عوارض و معایب استفاده از دهانشویه

عوارض و معایب استفاده از دهانشویه | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

بررسی عوارض و معایب استفاده از دهانشویه

در ادامه این مطلب از سایت دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان عوارض و معایب استفاده از دهانشویه را مورد بررسی قرار می دهیم. با وجود مزایای دهانشویه، معایبی نیز برای آن وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، از جمله:

سرطان دهان

برخی مطالعات نشان داده اند که دهانشویه‌های حاوی الکل می‌توانند اثر منفی روی بافت نرم دهان داشته باشند. این موضوع با سرطان دهان مرتبط شناخته شده است.

تحریک

برای برخی افراد، الکل باعث احساس سوزش ناخوشایندی می‌شود که می‌تواند روند بهبود زخم‌ها و آفت دهان را کند کند.

راه حل موضعی برای بوی بد دهان

دهانشویه بوی بد دهان را می‌پوشاند و به مبارزه با علت آن کمک نمی کند. اگر از‌هالیتوزیس (نوعی بیماری که باعث بوی شدید دهان می‌شود) رنج می‌برید، بهتر است برای یافتن راه حل دائمی تر با دندانپزشک صحبت کنید.

لک شدن دندان

برخی از دهانشویه‌ها حاوی رنگ‌های سنگینی هستند که می‌توانند باعث لکه شدن دندان شوند.

داشتن نمک

دهانشویه‌های حاوی لوریل سولفات سدیم در واقع منبعی از سدیم هستند. برای افرادی که رژیم غذایی کم سدیم دارند، در صورت بلعیدن دهانشویه، این مورد می‌تواند مشکل ساز شود.

مزیت انواع دهانشویه آنتی باکتریال | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

از بین بردن باکتری‌های خوب

چنین چیزی به عنوان باکتری خوب وجود دارد. این باکتری‌ها در جاهایی مانند دستگاه گوارش و همچنین در دهان شما وجود دارند. این باکتری‌های خوب به عنوان یک دفاع طبیعی برای مبارزه با عوامل بیماری زا عمل می‌کنند. هنگامی که از دهانشویه‌هایی استفاده می‌کنید که به عنوان ضدعفونی کننده یا آنتی باکتریال شناخته می‌شوند، آنها بی رویه باکتری‌ها را از بین می‌برند. این بدان معناست که آنها هم باکتری‌های خوب و هم بد را در دهان شما از بین می‌برند. این ممکن است اثربخشی توانایی طبیعی شما را برای مقابله با عوامل بیماری زا کاهش دهد و ایمنی شما را کم کند.

الکل

همانطور که متوجه شده اید، الکل هنگام بحث در مورد دهانشویه بارها مطرح می‌شود. به این دلیل است که اکثر دهانشویه‌ها حاوی الکل هستند، زیرا می‌تواند به از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌هایی که باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان می‌شوند کمک کند.

با وجود اثربخشی آن، الکل می‌تواند عوارض جانبی زیادی داشته باشد. اول، در صورتی که برای مدت طولانی دهان خود را بشویید، می‌تواند کاملاً دردناک باشد. این درد در صورت داشتن لثه‌های حساس می‌تواند بیشتر شود و برای برخی، تندی دهانشویه می‌تواند باعث ایجاد زخم در دهان شود. الکل همچنین باعث خشکی دهان می‌شود که نه تنها ناراحت کننده است بلکه ناسالم نیز هست. شما برای جلوگیری از تجمع باکتری در دهان به بزاق نیاز دارید و بزاق نقش مهمی در خوردن و هضم غذا دارد.

به همین دلیل، اگر تصمیم دارید از دهانشویه به عنوان بخشی از برنامه بهداشت دهان و دندان خود استفاده کنید، بهتر است دهانشویه بدون الکل یا با قدرت کمتر را در نظر بگیرید.

| صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

اهمیت محافظت از دندان‌های شیری

مقایسه فلوراید خمیر دندان و فلوراید تراپی

نکات مهم در آماده سازی کودکان برای ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *