نگهداری و محافظ مسواک

نگهداری و محافظ مسواک | دندانپزشک کودکان اصفهان

استفاده از محافظ مسواک

برخی مسواک ها با محافظ و یا جلد خاصی فروخته میشوند که تولید کننده این قبیل محافظ ها را بسیار کاربردی میداند. در این مطلب از سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان به بیان نکاتی برای نگهداری و محافظ مسواک می پردازیم.
مسواک ها وظیفه برداشتن باکتری ها و پلاک را از روی دندان بر عهده دارند. این وظیفه را به صورت مکانیکی انجام میدهند و در پایان خود مسواک حاوی مقادیر بسیاری باکتری است که از محیط دهان ما جمع آوری کرده. به همین منظور باید مسواک در محیطی که رطوبت بالایی نداشته باشد و جریان هوای دائمی داشته باشد قرار دهید. توصیه میشود پس از هر چند بار استفاده مسواک را ضد عفونی کنید. به یاد داشته باشید که مسواک یک وسیله بهداشتی آرایشی است و همواره باید این گروه وسایل را در بهداشتی ترین حالت ممکن حفظ کنیم.

محافظ یا مزاحم مسواک ؟

در صورتی که مسواک را در جایی که رطوبت بالایی دارد قرار دهیم، باکتری ها و جرم ها بر روی آن رشد میکنند و تکثیر میشوند. رطوبت باعث زنده ماندن باکتری ها خواهد شد. حال محافظ مسواک دقیقا عاملی است که باعث میشود مسواک پس از استفاده همچنان مرطوب بماند و دیر تر خشک شود که این یعنی مسواکی آلوده تر. در حقیقت اکثر محافظ های مسواک تنها وسیله ای برای جا به جایی مسواک هستند و نه برای نگهداری آن. مثلا شما قصد مسافرت دارید و نمیتوانید مسواکتان را داخل چمدان بیاندازید. بهترین راه قرار دادن مسواک در محافظ مسواک است که آن را از تماس داشتن با سایر سطوح محفوظ نگه میدارد. اما برای نگهداری مسواک نباید از محافظ مسواک استفاده کرد.

مسواک زدن و باکتری ها

اگر بدون دقت به محل نگهداری مسواک و بهداشت آن همچنان مسواک خود را استفاده می کنید باید بدانید که در معرض ابتلا به صدها بیماری کشنده هستید. آر توماس گلس، استاد دندانپزشک و پاتولوژی در مرکز دانشگاه ایالتی اوکلاهاما بیان می دارد؛ از آن جایی که میکروب ها از طریق دهان روی مسواک قرار می گیرند.

پس باعث بروز بیماری جدید نمی شود مگر این که مسواک خود را با دیگری شریک شوید و مواد روی مسواک دیگران باعث بروز دوباره بیماری می شوند. در دهان ما صدها میکروارگانیسم زندگی می کنند اما این موضوع اهمیتی ندارد. مشکل هنگامی شروع می شود که تعادل ناسالم باکتری در دهان ایجاد گردد.

مسواک زدن دندان کودکان

صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

آیا استریل مسواک واقعا مفید است؟

محصولات متعددی برای استریل مسواک وجود دارند. برخی می گویند این محصولات باکتری را با گرما یا نور ماوراء بنفش، اسپری های کشنده میکروب یا شست و شو از بین می برند. گروهی دیگر از ابتدا برس مسواک ضد باکتری را ارائه می دهند.

هیچ مدرکی وجود ندارد دال بر اینکه برخی از این محصولات به طرزی کارآمد میکروب ها را از بین می برند. همچنین اثبات نشده است استفاده از ضدعفونی کننده مسواک خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.

اگر مایل هستید از این محصولات استفاده کنید حتما از محصولی استفاده نمایید که تحت نظر FDA بوده و دارای تاییدیه فروش محصولات بهداشتی به مشتری هستند.

بهترین مکان برای نگهداری مسواک

بعد از اینکه مسواک خود را از توالت دور کردید در جهت نگهداری از مسواک نکاتی وجود دارد که می توان با پیروی از آن از جمع شدن میکروب ها جلوگیری نمود، بعد از هربار مصرف مسواک خود را کاملا با آب بشویید.

هارمز، دندانپزشک می گوید؛ باکتری ها عاشق مکان های مرطوب هستند. از پوشش های مسواک استفاده نکنید چرا که محیطی مرطوب برای پرورش باکتری فراهم می گردد. مسواک خود را به صورت عمودی در جا مسواکی بگذارید نه به صورت افقی.

اهمیتی ندارد چه قدر به خواهر، برادر، همسر یا به هم اتاقی خود نزدیک هستید هرگز از مسواک آنان استفاده نکنید. حتی مسواک خود را رو به روی مسواک سایر افراد در یک ظرف قرار ندهید. زیرا هنگامی که مسواک ها با هم برخورد می کنند میکروب ها انتقال می یابند.

 


مطالعه بیشتر:

اهمیت استفاده از نخ دندان

علل بوی بد دهان در کودکان

حساسیت به خمیردندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *