کشیدن دندان کودک

دلایل کشیدن دندان چیست؟

دندانها به دلایل گوناگون باید کشیده شوند:

  • پوسیدگی به اعماق دندان رسیده است
  • عفونت بخش زیادی از دندان یا استخوان پیرامون آن را تخریب کرده است
  • فضای کافی برای همه دندانها در دهان وجود ندارد

بسیاری از دندانپزشکان توصیه می‌کنند دندان‌های نهفته کشیده شوند. دندان نهفته به دندانی گفته می‌شود که تنها بخشی از آن از لثه بیرون زده و یا هیچ بخشی از آن بیرون نزده است. علت این است که باکتری‌ها در اطراف دندان پنهان می‌شوند و عفونت ایجاد می‌کنند. عفونت پیرامون دندان ممکن است به استخوان زیرین رسیده و مشکلات جدی ایجاد نماید. از طرفی دندان نهفته به تلاش برای بیرون زدن از لثه ادامه می‌دهد در حالی که ممکن است فضای کافی برای آن وجود نداشته باشد. فشاری که از طرف دندان در حال بیرون زدن وارد می‌شود ممکن است باعث آسیب دیدن ریشه ‌های دندان‌های مجاور شود.

کشیدن دندان نهفته اغلب از عفونت پیشگیری کرده و مانع آسیب دیدن دندان‌ها و استخوان پیرامون می‌شود و فرد را از دندان درد شدید و مزمن نجات می‌دهد.

 

دندان چگونه کشیده می‌شود؟

پیش از کشیدن دندان، دندانپزشک سابقه دندانپزشکی و پزشکی بیماران دریافت کرده و عکس پرتو ایکس از دهان او می‌گیرد.

عکس پرتوی ایکس موقعیت، شکل و طول دندان و استخوان پیرامون آن را مشخص می‌کند. دندانپزشک با استفاده از این اطلاعات می‌تواند شدت و سختی عمل کشیدن دندان را برآورد کرده و در مورد نیاز به جراحی و ارجاع بیمار به جراح دهان تصمیم ‌گیری نماید.

پیش از کشیدن دندان، نواحی اطراف دندان تمیز و سپس بی ‌حس می‌شود. دندانپزشک با استفاده از بی‌ حسی موضعی، این کار را انجام می‌دهد.

در موارد ساده کشیدن دندان، پس از بی حسی دندان‌پزشک با کمک ابزاری به نام آن الواتور دندان را لق کرده و سپس با کمک فورسپس آن را کشیده و خارج می‌کند. همچنین ممکن است دندانپزشک استخوان زیر دندان را صاف و هموار نماید. پس از اتمام کار لثه بخیه می‌شود.

 

پس از کشیدن دندان چه می‌شود؟

تمیز نگه داشتن ناحیه اطراف دندان کشیده شده اهمیت زیادی دارد تا از بروز عفونت پیشگیری شود. دندانپزشک از شما می‌خواهد یک تکه گاز استریل خشک را با ملایمت گاز بگیرید. معمولا باید 30 تا 45 دقیقه این کار را انجام دهید تا خونریزی متوقف شده و لخته تشکیل شود. تا 24 ساعت آینده نباید سیگار بکشید، نباید دهان خود را با شدت شست‌وشو دهید و همچنین نباید محل دندان کشیده شده را تمیز کنید.

طبیعی است که پس از کشیدن دندان تا حدی درد و ناراحتی داشته باشید. در برخی موارد می‌توانید مسکن بدون نسخه یا تجویزی مصرف کنید. استفاده از کمپرس سرد (قطعات یخ در داخل دستمال ) به مدت 15 دقیقه بر روی صورت می‌تواند به کاهش درد کمک کند. در روز اول از مصرف مایعات داغ پرهیز کرده و نباید نوشیدنی با نی مصرف کنید. روز پس از کشیدن دندان ممکن است توصیه شود با استفاده از آب و نمک ولرم دهان خود را شست‌وشو دهید. در شرایط نرمال درد و ناراحتی سه روز تا دو هفته برطرف می‌شود. در صورتی که درد شما بیشتر طول کشید یا تورم، درد شدید، خونریزی و یا تب داشتید، با دندانپزشک تماس بگیرید.