مقایسه فلوراید خمیر دندان و فلوراید تراپی

مقایسه فلوراید خمیر دندان و فلوراید تراپی | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

بررسی و مقایسه فلوراید خمیر دندان و فلوراید تراپی

در ادامه این مطلب از سایت دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان به مقایسه فلوراید خمیر دندان و فلوراید تراپی می پردازیم. فردی که در معرض خطر پوسیدگی دندان است ممکن است از فلوراید تراپی بهره مند شوند. فلوراید تراپی‌ها معمولاً درمان‌های حرفه ای حاوی غلظت بالایی از فلوراید هستند که دندانپزشک برای بهبود سلامت و کاهش خطر پوسیدگی روی دندان‌های فرد اعمال می‌کند. این درمان‌های داخل مطب ممکن است به شکل محلول، ژل، فوم یا وارنیش باشند.

همچنین برخی از درمان‌های فلوراید با غلظت بالا تحت نظر دندانپزشک وجود دارد که افراد می‌توانند در خانه از آن‌ها استفاده کنند. فلورایدی که دندانپزشکان در این درمان‌ها استفاده می‌کنند مشابه فلوراید موجود در خمیر دندان است. با این حال، درمان حاوی دوزهای بسیار بالاتری است و ممکن است فواید سریعتری از خود نشان دهد.

مزیت های فواید فلوراید تراپی

به بدن کمک می‌کند تا از مواد معدنی مانند کلسیم و فسفات بهتر استفاده کنند. دندان‌ها این مواد معدنی را دوباره جذب می‌کنند تا مینای ضعیف دندان را ترمیم کنند.
هنگامی‌که دندان‌ها در حال رشد هستند به ساختار دندان می‌پیوندد تا مینای دندان‌ها را تقویت کند و آنها را در برابر باکتری‌ها و حفره‌ها محافظت کند. با آسیب رساندن به باکتری‌هایی که باعث ایجاد حفره می‌شوند، رشد حفره‌ها را کند یا حتی معکوس می‌کند. وقتی این فواید با هم جمع شوند، به موارد زیر کمک می‌کنند:

 • خطر ایجاد حفره را کاهش دهد.
 • رشد حفره‌ها را کند می‌کند.
 • کارهای گران قیمت دندانپزشکی را به تعویق می‌اندازد.
 • طول عمر دندان‌های شیری را افزایش دهد.
 • باعث کاهش زمان و هزینه ای می‌شودکه یک فرد باید در دندانپزشکی صرف کند.
 • از بیماری لثه جلوگیری می‌کند.
 • درد دندان را کاهش می‌دهد.
 • مانع از دست دادن زودرس دندان می‌شود.
  درمان‌های فلوراید می‌توانند سلامت دهان و دندان را بهبود بخشند، که به گفته منبع مورد اعتماد سازمان جهانی بهداشت WHO، سلامت کلی دندان را حفظ می‌کند. سلامت ضعیف دهان و دندان می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از بیماری‌های دیگر از جمله بیماری‌های قلبی عروقی شود.

فلوراید تراپی دندان کودکان | دندانپزشک کودکان اصفهان

نکات مراقبتی در استفاده از فلوراید

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که همیشه مقادیر کمی‌فلوراید را به صورت خوراکی مصرف کنید. مسواک زدن دندان‌ها دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید به سلامت دندان‌ها کمک می‌کند. برای کودکان و بزرگسالان که بیشتر در معرض خطر پوسیدگی هستند، فلوراید تراپی می‌تواند مزایای بیشتری را به همراه داشته باشد.

میزان تاثیر فلوراید تراپی

درمان‌های فلوراید، مانند وارنیش فلوراید، تأثیر قابل‌توجهی در پیشگیری از پوسیدگی دندان‌های شیری و دائمی‌دارند.

فلوراید در خمیر دندان

حفظ دندان‌ها و کاهش خطرات پوسیدگی به دو عامل بستگی دارد: عادات بهداشتی دندان و خمیر دندانی که استفاده می‌کنید. وقتی خمیر دندان می‌خرید، با فرمول‌هایی با فلوراید و بدون فلوراید مواجه می‌شوید. اگرچه محلول‌های بدون فلوراید می‌توانند باکتری‌ها را از بین ببرند اما خمیر دندان‌های حاوی فلوراید برای کنترل حفره موثرتر هستند.

مزیت های خمیر دندان حاوی فلوراید

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی در پوسته زمین است. برخی از کشور‌ها از حدود ۷۰ سال پیش شروع به اضافه کردن فلوراید به منابع آب عمومی‌برای بهره مندی از مزایای آن برای سلامت دندان کرده اند. تحقیقات نشان داده است که با افزودن فلوراید به منابع آب عمومی، شرایط مرتبط با پوسیدگی دندان در بزرگسالان و کودکان ۲۵ درصد کاهش می‌یابد.

در دوزهای کم، فلوراید مینای دندان را در برابر اسیدهای ایجاد شده توسط باکتری‌های موجود در دهان تقویت می‌کند. در دراز مدت، این رویکرد میزان پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد و تعداد حفره‌هایی را که افراد عادی تجربه می‌کنند کاهش می‌دهد.

به طور خاص، فلوراید فرآیند دمینرالیزاسیون را کند می‌کند و می‌تواند مینای دندان را دوباره معدنی کند. با این کار مقدار کم پوسیدگی در مراحل اولیه را کاهش می‌دهد. فلوراید همچنین میزان پلاک موجود بر روی دندان‌ که یک پیش‌ساز واضح برای پوسیدگی دندان و بیماری لثه است را کاهش می‌دهد. خمیردندانی که حاوی فلوراید است نباید ماده دیگری که پوسیدگی دندان را تسریع کند داشته باشد. به عنوان مثال، طعم دهنده‌هایی که حاوی شکر هستند در خمیر دندان نباید وجود داشته باشد.

انواع مختلف فلوراید موجود در محصولات مرتبط با دندان

 • خمیر دندان حاوی فلوراید
 • دهانشویه‌های فلوراید
 • ژل و فوم فلوراید
 • وارنیش فلوراید

| صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

نحوه شستن دهان بعد از کشیدن دندان

زمان کشیدن دندان لق کودک

اهمیت محافظت از دندان‌های شیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *