کاندیدیازیس دهان در دوران شیردهی

کاندیدیازیس دهان در دوران شیردهی | دندانپزشک کودکان اصفهان

کاندیدیازیس دهان در دوران شیردهی

به این نکته توجه شود که در زمان شیردهی نوزاد، احتمال انتقال عفونت مخمری بین مادر و نوزاد وجود دارد. چرا که قارچ ایجاد کننده کاندیدیازیس دهانی در کودک می تواند عاملی برای ایجاد عفونت مخمری در سینه و نوک آن باشد. از جهتی اگر مادری به عفونت مخمر سینه مبتلا است باید بداند که این عفونت می تواند از طریق شیردهی وارد دهان کودک شود و باعث ایجاد برفک دهانی شود. در ادامه این مطلب از سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان کاندیدیازیس دهان در دوران شیردهی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در برخی موارد نیز ممکن است برفک دهانی کودک به پستان مادر منتقل شود ولی نشانه هایی از عفونت وجود نداشته باشد. چرا که قارچ ها می توانند بدون ایجاد عفونت نیز زنده بمانند. با این حال نشانه های ابتلا به عفونت مخمر در سینه و نوک آن شامل موارد زیر است :

  • ایجاد سوزش و خارش در نوک پستان و نواحی اطراف آن
  • ایجاد درد در پستان چه زمان شیردهی و چه بعد از آن
  • ایجاد لکه های سفید و کم رنگ در نواحی نوک پستان
  • براق شدن پوست نوک پستان و اطراف آن
  • پوست اندازی و پوسته پوسته شدن نوک پستان و اطراف آن

حتما به این نکته توجه داشته باشید که چه برفک دهانی در کودک وجود داشت و چه عفونت در پستان مادر وجود داشت، باید مراحل درمان سریعا آغاز شود تا تکرار این چرخه انتقال از کودک به مادر و یا از مادر به کودک از بین برود.

برفک دهان در نوزادان و کودکان

به دلیل سیستم دفاعی ضعیف کودکان، در بیشتر موارد بیماری برفک دهانی برای نوزادان و کودکان اتفاق می افتد. رایج ترین راه ابتلا به کاندیدیازیس دهانی در نوزادان نیز انتقال عفونت از مادر به نوزاد چه در زمان زایمان و چه در زمان شیردهی می باشد. در کنار این موارد از طریق محیط نیز ممکن است مخمر عفونت وارد دهان نوزاد شود. مانند وسایلی که کودک به دهان خود می برد و یا پستانک و دندانی کودک که عاملی برای ایجاد آن هستند.

در صورتی که نوزاد و کودک به برفک دهانی مبتلا شود علائم زیر را مشاهده خواهید کرد :

  • ایجاد لکه‌هایی به رنگ سفید یا زرد که به صورت برجسته در سطح زبان، لوزه‌ها، لثه‌ها و لب ها مشاهده می شود.
  • خونریزی دهانی بر اثر تراشیده شدن برجستگی ها
  • سوزش به همراه درد در دهان
  • خشک شدن پوست در گوشه ها و اطراف دهان

صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

همچنین ایجاد برفک دهانی در کودک، مشکلات جانبی را نیز به همراه خواهد داشت. که ممکن است شامل مواردی چون کاهش اشتها، مشکل در تغذیه، تحرک پذیری و گر گرفتگی شود.

در صورتی که علائم کاملا واضح نیست و نمی توانید به قطعیت برسید که کودک به برفک دهانی مبتلا شده است یا خیر، به پزشک مراجعه کنید و در صورت تایید پزشک، درمان را هم برای کودک و هم برای مادر که به او شیر می دهد آغاز کنید. معمولا در چنین شرایطی برای کودک داروی ضد قارچ تجویز می شود و به مادر توصیه می شود که از کرم های ضد قارچ مانند تربینافین یا کلوتریمازول بر روی پستان خود استفاده کند. حتما توجه داشته باشید که قبل از شیردهی، کرم را از روی پستان پاک نمایید.

همچنین به صورت مرتب تمام مواردی را که دهان کودک با آنها در تماس است را ضد عفونی کنید. از جمله پستانک کودک، دندانی کودک، نوک سینه‌های مادر و هر وسیله ای که کودک به دهان خود می برد.


مطالعه بیشتر:

علل و علائم برفک دهان

ترک عادات نامطلوب دهانی – دندانی کودکان

علل عدم موفقیت عصب کشی دندان شیری کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *