نکات مراقبتی بعد از افتادن یا کشیدن دندان شیری

نکات مراقبتی بعد از افتادن یا کشیدن دندان شیری | دندانپزشک کودکان اصفهان

بررسی نکات مراقبتی بعد از افتادن یا کشیدن دندان شیری

یکی از مراحل رشد کودک افتادن دندان شیری است. دندان شیری معمولا بدون این‌که نیازی به نیروی خارجی داشته باشد خودش می‌افتد اما در برخی شرایط خاص لازم است برای خارج کردن آن به دندانپزشک کودک مراجعه کرد. در این مطلب از سایت دکتر اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان نکات مراقبتی بعد از افتادن یا کشیدن دندان شیری را مورد بررسی قرار می دهیم.  در مواردی که پوسیدگی دندان کودک وسیع است، والدین باید برای کشیدن دندان شیری کودک به موقع اقدام کنند. برای کشیدن دندان شیری کودکتان نگران نباشید زیرا دندانپزشک می‌تواند آن را به راحتی انجام دهد.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان شیری

در صورتی که کودکتان پس از خارج کردن دندان شیری دچار خون‌ریزی شد نگران نشوید. داشتن کمی خون‌ریزی پس از کشیدن دندان شیری طبیعی است. پس از خارج کردن دندان، دندانپزشک باید فورا گاز استریل را در ناحیه مورد نظر قرار دهد. حتما یک و نیم الی دو ساعت گاز استریل را بر روی دندان شیری کودک خود قرار دهید و به وی بگویید مرتب آن را فشار دهد و آب دهان خود را قورت دهد.

لثه‌ها معمولا پس از خارج شدن دندان، به سرعت لخته خون محافظ را تشکیل می‌دهند. برای ایجاد لخته خون محافظ تا ۲۴ ساعت از شستشوی دهان خود خودداری کنید. پس از آن برای تمیز ماندن محل دندان خارج شده، آب نمک قرقره کنید. شب اولی که کودک دندان شیری خود را کشیده است به وی غذاهای خنک و مایعات بدهید. مراقب باشید غذاهای گرم و جامد نخورد تا لخته خون در جای خود باقی بماند. دقت کنید کودک به هیچ وجه آب دهان خود را خالی نکند و تمام آب دهانش را قورت دهد. حتی اگر کمی خون آبه هم مشاهده کردید باز نباید بیرون بریزد.

زمان مسواک زدن کودک باید، محل دندان کشیده شده را رد کند و آب دهانش را به آرامی خارج کند. عصر روز بعدی که کودک دهان خود را کشید، هر دو ساعت یکبار نصف لیوان آب نمک ولرم به او بدهید تا غرغره کند و آب دهانش را به آرامی خارج کند. رعایت بهداشت دهان و دندان کودک پس از خارج شدن دندان شیری اهمیت زیادی دارد زیرا در صورت رعایت نکردن بهداشت ممکن است فضای خالی دچار عفونت شود. اجازه ندهید کودک لخته خون تشکیل شده روی محل دندان خارج شده را دستکاری کند زیرا اگر حفره دندان باز باشد استخوان در معرض هوا قرار می‌گیرد.

مراقبت های بعد از افتادن دندان شیری

دندان‌های شیری راحت‌تر از دندان‌های دائمی می‌افتند، زیرا عاج (بخش بالایی دندان که در دهان قابل رویت است) دندان بسیار بلندتر از ریشه دندان است. گاهی اوقات ممکن است دندان کودک بر اثر ضربه بیفتد. دندان دائمی و شیری کودک را در صورتی که از فک خارج شده است می‌توان دوباره در جای خود کاشت. تصمیم گیری درباره کاشت دندان در جای خود به عواملی مانند: سن کودک، میزان رشد دندان، تعداد دندان‌های درآمده کودک، نحوه مراقبت از دندان از جا درآمده، نحوه انتقال آن تا کلینیک و همکاری کودک بستگی دارد.

دلایل لب پر شدن دندان شیری کودک | دندانپزشک کودکان اصفهان

برخی از نکات مراقبت‌‌ی بعد از افتادن دندان شیری:

 • بعد از افتادن دندان آن را بردارید و از رها کردن آن در محل حادثه خودداری کنید.
 • دندان را از قسمت تاجش بگیرید. تا حد امکان سعی کنید ریشه دندان را لمس نکنید تا آسیب نبیند.
 • در صورتی که دندان آلوده شده است آن را با ملایمت با آب لوله کشی سرد آب بکشید.
 • برای تمیز کردن دندان از صابون یا مواد شیمیایی استفاده نکنید.
 • از دست کشیدن و خراشیدن دندان خودداری کنید.
 • از خشک کردن دندان یا قرار دادن آن داخل دستمال کاغذی یا پارچه خودداری کنید.
 • اگر امکان دارد دندان را در محل حفره خود داخل دهان قرار دهید.
 • تمام مدت سعی کنید دندان را مرطوب نگه دارید.
 • دندان را در سرم نمکی یا شیر سرد قرار دهید.
 • اگر کودک قادر است دندان را بدون بلعیدن در دهان نگه دارد، آن را داخل دهان کودک کنار گونه قرار دهید.
 • در صورتی که نتوانستید دندان را در حفره خود قرار دهید آن را تا زمان مراجعه به دندانپزشک مرطوب نگه دارید.
 • از قرار دادن دندان داخل آب خودداری کنید زیرا به سلول‌های زنده سطح ریشه دندان آسیب وارد می‌کند.
 • در اسرع وقت کودک را به کلینیک دندانپزشکی ببرید.

 صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

اقدامات ضروری در صورت افتادن دندان شیری از فک

در حالت کلی دندان افتاده هرچه زودتر در جای خود کاشته شود، شانس بقا و موفقیت آمیز بودن آن بیشتر است. هنگام افتادن دندان کودک از فک توصیه می‌شود ابتدا بررسی کنید دندان اشتباها وارد مجرای تنفسی کودک نشده باشد. از آن‌جایی که رفلاکس کودکان هنوز کامل شکل نگرفته است ممکن است پس از افتادن دندان، کودک آن را ببلعد و دندان در گلوی او گیر کند. نکته دیگری که قبل از قرار دادن دندان کودک در جای خود باید در نظر داشته باشید این است که دندان دائمی باشد زیرا اگر شیری باشد ممکن است مانع رشد دندان دائمی زیر لثه شود. هنگام افتادن دندان کودک مطمئن شوید دندان کودک کامل درآمده است. چنان‌چه قسمتی از دندان نزدیک ریشه شکسته باشد باید تا مراجعه به دندانپزشک و بررسی امکان نجات آن صبر کنید.

پس از این که با دستورالعمل‌های گفته شده دندان را نزد دندانپزشک بردید، اگر دندان برای کاشت در فک و از سرگیری عملکرد مناسب باشد دندانپزشک می‌تواند آن را با آتل مخصوص به دندان کناری خود بچسباند تا زمان لازم برای ترمیم در محل خود ثابت بماند. از آن‌جایی که قبل از کاشت دندان، ممکن است مقدار کمی باکتری وارد بدن کودک شود توصیه می‌شود به وی آنتی بیوتیک بدهید. خارج کردن دندان کودک ممکن است در شرایطی مانند کمک به رشد سریع دندان دائمی و عفونت لازم باشد اما در حالت کلی نباید انتخاب اول فرد باشد.


مطالعه بیشتر:

روش های افزایش بهداشت دهانی در کودکان

درمان بی اشتهایی کودک هنگام دندان در آوردن

آشنایی با انکیلوز یا دندان شیری فک جوش

2 thoughts on “نکات مراقبتی بعد از افتادن یا کشیدن دندان شیری

 1. وقتی دندان شیری دخترم افتاد نکاتی که خانم دکتر اخلاقی یادم داد خیلی کاربردی بود برام اینکه چطور خونریزی دندان کنترل بشه و به شکل مسواک زده بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *