علل و علائم لب پر شدن دندان شیری

علل و علائم لب پر شدن دندان شیری | دندانپزشک کودکان اصفهان

بررسی علل و علائم لب پر شدن دندان شیری

کودکان معمولا پر جنب و جوش اند و نمی توان آن ها را به مدت طولانی ساکن نگه داشت.این جنب و جوش گاهی اوقات عوارض منفی برای سلامت کودک در پی دارد و ممکن است دندان کودک دچار شکستگی شود. برای ترمیم شکستگی دندان کودک باید حتما وی را نزد دندانپزشک کودک ببرید. در این مطلب از سایت دکتر اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان علل و علائم لب پر شدن دندان شیری را مورد بررسی قرار می دهیم.

شکستگی دندان کودک

شکستگی دندان کودک یک مشکل دندانی است که بر اثر ترک خوردن یا لب پر شدن دندان کودک اتفاق می افتد. این اتفاق ممکن است به علت دیدن جراحت بر اثر یک حادثه اتفاق بیفتد به طور مثال افتادن از ارتفاع. تعیین میزان آسیب دیدگی در انتخاب شیوه درمانی اهمیت زیادی دارد. در دندان های شیری معمولا ساییدگی هایی مانند لب پرشدن بروز پیدا می کند که جای نگرانی ندارد. اگر مقدار ساییدگی بیشتر شود ممکن است برای کودک آزار دهنده باشد و کودک نیاز به درمان پیدا کند. هرگونه حادثه و شکستگی برای دندان های دائمی نیازمند درمان فوری است.

علل ایجاد شکستگی در دندان شیری

دلایل مختلفی وجود دارند که باعث شکستگی دندان می شوند. رایج ترین دلیل حوادث غیر مترقبه مانند افتادن و … است. در برخی موارد لب پر شدن دندان بر اثر ساییدگی پدیده ای رایج در دندان های شیری است که دندان را تضعیف کرده و آن را بیشتر مستعد شکستگی می کند.این مسئله با حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان کودکان ارتباط زیادی دارد.

از آن جایی که کودکان هنوز نحوه مراقبت از دهان و دندان خود را به خوبی یاد نگرفته اند برخی موارد که موجب تضعیف دندان آن ها می شود، دندان شان را بیشتر در معرض شکستگی قرار می دهد. اگر دندان کودک لب پر شود یا بشکند والدین باید دهانش را با آب گرم شستشو دهند. اگر جراحتی نیز در میان باشد، باید از کمپرس سرد برای کاهش هرگونه التهاب احتمالی استفاده کرد. این کار می تواند باعث حفظ دندان از شکستگی های بیشتر شود. در حالت کلی دندان ممکن است به دلیل یکی از موارد زیر ترک بخورد:

  • دندان قروچه
  • جویدن غذاهای سخت و میوه‌ها
  • وقوع حادثه، مانند وارد آمدن ضربه به دهان
  • از بین رفتن ساختار دندان به دلیل فرسودگی
  • قرار گرفتن مینای دندان در معرض دماهای بسیار سرد یا بسیار داغ
  • از بین رفتن ساختار دندان به دلیل استفاده‌ی گسترده از پرکننده‌ها یا مواد ترمیمی دیگر
  • وارد آمدن فشاری ناهمگون، بخصوص در مواردی که دندان کناری از دست رفته باشد

شکستگی دندان های شیری | دندانپزشک کودکان اصفهان

علائم وجود شکستگی در دندان شیری

دندان ها معمولا در برابر مقداری از فشار مقاومت می کنند اما ضربه شدید به یک نقطه خاص دندان باعث شکستگی آن می شود. شکستگی دندان بر اساس شدت آن به چهار دسته متفاوت تقسیم می شود که در ادامه برای شما نام می بریم.

 صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

دسته اول

خفیف ترین نوع شکستگی دندان زمانی اتفاق می افتد که این حادثه تنها برروی مینای خارجی دندان تأثیر بگذارد. آسیب دیدگی معمولا به صورت لب پر شدن های کوچک یا ترک های خیلی نازک نمایان می شود. برخی از شکستگی های دسته اول ممکن است بد به نظر برسند امامعمولا باعث درد یا حساسیت دندانی کودک نمی شوند مخصوصا اگر لب پر شدن یا شکستگی بسیار کوچک باشد.برای آسیب دیدگی های کوچک نیز بهتر است به دنبال درمان باشید زیرا این خطر وجود دارد که آسیب بیشتر شده و منجر به مشکلات پیچیده تر دندان شود.

دسته دوم

دسته دوم شامل ترک های بزرگ ترمی شود که معمولا لایه عاج (مینای دندان)را تخریب می کند. ترک های بزرگ منجر به حساسیت دندان کودک نسبت به سرما و گرما می شود.هرچند این ناراحتی ممکن است زودگذر باشد و یا به مرور زمان کم شود.

دسته سوم

مشکلات این دسته جدی تر است و درآن ترک خوردگی به مغز دندان می رسد.خطر اصلی این مورد آسیب دیدن مغز دندان توسط باکتری ها است.اگر مغز دندان از نظر میزان خون به اندازه کافی تأمین شود اغلب نیازی به عصب کشی ندارد و بدون آن ریکاوری می شود.چنان چه بخش بزرگی از تاج دندان بشکند باید عصب کشی کرد و از تاج مصنوعی دندان استفاده کرد. در این مورد نوع درمان به میزان آسیب دیدگی مغز دندان بستگی دارد.

دسته چهارم

این مورد شدید ترین نوع شکستگی دندان کودک بوده و چندان رایج نیست.شکستگی این دسته عمدتا عمودی است یا به قدری عمیق است که به ریشه دندان می رسد.در این شرایط درمان دشوار است و تنها درمان قابل انجام ،کشیدن دندان شکسته می باشد.


مطالعه بیشتر:

نکات مراقبتی بعد از افتادن یا کشیدن دندان شیری

سن مناسب انجام فلوراید تراپی

علل ریزش یا زود افتادن دندان شیری

2 thoughts on “علل و علائم لب پر شدن دندان شیری

  1. دندان شیری دخترم لب پر شده بود برای اینکه دندانش اوضاع بدتری پیدا نکنه پیش خانم دکتر اخلاقی ترمیم دندان انجام شد و نتیجه جوری بود که اصلا مشخص نشد که دندان مشکل داشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *