وظایف اختصاصی دندان های شیری

وظایف اختصاصی دندان های شیری

دندان شیری چیست؟

وظایف اختصاصی دندان های شیری | یک نوزاد معمولاً بدون هیچ دندانی به دنیا می‌آید، ولی در یک نوزاد تازه متولد شده ۲۰ دندان شیری کاملاً تشکیل شده در زیر لثه وجود دارد این دندان‌ها به دندان‌های شیری معروف‌اند تا زمانی که در سن ۶ تا ۱۰ سالگی بیفتند و دندان‌های دائمی ظاهر شوند.

وظایف دندان شیری چیست؟

  • جویدن و خرد کردن

مهم ترین وظیفه دندان شیری، کمک به کودک برای جویدن و خرد کردن غذاها است.

  • تغذیه

کودک برای رشد و نمو خود نیاز به تغذیه از همه نوع موادغذایی دارد. اگر دندان های شیری نامناسب باشند، کودک نمی‌تواند همه غذاها را دریافت کند. بنابراین دندان های شیری کمک می کند که موادغذایی بهتر و آسان‌تر هضم و جذب شوند.

  • صحبت کردن

صحبت کردن برای رشد شخصیت کودک بسیار مهم است. دندان های شیری در صورتی که در محل و موقعیت مناسب باشند، بیان صوت‌های مختلف را آسان‌تر می‌کنند و این باعث می‌شود صحبت کردن و تلفظ لغات برای کودک راحت‌تر شود.

  • توسعه استخوان فک و عضلات صورت

دندان‌ها برای توسعه فک و عضلات صورت بسیار مهم هستند. از طریق جویدن، ماهیچه‌های صورت تمرین می‌کنند و این به توسعه استخوان‌های صورت و فک هم کمک می‌کند.

  • بهداشت دهان و دندان

اگر دندان های شیری خراب شوند، می‌توانند باعث ابتلا به بیماری های دندان و لثه و در نهایت استخوان‌ها شوند. از بین رفتن زودرس دندان های شیری، باعث ایجاد میشکلات دهان و دندان برای دندان های دائمی می‌شود. بنابراین باید به کودک درباره بهداشت دهان و دندان و مراقبت های دندانی، آموزش دهید. بعد از هر وعده غذایی لثه های نوزادان را با یک پارچه نرم، مرطوب و تمیز، بشویید.

تا اینجای مقاله شما با وظایف اختصاصی دندان های شیری آشنایی پیدا کردین در ادامه برای شما راه های مراقبت از دندان های شیری رو به شما آموزش خواهیم داد.

چگونه از دندان های شیری مراقبت کنیم؟

چگونه از دندان های شیری مراقبت کنیم؟

اگرچه دندان های شیری موقت هستند، ولی باید از آن‌ها مراقبت کنیم تا پوسیده نشوند. در واقع مراقبت از دندان نوزاد به منظور جلوگیری از پوسیدگی آن ضروری است. پوسیدگی دندان در زندگی هر کودکی ممکن است رخ دهد که این معمولاً بدلیل خوردن مایعات شیرین بیش از حد توسط کودک است.

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان مانند روش‌های بکار گرفته شده توسط بزرگسالان است و شامل حفظ بهداشت دهان و دندان می‌شود. دقت کنید زمانی که کودک می‌خواهد بخوابد به او مایعات شیرین یا آبمیوه ندهید.
دندان‌های سالم به کودک کمک می‌کند که براحتی غذا بخورد و غذا را بجود و صحبت کند. دندان‌هایی که از بین می‌روند می‌تواند توانایی غذا خوردن کودک را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه فرایند رشد و نمو کودک مختل شود. علاوه بر این یک دندان پوسیده می‌تواند، باعث عفونت شود و حتی به دندان دائمی که در زیر آن رشد کرده است هم آسیب وارد کند.

اگه برای شما تخصص و تجربه دکتر بسیار مهم است ما به شما خانم دکتر نجمه اخلاقی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان را معرفی می کنم، برای آشنایی بیشتر لطفا کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *