنگامی که دندان شیری کودک دیر بیفتد در روحیات او نیز تأثیر می گذارد  و هنگامی که خود را با هم سالانش مقایسه می کند دچار استرس و احساس ناخوشایند خواهد شد .

از دیگر عوارض دیرافتادن دندان شیری می توان به صدمه دیدن دندان دائمی ، نامرتبی دندان ها ، مشکلات در جویدن غذا ، نمای صورت نامناسب ، مشکلات لثه ای و زیاد شدن هزینه های درمان اشاره کرد که در این صورت فرد به ارتودنسی ، گفتار – درمانی و درمان های ارتودنسی نیاز پیدا خواهد کرد . هیچ گاه دندان شیری کودک خود را به زور نکشید زیرا تجربه نشان داده هرچه دندان دائمی بیشتر در فک باقی بماند قوی ترو محکم تر خواهد بود .

نکته ای که مورد توجه است این است که دندان ها  به طور طبیعی تا زمانی که باید در دهان باشند ،باید حفظ شوند ،مگر تحت شرایطی همچون آبسه کردن دندان که   با هیچ راهی نتوانیم  دندان را حفظ کنیم .

درمان دیر افتادن دندان شیری

برای درمان دیر افتادن دندان شیری و رشد نکردن دندان دائمی باید ابتدا اختلالی که سبب بروز این مشکل شده است را پیدا کرد . اگر تنها یک دندان در نیامده باشد باید از ایمپلنت استفاده کرد . البته گاهی اوقات برای باز کردن فضای کافی برای انجام ایمپلنت باید از ارتودنسی نیز استفاده کرد . اگر فضای دندانی که رشد نکرده است کم باشد باید با ارتودنسی و عقب و جلو کردن دندان ها فضا را پر کرد .

اگر چندین دندان از دست رفته باشد باید بسته به تشخیص پزشک و موقعیت دندان ها از ایمپلنت یا پروتزهای ثابت و متحرک استفاده کرد .کودکان تا زمان رسیدن به سن ایمپلنت می توانند ز پروتز موقت استفاده کنند . هنگامی که فک آن ها کامل رشد کرد و پذیرای ایمپلنت شد از ایمپلنت استفاده کنند .

اگر دندان شیری به خاطر فشردگی نیفتاده باشد دندانپزشک پس از بررسی و معاینات دقیق تصمیم خواهد گرفت که کدام دندان را بکشد تا دندان دائم شانس بیشتری برای رشد داشته باشد . اگر دندان دائم اصلا وجود نداشته باشد به احتمال زیاد نباید اصلا دندان را کشید مگر این که هم زمان چند مشکل مانند فشردگی دندان ها وجود داشته باشد .

در مواردی که دندان دائمی در جای غیر طبیعی رشد کند و یا تا هفت سالگی کودک هیچ کدام از دندان های او نیفتد لازم است نگران شوید و برای بررسی به متخصص دندانپزشک کودک مراجعه کنید . چنان چه پس از بیرون آمدن دندان های آسیا بزرگ در ۱۲ سالگی ، هنوز دندان دائمی وجود داشته باشد که در نیامده باشد اما دندان شیری آن هنوز در جای خود باقی باشد باید حتما در اسرع وقت به فکر درمان آن بیفتید .

علت تاخیر در دندان درآوردن نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.