نکاتی برای قبل از انجام ونیر کامپوزیت دندان

نکاتی برای قبل از انجام ونیر کامپوزیت دندان | دندانپزشک کودکان اصفهان

بررسی نکاتی برای قبل از انجام ونیر کامپوزیت دندان

در مطلب امروز سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان به بررسی نکاتی برای قبل از انجام ونیر کامپوزیت دندان خواهیم پرداخت. کامپوزیت دندان و لمینت دندان نوعی درمان زیبایی محسوب می‌شوند که می‌توانید با آن‌ها دندان‌هایی سفید و سالم داشته باشید. آن‌ها نازک، به رنگ دندان و تهیه شده از مواد با کیفیت و خاصی هستند که بر روی دندان‌های شما چسبانده می‌شوند. تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است به مقدار اطلاعات شما از تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان بستگی دارد. شما می‌توانید پس از بررسی دقیق جوانب مثبت و منفی و تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان، تصمیم خود را بگیرید

لبخند زیبا یکی از اصلی‌ترین موارد در زیبایی است. دندان‌های زیبا تأثیر بسزایی بر اعتماد به نفس شما دارند و باعث می‌شوند جذاب‌تر و جوان‌تر به نظر برسید. اگر فضاهای خالی بین دندان‌هایتان شما را آزار می‌دهد این مشکل قابل حل شدن است. می‌توانید از کامپوزیت ونیر و لمینت دندان استفاده کنید.

به طور کلی ۲ نوع روکش برای دندان وجود دارد:

  • روکشهای کامپوزیتی ( Composite Veneers )
  • روکشهای پرسلن ( Porcelain Veneers )

هر کدام از این روکشها انواع و اقسام مختلف با برندها و کیفیتهای گوناگون دارد. که با به تشخیص دندانپزشک و تایید نهایی فرد، می توان از هر کدام از این روکشها استفاده نمود.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : آشنایی با انواع لمینت سرامیکی دندان

روکشهای کامپوزیتی همانطور که از نامش پیداست ، همان مواد سفید رنگ رزینی است که برای پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد . دندانپزشک زیبایی با هنر دست و تجربه و مهارتی که دارد، پس از انتخاب رنگ ، این مواد کامپوزیتی را به صورت لایه لایه روی دندان فرد قرار می دهد و در نهایت تسطیح و پالیش نهایی می کند.

به روکشهای کامپوزیتی موارد زیر اطلاق می شود :

لمینت کامپوزیتی – ونیر کامپوزیت – ونیر – کامپوزیت زیبایی

روکشهای پرسلن که جنس آن از پرسلن یا چینی است پس از طی مراحل و قالب گیری توسط دندانپزشک، در لابراتوار ساخته می شود و بعد توسط دندانپزشک روی دندانهای طبیعی فرد چسبانده می شود.

امروزه با معرفی کامپوزیتهای نانو و با توجه به پیشرفتهای زیادی که در خصوصیات این کامپوزیت حاصل شده ونیرهایی که با آنها ساخته می‌شوند از نظر دوام و استحکام و عدم رنگ پذیری بسیار ارتقا پیدا کرده‌اند، از ویژگی‌های دیگر این سیستم حداقل دستکاری و تراش دندان است.

نحوه انجام کامپوزیت ونیر

این درمان بطور کامل در مطب انجام مى‌شود و نیاز به قالبگیرى و لابراتوار ندارد. لایه کامپوزیتی که روى دندان قرار مى‌گیرد، بسیار نازک و ظریف است و لذا لازم نیست براى جبران ضخامت آن، سطح بیرونى دندان تراشیده شود. این روش بسیار محافظه کارانه و با حداقل تراش ممکن و یا بدون تراش دندان انجام مى‌گردد. در ضمن این درمان در طى یک جلسه قابل انجام است. از آنجا که لایه کامپوزیت ونیر توسط چسبهاى مخصوص کاملا به سطح دندان باند مى‌شود لذا استحکام زیادى پیدا مى‌کند و براحتى نمى‌شکند. البته بایست بعد از درمان مراقب جویدن اجسام خیلى سخت بود.

همانطور که گفته شد در این روش پس از تمیز کردن و آماده سازى سطح دندان، ماده خمیرى کامپوزیت دندان روى سطح بیرونى دندان فرم داده مى‌شود و توسط نور مخصوصى سخت و به دندان چسبانده مى‌شود. این لایه بطور دایمى به سطح دندان چسبانده مى‌شود و لذا این روش یک درمان دائمى محسوب مى‌شود.

مراقبت‌های لازم بعد از لمینت دندان | دندانپزشک کودکان اصفهان

ونیر کامپوزیت یا درمانهای جایگزین

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که می خواهید برای زیبایی دندانهای خود از ونیر کامپوزیت استفاده کنید یا لمینت دندان و یا سایر درمانهای جایگزین، لازم است به نکات زیر توجه نمایید و بعد با مشورت با دندانپزشک خود ، در نهایت تصمیم نهایی را خود بگیرید.

موارد که استفاده از ونیر کامپوزیت توصیه می شود :

  • ترمیم دندان‌های شکسته شده
  • دندانهای ساییده و کوتاه شده
  • تغییر رنگ دندان ، که با گزینه های سنتی سفید کردن دندان قابل درمان نیست
  • دندانهای فرسوده شده
  • دندان هایی با آسیب های جزئی مانند تراشه و ترک
  • دندانهای نامرتب جزئی
  • دندانهای ناهموار
  • بستن فاصله های جزئی بین دندان ها

جنس کامپوزیت ونیر

جنس ونیر کامپوزیت از ذرات رزین می باشد که این رزین در سالهای اخیر با پیشرفت تکنولوژی از ذرات ریز تر نانو تهیه شده که زیبایی بیشتری به دندانها می دهد. برخی از برندها در سالهای اخیر به جای رزین از ذرات نانو سرامیک استفاده کرده اند که این نوع کامپوزیت ونیر از لحاظ دوام و طول عمر تفاوت چندانی با کامپوزیت معمولی ندارند.

البته باید توجه داشت که امری که موجب تفاوت در برند های مختلف کامپوزیت می شود، تنها نوع برند کامپوزیت نیست، بلکه این مهارت و تکنیک دندانپزشک است که موجب مرغوبیت یک برند می شود. زیرا اکثر برندها، دارای استانداردهای لازم بوده و مراحل کنترل کیفی را طی نموده اند. در صورت نداشتن مهارت لازم توسط دندانپزشک، ممکن است با بهترین نوع کامپوزیت، نتیجه ای عکس حاصل شود.

انتخاب رنگ کامپوزیت

کامپوزیت ها محصولات دست سازی هستند و بسته به نظر فردی که از آنها استفاده می کند می توانند رنگ، شکل و ظاهر متفاوتی داشته باشند. اما معمولاً نوع و رنگ کامپوزیت توسط بیمار و با مشوت با دندانپزشک انتخاب می شود. ابتدا دندانپزشک با بررسی همه جوانب رنگ کامپوزیتی را انتخاب می کند که از لحاظ ظاهری و زیبایی انطباق بهتری با سایر دندان های فرد داشته باشد و در صورت تایید بیمار آن رنگ و برند مامپوزیت برای فرد استفاده می گردد.

دکتر نجمه اخلاقی را در اینستاگرام دنبال کنید

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که برخی اوقات افراد علی رقم توصیه پزشک خود ، رنگ دیگری را برای کامپوزیت دندانهای خود انتخاب می کنند ( در ایران معمولا رنگهای بسیار روشن )، که این رنگ شاید برای دندان شما مناسب نباشد و یا به زودی شما را خسته کند که معمولا این رنگها ، رنگهای معمول و طبیعی یک دندان نیست. در این صورت فرد پس از اتمام کار می فهمد که مثلا رنگ دندانش چقدر غیر طبیعی یا سفید شده، در اینجا تمام مسئولیت با خود بیمار است و اگر بخواهد تغییر رنگ در ونیر کامپوزیت خود ایجاد نماید مستلزم پرداخت هزینه ای دوباره خواهد بود. پس در انتخاب رنگ ونیر کامپوزیت خود به دندانپزشک خود اعتماد کنید .

تفاوت ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن

وقتی صحبت از ترمیم‌های غیر مستقیم (به خصوص ترمیم‌های بزرگ) باشد، کامپوزیت‌ها از نظر مقاومت و ماندگاری، کمترین امتیاز را دارند. حتی اگر مواد کامپوزیتی جدید باعث ظاهری زیبا شوند و برای مدت زیادی ماندگار باشند، پرسلن‌ها در برابر لک، فشار و شکستگی مقاومت‌ ترند، همچنین زیبایی و رنگ پایدارتری دارند.

با این وجود، معمولا ترمیم کامپوزیت ارزان‌تر است.


مطالعه بیشتر:

مراقبت‌های لازم بعد از لمینت دندان

روش درمانی کانال ریشه چیست؟

مزایا و معایب انواع لمینت دندان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.