گزینه‌های درمانی آبسه

گزینه‌های درمانی آبسه | دندانپزشک کودکان اصفهان

درمان آبسه دندان

درمان آبسه دندان بر پاکسازی عفونت و تسکین درد متمرکز است. بسته به نشانه‌ها، ممکن است دندانپزشک کار خود را با عکس‌برداری اشعه ایکس از دندان شما آغاز کند. این امر به پزشک کمک می‌کند که میزان سرایت عفونت به قسمت‌های دیگر را تشخیص دهد. گزینه‌های درمانی آبسه به نوع و شدت آبسه عبارت‌اند از:

تخلیه آبسه:

دندانپزشک برای تخلیه چرک برش کوچکی در آبسه ایجاد می‌کند و سپس آن قسمت را با محلول سالین تمیز می‌کند.

درمان ریشه دندان:

درمان ریشه دندان شامل سوراخ کردن دندان آسیب‌دیده برای تخلیه آبسه و از بین بردن هرگونه پالپ آلوده است. سپس دندانپزشک شما محفظه پالپ را پر می‌کند. همچنین ممکن است برای تقویت دندان، آن را با یک تاج بپوشاند. روند گذاشتن تاج معمولا طی یک جلسه جداگانه انجام می‌شود.

کشیدن دندان:

اگر دندان بیش‌ازحد آسیب دیده باشد، ممکن است دندانپزشک پیش از تخلیه آبسه آن را بکشد. در صورتی که دندانپزشک نتواند دندان را نجات دهد، ابتدا آن را کشیده و سپس آبسه را تخلیه می‌کند.

آنتی‌بیوتیک‌ها:

اگر عفونت از ناحیه آبسه فراتر رفته باشد یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید، ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی جهت رفع عفونت برای شما تجویز شود.

حذف شیء خارجی:

اگر ورود شیء خارجی به لثه باعث ایجاد آبسه شده باشد، دندانپزشک شیء خارجی را بیرون آورده و سپس آن قسمت را با محلول سالین پاکسازی می‌کند.

اگر امکان مراجعه فوری به دندانپزشک وجود ندارد، می‌توانید از داروهای ضدالتهابی بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil، Mortin) برای کاهش درد استفاده نمایید. شستن دهان با آب نمک گرم نیز می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

عوارض

مهم است که آبسه دندان توسط دندانپزشک درمان شود. حتی اگر آبسه دندان پاره شده باشد، بایستی دندانپزشک آن قسمت را معاینه و تمیز کند تا از عدم گسترش عفونت اطمینان حاصل شود.

در صورت عدم درمان، عفونت می‌تواند به فک و سایر قسمت‌های سر و گردن، از جمله مغز، گسترش یابد. در موارد نادر، حتی می‌تواند منجر به سپسیس (عفونت خون) شود. سپسیس یکی از عوارض عفونت است که زندگی فرد را تهدید می‌کند.

حتی اگر آبسه دندان پاره شده باشد، بایستی دندانپزشک آن قسمت را معاینه و تمیز کند تا از عدم گسترش عفونت اطمینان حاصل شود.

در صورت مشاهده نشانه‌های زیر همراه با آبسه به اورژانس مراجعه کنید:

  • تب بالا
  • تورم صورت
  • مشکل در بلع
  • افزایش ضربان قلب
  • احساس گیجی

این موارد علائم یک عفونت جدی هستند که نیاز به درمان فوری دارد.

سخن نهایی | گزینه‌های درمانی آبسه

آبسه دندان باید ظرف چند روز درمان شود. حتی اگر به نظر می‌رسد که آبسه خودبه‌خود تخلیه می‌شود، مهم است که تحت معاینه دندانپزشک قرار بگیرید تا از عدم سرایت عفونت به قسمت‌های دیگر مطمئن شوید.

 


دکتر نجمه اخلاقیدندانپزشک کودکان اصفهان

جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن

آبسه دندان چیست ؟

باندینگ دندان چیست

مثلث سیاه بین دندانی

زمان رویش دندانهای شیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *