مزایا و معایب لمینت و کامپوزیت دندان

مزایا و معایب لمینت و کامپوزیت دندان | دندانپزشک کودکان اصفهان

بررسی مزایا و معایب لمینت و کامپوزیت دندان

همانطور که می‌دانید‌، هم لمینت و هم کامپوزیت دارای مزایا و معایبی هستند. ونیر کامپوزیت فقط طی یک جلسه انجام و باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود. این کار بدون آسیب رساندن به مینای دندان یا کشیدن آن انجام می‌شود. همچنین هزینه ونیر کامپوزیت تقریبا نصف لمینت است. لازم به ذکر است که اگر لمینت ترک بخورد یا دچار شکستگی شود باید کلا تعویض شود در ونیر کامپوزیت چنین نیست. در مطلب امروز سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان به بررسی مزایا و معایب لمینت و کامپوزیت دندان خواهیم پرداخت.

با وجود تمام مزایایی که برای کامپوزیت ذکر کردیم، اما آن‌ها قابل رقابت با لمینت نیستند. لمینت ماده‌ای بسیار محکم است که ۱۰ تا ۲۰ سال دوام دارد. لمینت سرامیکی زیباتر و طبیعی‌تر از ونیر کامپوزیت است. همچنین لمینت بسیار شبیه به خود دندان است، بنابراین تراشیدگی جزئی مینای دندان را جبران می‌کند. لمینت در برابر رنگ مقاوم‌تر می‌باشد. و احتمالا نیازی به تغییر رژیم‌غذایی امتناع از خوردن غذاهای رنگی نداشته باشید. با این حال، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام درمان برایتان مناسب است و همچنین، باید با مشاوره دندانپزشکی صحبت کنید تا به شما در تصمیم‌گیری درست کمک کند.

مطلب پیشنهادی : بررسی مزیت ها و معایب انجام ونیر کامپوزیت

مزایای انجام روکش لمینت دندان و کامپوزیت دندان

کامپوزیت مزایای بیشتری نسبت به لمینت دندان دارد که اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها هزینه است. به طور میانگین، لمینت حدود دو برابر گران‌تر از کامپوزیت است. که برای برخی افراد این مسئله اهمیت زیادی دارد زیرا بیشتر درمان‌های دندان تحت پوشش بیمه نیستند. مزیت دیگری که ممکن است برای برخی مهم باشد. زمان کم‌تری است که صرف چسباندن کامپوزیت می‌شود. بدون شک بزرگ‌ترین مزیت کامپوزیت نسبت به لمینت برگشت‌پذیری است. برای درمان لمینت باید دندان‌های طبیعی شما تراشیده شود. اما در کامپوزیت این تراشیده شدن به قدری نیست که اندازه‌ دندان‌ها تغییر کند یا مواد کامپوزیتی قابل برداشته شدن و جایگزینی نباشند.

اما لمینت‌ در با دوام بودن و طول عمر قابل مقایسه با کامپوزیت نیست. طول عمر لمینت به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ سال است در حال که کامپوزیت ۵ تا ۷ سال عمر می‌کند. پس باید بدانید که اگرچه کامپوزیت حدود نصف قیمت لمینت است، اما دقیقا دوام آن نیز نصف لمینت می‌باشد. همچنین لمینت برای تمام مشکلات دندانی قابل استفاده است.

مراقبت‌های لازم بعد از لمینت دندان | دندانپزشک کودکان اصفهان

عوارض لمینت دندان و کامپوزیت دندان

عوارض درمان لمینت و کامپوزیت دندان خطرناک نیستند مگر اینکه مدت زمان زیادی طول بکشند. در غیر این صورت فقط به داروهای مسکن نیاز خواهید داشت.

دکتر نجمه اخلاقی را در اینستاگرام دنبال کنید

حساسیت دندان:

به دلیل اینکه مینای دندان برای چسباندن لمینت و کامپوزیت تراشیده می‌شوند. ممکن است نسبت به غذا و نوشیدنی‌های سرد و گرم حساس شوند. علاوه بر این حساسیت جزئی دندان در سه هفته اول شایع است. اما اگر ۳ تا ۶ ماه طول بکشد بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید، زیرا امکان دارد حین عمل عصب دندان ملتهب شده باشد و باعث عفونت دندان شود.

التهاب لثه:

ممکن است مدتی طول بکشد تا بافت لثه با لمینت یا کامپوزیت قرار گرفته شده بر روی دندان وفق پیدا کند. بنابراین التهاب لثه در این مدت طبیعی است اما با گذشت زمان این التهاب باید کم و کم‌تر شود.

درد:

درمان لمینت و کامپوزیت بدون درد است اما برخی افراد ممکن است درد داشته باشند.

 


مطالعه بیشتر:

نکاتی برای قبل از انجام ونیر کامپوزیت دندان

آشنایی با انواع لمینت سرامیکی دندان

مزایا و معایب انواع لمینت دندان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.