پیشگیری از علل بروز رکود لثه

پیشگیری از علل بروز رکود لثه | دندانپزشک کودکان اصفهان

روش های پیشگیری از علل بروز رکود لثه

ركود لثه فرآیندی است كه در آن لبه ی بافت لثه كه دندانها را احاطه كرده است. از این حالت خارج شده به عقب كشیده می شود. که در نتیجه ی آن قسمتی از دندان یا ریشه آن در معرض دید قرار می گیرد. هنگامی که رکود لثه رخ می دهد ، “پاکِت ها” یا شکاف هایی بین دندان ها و خط لثه ایجاد شده که باعث می شود ابتلا به بیماری در اثر باکتری های موجود، آسان شود. در صورت عدم درمان ، بافت حمایت کننده و ساختار های استخوانی دندان ها می توانند به شدت آسیب ببینند و در نهایت ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود. در ادامه این مطلب از سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان  به بررسی راه های پیشگیری از علل بروز رکود لثه می پردازیم.

رکود لثه یک مشکل شایع دندان است. بیشتر مردم نمی دانند که دچار رکود لثه شده اند زیرا این فرآیند به تدریج رخ می دهد. اولین نشانه رکود لثه معمولاً حساسیت دندان است ، یا ممکن است متوجه شوید که دندان شما به نظر می رسد طولانی تر از حد معمول در دهان شما جلوه می دهد. به طور معمول ، می توان شکاف و فرو رفتگی را در نزدیکی خط لثه احساس کرد.

رکود لثه چیزی نیست که بخواهید آن را نادیده بگیرید. اگر فکر می کنید لثه شما در حال رکود است ، با دندانپزشک خود ملاقات کنید. درمان هایی وجود دارد که می تواند لثه را ترمیم کرده و از آسیب بیشتر جلوگیری کنند.

دلایل رکود لثه

چندین عامل وجود دارد که می تواند باعث رکود لثه شود ، از جمله :

بیماری های پریودنتال :

این بیماری ها شامل عفونتهای لثه ای باکتریایی می شوند که بافت لثه و استخوان ساپورت کننده ی دندان که دندان شما را در جای خود نگه می دارد را از بین می برند. بیماری های لثه عامل اصلی رکود لثه است.

مطلب پیشنهادی : مزایا و معایب اسنپ آن اسمایل

ژن شما :

برخی از افراد ممکن است مستعد ابتلا به بیماری لثه باشند. در حقیقت ، مطالعات نشان می دهد که ۳۰٪ از مردم بدون توجه به اینکه چقدر از دندان هایشان مراقبت می کنند ، مستعد ابتلا به بیماری لثه هستند. ( یعنی آنها ممکن است از دندان های خودشان مراقبت کنند ولی به علت برخی از مشکلات ژنی، می توانند مستعد بیماری لثه باشند. )

مسواک زدن تهاجمی :

اگر دندانهای خود را بیش از حد شدید یا تهاجمی و یا به روش اشتباه مسواک بزنید ، می تواند باعث از بین رفتن مینای دندانهای شما و لثه های شما شود.

مراقبت از دندان ها کافی نباشد :

مسواک زدن ، نخ دندان و شستشو با دهانشویه ضد باکتریایی به طوری که کافی نباشد باعث می شود پلاک دندان به راحتی به جرم دندان (تارتار) تبدیل شود ( تارتار ماده ای سخت می باشد که روی دندانها و بین آن ها ایجاد می شود و فقط با متخصص تمیز کردن دندان از بین می رود ). این می تواند به رکود لثه منجر شود.

تغییرات هورمونی :

نوسانات در سطح هورمونهای زن در طول زندگی او ، از جمله بلوغ ، بارداری و یائسگی ، می تواند لثه ها را نسبت به رکود لثه حساس تر و آسیب پذیرتر کند.

مصرف دخانیات :

مصرف کنندگان دخانیات به احتمال زیاد پلاک چسبنده ای روی دندان های خود دارند که برداشتن آن دشوار است و می تواند باعث رکود لثه شود.

دندان قروچه :

بروز دندان قروچه می تواند نیروی زیادی را روی دندان ها وارد کند و باعث رکود لثه ها شود.

دندان های کج یا روی هم نرفتن دندان ها به طور صحیح :

هنگامی که دندان ها به طور مساوی روی هم نیایند ، می توانند نیروی زیادی روی لثه ها و استخوان دندان وارد کنند ، و به لثه اجازه می دهد تا رکود کند. سوراخ کردن لب یا زبان به سبب گذاشتن جواهرات : جواهرات می توانند با لثه ها اصطکاک پیدا کنند و آنها را تحریک کنند تا جایی که بافت لثه از بین برود.

روش های پیشگیری از ابتلا به رکود لثه

بهترین راه برای جلوگیری از رکود لثه ، مراقبت مناسب از دهان است. هر روز دندان های خود را مسواک زده و نخ دندان بکشید و حداقل دو بار در سال یا مطابق توصیه هایی که به شما شده ، به دندانپزشک یا پریودنتیست مراجعه کنید. اگر دچار رکود لثه هستید ، ممکن است دندانپزشک شما بخواهد بیشتر شما را ببیند. همیشه از یک مسواک نرم استفاده کرده و از دندانپزشک خود بخواهید که راه صحیح مسواک زدن را به شما نشان دهد. اگر دندان های شما به خوبی روی هم نمی آیند یا دندان قروچه علت رکود لثه است ، در مورد نحوه اصلاح مشکل با دندانپزشک خود صحبت کنید. راه های دیگر برای جلوگیری از رکود لثه عبارتند از :

 • اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید.
 • یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید.
 • بر تغییراتی را که ممکن است در دهان شما رخ دهد نظارت کنید.
 • با مراقبت خوب از دندان های خود می توانید برای همیشه لبخندی سالم داشته باشید.
 • اما بیماری های لثه از جمله بیماری های پریودنتال که منجر به رکود لثه نیز می شوند می توانند باعث درد لثه های شما شوند.

صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

زمان مراجعه به دندانپزشک

اگر لثه های شما بیش از یک هفته دردناک بوده یا خونریزی کرد. به مطب دندانپزشک خود بروید. لثه های متورم و قرمز که به راحتی خونریزی می کنند نشانه بیماری جینجیویت یا ورم لثه است. شما می توانید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور مرتب و تمیز کردن مرتب دندان های خود ، لثه ها را به حالت عادی برگردانید. اگر این بیماری را درمان نکنید. لثه می تواند به یک شکل جدی تر از بیماری لثه به نام پریودنتیت منجر شود. که می تواند باعث ایجاد پاکت های دردناک چرک به نام آبسه شود. همچنین می تواند به از دست دادن دندان منجر شود.

بیماری لثه با بیماری های قلبی ارتباط دارد ، بنابراین مراقبت از دهان بسیار مهم است.

در صورت وجود درد لثه یا هر یک از این علائم زیر ، به دندانپزشک خود مراجعه کنید :

 • خونریزی لثه ها
 • لثه های قرمز و متورم
 • وقتی که پروتزها به خوبی بر روی لثه ها ثابت نشوند
 • درد در هنگام جویدن
 • دندانهای سست
 • دندان هایی که به گرما یا سرما حساس هستند

برای حفظ سلامتی لثه و جلوگیری از بیماری لثه ، انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که روزی دو بار مسواک بزنید و روزانه یک بار نخ دندان بکشید.

 


مطالعه بیشتر:

علل نیاز به ترمیم دندان

تشخیص و درمان علل دندان قروچه در کودکان

مقایسه پالپکتومی با پالپوتومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *