مشکلات و عوارض عقب بودن فک پایین یا اوربایت

مشکلات و عوارض عقب بودن فک پایین یا اوربایت | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

بررسی مشکلات و عوارض عقب بودن فک پایین یا اوربایت

در ادامه این مطلب از سایت دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان مشکلات و عوارض عقب بودن فک پایین یا اوربایت را مورد بررسی قرار می دهیم. در اغلب موارد والدین میتوانند متوجه مشکلات دندانی یا اوربایت در کودکان شوند و برای درمان آن اقدام کنند. کودکان مبتلا به اوربایت معمولا در مراحل اولیه بیماری به دلیل مشکلات دیگر فیزیکی و روانی برای درمان مراجعه میکنند.

تنها زیبایی ملاک نیست

درمان عقب بودن فک پایین یا اوربایت یک درمان زیبایی نیست. این یک مشکل عملکردی است که می تواند منجر به مشکلات بزرگتر شود. بیمارانی که از اوربایت رنج میبرند اغلب مشکلات و بیماری های دیگری نیز دارند. برخی میتوانند متوجه بیماری دوم شوند و برخی با شروع شدن درمان یا سوال های پزشک متوجه آن میشوند. شایع ترین بیماری هایی که به اوربایت مربوط می شوند شامل موارد زیر هستند:

سردرد

سردرد و میگرن در افراد مبتلا به اوربایت شایع است. چرا که در این بیماری فک تراز نیست. عضلاتی که استخوان فک و جمجمه را نگه میدارند، فشار زیادی را به دلیل نا همگون بودن فک پایین تحمل میکنند و این فشار به مفاصل و استخوان جمجمه آسیب میرساند. عضلات فک به سینوس ها وصل هستند و عدم تقارن فک میتواند منجر به عفونت سینوس ها و گلودرد شود.

در طول خواب، بیمار مبتلا به اوربایت ممکن است دندان قروچه کند یا فک اش را فشار دهد. این میتواند منجر به دردهای مفصلی و ساییدگی دندان شود. پزشک ممکن است قبل از درمان اوربایت محافظ دندان را برای بیمار تجویز کند. این محافظ در مدت زمان خواب از دندان های بیمار محافظت میکند.

اختلال TMJ

یکی از شایعترین مشکلات مرتبط با اوربایت، اختلال TMJ یا اختلال مفصل گیجگاهی فکی میباشد. مفصلی که استخوان فک را به استخوان گونه در هر دو طرف صورت وصل می کند و وظیفه حرکت دادن صورت هنگام خوردن، نوشیدن، صحبت کردن و حالات چهره را دارد. علائم اختلال TMJ عبارتند از: درد فک، درد در قسمت جلویی گوش، صدای کلیک زمان جویدن چیزی یا باز کردن دهان و حتی قفل شدن فک.

علل ناهنجاری فک در کودکان | دندانپزشک کودکان اصفهان

درد گردن

گردن درد نیز در افراد مبتلا به اوربایت تا حدودی شایع است. این درد به دلیل نزدیکی گردن به استخوان فک می باشد. زمانی که فک متقارن نباشد میتواند منجر به درد شانه و گردن شود. فیزیوتراپی در کوتاه مدت میتواند باعث بهبود درد شود اما تا زمانی که فک تراز نشود این درد کامل از بین نخواهد رفت.

تغییر ساختار صورت به دلیل اوربایت

اوربایت شدید و عمیق میتواند منجر به تغییر چهره بیمار شود. اوربایت معمولا باعث فرو رفتن چانه در فرد بیمار و گرد تر دیده شدن صورت او میشود. همچنین افراد مبتلا به این عارضه معمولا بزرگتر از سن واقعی شان به نظر می رسند. با درمان ارتودنسی موقعیت فک اصلاح شده و چانه به جای اصلی خودش برمیگردد.

مشکلات تکلم به دلیل اوربایت

بیماران مبتلا به اوربایت ممکن است بیشتر با لب یا زبان شان صحبت کنند که این امر بر وضوح کلامی آنها تاثیر خواهد گذاشت. اصلاح و درمان اوربایت در اغلب موارد می تواند گفتار افراد بالغ و کودکان را بهبود بخشد.

تاثیرات روانی اوربایت بر کودکان

بیرون زدگی دندان های جلویی بارزترین بیماری دندان شناخته شده در جهان است. بچه ها میتوانند در این موارد بسیار بی رحم باشند. ممکن است به دلیل بیرون زدگی دندان، از طرف هم سن و سال هایشان مورد تمسخر قرار گیرند. آزار و اذیت های کلامی میتواند تاثیر مستقیمی روی عزت نفس کودک داشته باشد. بهتر است والدین در اولین زمان ممکن برای درمان این عارضه اقدام کرده تا از بروز سوء استفاده های روانی جلوگیری کنند.

افزایش ریسک آسیب به دندان ها

افراد مبتلا به اوربایت بیشتر در معرض آسیب دیدگی دندان هستند. زمانی که دندان های بالایی بیرون تر از دندان های پایینی باشند، میتوانند در طول ورزش، تصادف یا بازی های بچگانه، ضربه بخورند، بیفتند یا از بین بروند. قرارگیری دندان های جلویی سر جای خودشان و اصلاح اوربایت با ارتودنسی می تواند ریسک افتادن یا شکستن دندان ها را کاهش دهد.

| صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

انتخاب زمان مناسب نصب بریس ارتودنسی کودکان

چگونگی آسیب به دندان توسط پستانک

علل کج شدن دندان در کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *