چطور کودک را راضی کنیم دندانپزشکی بیاید؟

با ترس کودکان از دندانپزشک اطفال و کلینیک دندانپزشکی چه کنیم؟

حتما شده که با کودکتان سر نیامدن به مطب دندانپزشک و نشستن روی یونیت دندانپزشکی، دردسر داشته اید. بهترین راهکاری که برای غلبه بر ترس کودکان می توان داد، چیست؟ آیا راه حلی هست که بتوان کودک را راضی به آوردن به دندانپزشک کرد؟

بهترین روشی که برای آرام کردن کودک می توان به کار گرفت، این است که با او بازی کرده و وسایل و اسباب بازی های پزشکی و دندانپزشکی برای او بخرید. مثلا نقش دندانپزشک به او بدهید و از او بخواهید که دندندان های شما را معاینه کند. یا مثلا شما نقش دندانپزشک اطفال را بازی کنید و کودکتان بیمار باشد. مثلا یکخانه تان را شبیه به یک مطب دندانپزشکی کنید و روپوش سفید بپوشید. در همین نقش مدام از نکات مثبت دندانپزشکی و مطب دندانپزشک بگویید. در نتیجه تفکر کودک از دندانپزشک اطفال و دندانپزشکی خیلی بهتر خواهد شد.

از دکتر یک هیولا نسازید!

متاسفانه یکی از بدترین روش های تربیتی والدین، ترساندن کودکان از پزشک و دندانپزشک و یا حتی روپوش سفید می باشد. زیرا در نتیجه این ترساندن ها، فقط کودک آسیب می بیند و دودش به چشم خود والدین و کودک می رود. پس با گفتن جمله “اگر حرفم رو گوش نکنی میبرمت دکتر آمپول بزنه” اشتباه نکنید. سعی کنید تا می توانید  از اتفاق های خوب یک کلینیک دندانپزشکی یا پزشکی بگویید. در نتیجه کودک هم درک می کند و هم اینکه در صورت مواجهه با این مسائل و مکان ها ترسی ندارد و شجاع تر خواهد بود.

به کودک هدیه دهید!

سعی کنید کودک را تشویق به رفتن نزد دندانپزشک کنید، البته با دادن قول هایی مثل خریدن هدیه های زیبا و معقول. در واقع قول هدایای سنگین و پرخرج ندهید. از جمله کتاب داستان .

اسباب بازی به همراه کودک ببرید!

بهتر است زمانی که به مطب دندانپزشکی می روید، عروسکش یا اسباب بازی ش را به همراهش ببرید. باعث می شود توجه کودک به او جلب شده و کمتر به محیط دندانپزشکی توجه کند. اما اگر دیدید که کودک باز بی تابی می کند و نمی آید، می توانید علاوه بر آن از یکی از دوستان یا خواهر بردار ، و یا مادربزرگ کودک بخواهید با شما همراه شود تا کودک حس امنیت بیشتری داشته باشد.

بهترین انتخاب متخصصان کودک :

بهتر است کودک را نزدک دندانپزشک اطفال ببرید. زیرا این دندانپزشکان حوصله بیشتری برای سر و کله زدن با بچه ها را دارند، در نتیجه به راحتی می توانند با شیوه هایی که آموزش دیده اند، کودک را آرام کنند. در واقع از باب دوستی و محبت وارد می شوند و ذهن کودک را آماده و آرام می کنند. همچنین اتاق دندانپزشک باید با عروسک ها و اسباب بازی های گوناگون پر شده باشد و کودک محو تماشای آن ها باشد تا اینکه حواسش به کارهای دندانپزشکی دندانپزشک پرت شود. این گونه کار را هم برای دندانپزشک راحت تر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.