مزیت انواع دهانشویه آنتی باکتریال

مزیت انواع دهانشویه آنتی باکتریال | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

بررسی مزیت انواع دهانشویه آنتی باکتریال

در ادامه این مطلب از سایت دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان مزیت انواع دهانشویه آنتی باکتریال را مورد بررسی قرار می دهیم. بدانید که مسواک زدن به تنهایی و استفاده از هر دوی آنها با هم، تفاوت زیادی دارد. مسواک زدن برای تمیز کردن دندان‌ها، حتی زیر سیم و براکت‌های دندانپزشکی، ضروری است. علاوه بر این، دهانشویه برای محافظت از دهان و دندان در برابر عفونت و التهاب اهمیت دارد.

کاربرد اصلی دهانشویه ضدعفونی کننده

استفاده از دهانشویه ضد باکتری برای سلامت دهان شما مهم است. دهانشویه ضدعفونی کننده، جدا از اینکه باعث ایجاد بوی خوش نعناع در دهان شما می‌شود، به جلوگیری از عفونت با مهار تشکیل پلاک در اطراف دندان‌ها کمک می‌کند. دهانشویه همچنین هرگونه ذرات غذای پنهان را شل می‌کند تا مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را آسان تر کند. حتی این ضدعفونی کننده احتمال پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این می‌توان از دهانشویه ضد باکتری برای تسکین درد و عفونت در دهان استفاده کرد. این دهانشویه می‌تواند برای کاهش التهاب لثه و گونه‌های شما و همچنین کمک به جلوگیری از عفونت و تحریک ناشی از براکت‌ها استفاده شود. همچنین مشکلاتی مانند آفت دهان، التهاب اطراف تاج دندان و همچنین درد و آسیب ناشی از براکت‌ها را برطرف می‌کند. مشابه استفاده از پراکسید برای خراشیدگی روی پوست، به بهبود داخل دهان از تحریکات کلی ناشی از براکت‌ها، زخم‌های دهانی، گاز گرفتن گونه و سایر تحریکات جزئی لثه کمک می‌کند.

نحوه استفاده از دهانشویه

هنگام استفاده از دهانشویه آنتی باکتریال، رعایت نکات زیر بسیار توصیه می‌شود:

  • دو قاشق چایخوری دهانشویه(معادل یک درب بطری) را به مدت یک دقیقه در دهان خود بچرخانید و سپس بیرون بریزید.
  • می توانید حتی بعد از مسواک زدن، تا چهار بار در روز از آن استفاده کنید.
  • باید بعد از غذا (یا بعد از مدرسه و کار) و قبل از خواب استفاده شود.

هدف مصرف دهانشویه آنتی باکتریال

دهانشویه فراتر از ایجاد نفس تازه با طعم نعناع است. امروزه ده‌ها یا حتی صدها محصول دهانشویه وجود دارد که همگی مزایای مختلفی را ارائه می‌دهند. رایج ترین دلایلی که مردم از دهانشویه استفاده می‌کنند عبارتند از:

  • تازگی نفس
  • کاهش پوسیدگی دندان با استفاده از فلوراید سدیم
  • کاهش التهاب لثه با از بین بردن باکتری‌ها
  • سفید کردن دندان با استفاده از عامل سفید کننده
  • جلوگیری از بیماری لثه با استفاده از یک ماده ضدعفونی کننده یا ضد پلاک

انواع مختلف دهانشویه

در داروخانه‌ها تنوع مختلفی از دهانشویه‌ها وجود دارد.

دهانشویه حاوی فلوراید

دهانشویه‌های حاوی فلوراید سدیم به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کنند. با این حال، از آنجایی که به طور امیدوار کننده از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده می‌کنید، استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید نیز می‌تواند بیش از مقدار توصیه شده روزانه فلوراید به شما بدهد.

دهانشویه حاوی آنتی باکتریال

این نوع دهانشویه حاوی الکل است و برای متوقف کردن رشد باکتری استفاده می‌شود. این ماده برای افرادی که عفونت دهان دارند ایده آل است. همچنین می‌تواند در مبارزه با‌هالیتوزیس (بوی بد دهان) کمک کند. اگرچه می‌تواند در کشتن باکتری‌ها و ایجاد نفس تازه موثر باشد، اما در صورت استفاده بیش از حد می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شود.

دهانشویه برای رفع بوی بد دهان

همانطور که ممکن است از آرایش برای پوشاندن نواقص استفاده کنید، از دهانشویه موضعی برای پوشاندن بوی بد دهان استفاده می‌شود. این کار خیلی بیشتر از آن دوام ندارد و تاثیر چندانی ندارد.

دهانشویه حاوی مواد طبیعی

این یک رویکرد کلی به دهانشویه است. این محصولات بدون الکل هستند و حاوی مواد ایمن تری نسبت به سایر دهانشویه‌ها هستند.

مواد تشکیل دهنده دهانشویه | دندانپزشک کودکان اصفهان

دهانشویه برای رفع خشکی دهان

از آنجایی که خشکی دهان برای سلامت دهان شما مضر است، اگر از خشکی دهان رنج می‌برید، می‌توانید دهانشویه‌های خاصی را پیدا کنید که دهان شما را مرطوب نگه می‌دارد و از پوسیدگی دندان محافظت می‌کند.

دهانشویه‌های اسپری دهان

این اسپری‌های دستی کوچک را می‌توان در کیف یا جیبتان حمل کرد تا نفس شما را تازه کند. با این حال، در اکثر موارد آنها فقط بوی بد دهان را می‌پوشانند. در واقع، اکثر آنها حاوی مواد مضر برای دندان‌های شما هستند.

مزایای استفاده از دهانشویه

استفاده از دهانشویه به عنوان بخشی از برنامه روزانه بهداشت دهان و دندان شما مزایای زیادی دارد، از جمله:

تمیزکاری بیشتر

دهانشویه می‌تواند به از بین بردن باقی مانده مواد بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کمک کند. مایع در اطراف و بین دندان‌های شما جریان می‌یابد و به شستشوی کامل دهان کمک می‌کند.

لثه‌های سالم

باکتری‌های موجود در دهان می‌توانند باعث آسیب شوند. مسواک زدن باکتری‌ها را از بین نمی برد و در نهایت می‌تواند باعث تحریک و التهاب لثه شود. این می‌تواند به بیماری جدی پریودنتال تبدیل شود. دهانشویه می‌تواند به کشتن باکتری‌های مضر برای داشتن لثه‌های سالم تر کمک کند.

| صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |

دندان‌های سالم تر

باکتری‌های دهان دندان‌های شما را در معرض پوسیدگی قرار می‌دهند. دهانشویه ضد باکتری می‌تواند باکتری‌های مضر را از بین ببرد. دهانشویه همچنین می‌تواند به طور موقت برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان برای افرادی که از بریس استفاده می‌کنند یا به تازگی جراحی لثه انجام داده اند و در مسواک زدن دندان‌های خود مشکل دارند، مفید باشد.

نکته مهم: این نکته مهم است که قبل از بروز مشکلات از دهانشویه استفاده کنید. هنگامی که به بیماری لثه یا از دست دادن استخوان فک دچار شدید یا زمانی که باکتری‌ها رسوب کردند (جرم)، دهانشویه دیگر کمکی نمی کند.

انتخاب بهترین دهانشویه

دهانشویه ای را انتخاب کنید که متناسب با هدفی باشد که می‌خواهید به آن برسید. اگر التهاب لثه یا برخی مشکلات اولیه لثه دارید، دهانشویه ای را انتخاب کنید که التهاب لثه را هدف قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید از ایجاد پوسیدگی جلوگیری کنید، می‌توانید دهانشویه ای را انتخاب کنید که حاوی فلوراید باشد. در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنید. اگر باردار هستید، فرزند کوچک در خانه دارید یا به الکل حساسیت دارید، دهانشویه بدون الکل را انتخاب کنید.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

انواع مختلف محافظ های دهان

روش های درمان دندان درد کودکان

دلایل دیر افتادن دندان شیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *