عوارض رایج بعد از کشیدن دندان

عوارض رایج بعد از کشیدن دندان | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

بررسی عوارض رایج بعد از کشیدن دندان

در ادامه این مطلب از سایت دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان عوارض رایج بعد از کشیدن دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

ایجاد خونریزی

خونریزی بعد از کشیدن دندان کاملا طبیعی است. بزاق دهان به رنگ صورتی و تراوش جزئی در ۳۶ ساعت اول نسبتاً شایع است. اگر خونریزی زیاد شد، با استفاده از گاز استریل مرطوب و گاز گرفتن برای فشار آوردن روی ناحیه آن را کنترل کنید. به عنوان جایگزین گاز استریل، می توان از یک کیسه چای مرطوب استفاده کرد، زیرا اسید تانیک به انقباض عروق خونی کمک می کند. به مدت ۳۰ دقیقه با گاز یا کیسه چای به آرامی گاز بگیرید تا فشار وارد شود. لطفا به خاطر داشته باشید که بالا رفتن عصبانیت و ورزش همگی می توانند باعث افزایش جریان خون به سر شوند که می تواند باعث خونریزی بیش از حد شود. تا حد امکان از این موارد اجتناب کنید. اگر خونریزی شما بعد از ۴۸ ساعت کاهش نیافت، با مطب تماس بگیرید.

باقی ماندن تکه های مرده دندان (Bone sequestra)

برخی از بیماران تکه های تیز و کوچکی از دندان دارند که در حین عمل جراحی به طور کامل قابل برداشتن نیستند. در طی دوره نقاهت، این تکه های استخوان مرده به تدریج به عنوان یک فرآیند طبیعی بهبودی از طریق لثه ها خارج می شوند. تا زمانی که تکه های استخوان مرده برداشته شوند ممکن است کمی درد داشته باشید. بنابراین اگر متوجه هر گونه تکه تیز و برنده ای در محل جراحی شدید که بیرون نیفتاد فورا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

بروز حفره خشک (Dry Socket)

در روزهایی که پس از کشیدن دندان سپری می شود، درد باید به تدریج کاهش یابد. در موارد نادر، بیماران گزارش می دهند که درد به یک درد ضربان دار غیرقابل تحمل تبدیل می شود که به سمت گوش تیر می کشد. این اغلب نشانه حفره خشک است.

حفره خشک زمانی رخ می دهد که لخته خون قبل از کامل شدن فرآیند بهبودی، تحریک شده و از بین می رود. سپس غذا و ذرات باقی مانده می توانند وارد حفره شده و باعث تحریک شوند. مصرف کنندگان دخانیات و زنانی که از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به حفره خشک هستند. حفره خشک عفونت نیست، اما نیاز به مراجعه به مطب دندانپزشک دارد. اگر فکر می کنید ممکن است دچار حفره خشک شده باشید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

مراقبت‌های لازم پس از کشیدن دندان شیری | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

احساس سبکی سر

از آنجا که ممکن است قبل از عمل جراحی ناشتا باشید، سطح قند خون شما ممکن است پایین تر از حد نرمال باشد. تا زمانی که بدنتان فرصت جبران و پردازش قند را پیدا کند، باید به خاطر داشته باشید که هنگام بلند شدن از حالت خمیده یا درازکش، به آرامی بلند شوید. برای تسکین سریع، سعی کنید چیزی نرم و شیرین بخورید، در حالت خمیده یا درازکش بمانید و ارتفاع سر خود را کمی پایین تر بیاورید.

داشتن بی حسی

بسیاری از بیماران گزارش می کنند که تا چند ساعت پس از کشیدن دندان، هنوز احساس بی حسی در دهان خود دارند. عدم حس طولانی مدت در اطراف دهان طبیعی است و می تواند تا ۱۰-۱۲ ساعت بعد از عمل جراحی ادامه داشته باشد.

| صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |

تورم

تورم باید تقریباً در عرض ۱۰ روز پس از عمل جراحی به طور کامل فروکش کند. بلافاصله پس از کشیدن دندان، کمپرس یخ را روی نواحی صورت نزدیک به محل کشیدن قرار دهید. استفاده از یخ را به فواصل ۱۵ دقیقه ای در ۳۶ ساعت اول ادامه دهید. پس از ۳۶ ساعت، یخ دیگر برای کاهش تورم مفید نخواهد بود و باید از گرما مرطوب استفاده کنید. برای کاهش تورم، یک پارچه گرم و مرطوب را روی دو طرف صورت خود قرار دهید.

عارضه تریسموس (مشکل در باز و بسته کردن دهان)

اگر دچار درد فک و مشکل در جویدن یا بلعیدن هستید، نگران نباشید. گاهی اوقات عضلات جویدنی و مفصل فک بیماران ۳ تا ۵ روز پس از عمل جراحی دردناک باقی می ماند. این درد می تواند باز و بسته کردن دهان را نیز دشوار کند. درد در نهایت فروکش می کند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

دلایل ایجاد دیاستم یا فاصله بین دو دندان

مزایا و عوارض فیشور سیلانت

پاسخ به سوالاتی پیرامون دهانشویه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *