فلورایدتراپیاستفاده از فلوراید اهّمیت ویژه ای در کنترل و پیشگیری از پوسیدگی دندان بویژه در سطوح بین دندانـی دارد. فلورایدتراپـی به معنای کاربرد موضعـی فلورایـد به صورت دوره ای بر روی دندانهـای کودکان ، به منظور افزایش مقاومت آنها در برابر پوسیدگـی است. در این روش دندانپــزشک ابتــدا دنــدان ها را با برس و خمیــر مخصــوص تمیــز می کنـــد و سپس فلــورایــد که به صورت ژل یا وارنیـش است روی دنــدان ها مالیــده می شــود. پس از آن ، کودک باید چند بار آب دهان خود را خالی کند ولی دهان نباید شسته شود و تا نیم سـاعت هم کودک نباید چیزی بخورد یا بیاشامد. توصیه می شود فلورایدتراپی در مطب، از حدود۲ سالگی شروع شود و تا ۲ سال بعد از رویش آسیای دوم دائمی (حدود ۱۴سالگی) با نظر دندانپزشک هر ۳ تا ۶ ماه یکبار ادامه یابد. همزمان بافلورایدتراپی در مطب، ممکن است دندانپزشک برای برخی کودکان بالای شش سال که در خطر بالای ایجاد پوسیدگی دندان هستند، کاربرد دهانشـویه های فلورایـد را در منـزل تجویـز کند

آموزش های لازم قبل از فلوراید تراپی

  • کودکان قبل از وارنیش فلوراید تراپی باید تغذیه مناسبی داشته و به مقدار کافی مایعات بنوشند چرا که پس از فلوراید تراپی تا یک ساعت نبایستی چیزی بخورند یا بیاشامند.
  • قبل از کاربرد وارنیش فلوراید بهتر است دندانها را با خمیر پروفیلاکسی(درمطب) یا مسواک زدن معمول تمیز نموده و هر گونه پلاک یا جرم قابل مشاهده برداشته شود. البته پروفیلاکسی در موارد عدم دسترسی به امکانات لازم ضروری نیست.

آموزشهای لازم بعد از انجام وارنیش فلوراید تراپی

  • لازم نیست برای خشک کردن وارنیش فلوراید قبل از مرخص کردن بیمار صبر کرد چون وارنیش در تماس با مایعات دهان هم سفت می شود.
  • تا پایان همان روز فلوراید تراپی ،کودک می تواند از رژیم غذایی نرم استفاده نموده وباید از خوردن غذای سفت پرهیز کند.
  • تا صبح روز بعد کودک نباید از مسواک ونخ دندان استفاده نماید.
  • تغییر رنگ سطح دندان ،پس از وارنیش فلوراید تراپی طبیعی بوده و به مرور پس از مدتی به حالت اولیه خود باز می گردد.
  • بیمار نباید از دهانشویه فلوراید و الکل استفاده نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *