علل عصب کشی دندان کودکان

علل عصب کشی دندان کودکان | دندانپزشک کودکان اصفهان

بررسی علل عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی دندان یکی از رایج ترین فرآیندهای درمان اعصاب در بین کودکان است. در گذشته زمانی که دندان های کودکان درد می کرد، دندان های دردناک کودک کشیده می شد. اما امروزه اکثر دندانپزشکان متخصص جراحی اطفال را توصیه نمی کنند. زیرا طبق مطالعاتی که روی ساختار دندان های کودکان انجام شده است، آنها دریافته اند که کشیدن دندان می تواند باعث رویش دندان های اصلی شود. از سوی دیگر، این امر می تواند جویدن کودک را دشوار کند. در این مطلب از سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان علل عصب کشی دندان کودکان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

شایع ترین علل دندان درد در کودکان

دندان درد در کودکان می تواند دلایل زیادی داشته باشد. به این دلایل می توانید از بهترین روش برای تسکین دندان درد استفاده کنید. مهمترین علل دندان درد در کودکان موارد زیر است:

دندان درآوردن:

یکی از شایع ترین علل دندان درد در کودکان، دندان درآوردن است. این جدید است. برای درمان آن نیازی به اقدام جدی نیست. زیرا بلافاصله پس از رشد دندان، درد متوقف می شود. البته اگر کودک شما درد شدیدی دارد، می توانید از درمان های خانگی برای بهبود آن استفاده کنید.

پوسیدگی دندان:

یکی از شایع ترین علل دندان درد در کودکان است. اگر به موقع درمان نشود، ممکن است منجر به پوسیدگی ریشه و آبسه دندان شود. اما با توجه به درمان های پزشکی جای نگرانی نیست و به راحتی می توانید این پوسیدگی ها را با کمک دندانپزشک اطفال ترمیم کنید. پوسیدگی دندان معمولا منجر به ایجاد حفره روی تاج دندان می شود که منجر به زرد شدن یا قهوه ای شدن دندان ها می شود.

شکستگی دندان:

لق شدن و شکستگی دندان از دیگر علل دندان درد است. این مشکل معمولا باعث درد شدید دندان می شود، بنابراین باید در اسرع وقت درمان شود.

انواع روکش برای ترمیم‌ دندان‌ شیری | دندانپزشک کودکان اصفهان

دندان درد:

ترک خوردگی دندان یکی دیگر از دلایل دندان درد است. اگر رنگ مینا رنگ پریده باشد، کودک با جویدن غذاهای سفت مانند سیب، نان و … دچار دندان درد شدید می شود که ممکن است این ترک ها به وضوح دیده نشوند. به همین دلیل بهتر است برای تشخیص دقیق تر به دندانپزشک مراجعه کنید.

گیر کردن غذا بین دندان ها:

گیرکردن غذا بین دندان ها نیز یکی از شایع ترین علل دندان درد، درد کودکان است. این قطعات خوراکی می توانند به دندان ها فشار وارد کنند و در نهایت باعث دندان درد و لثه شوند. با کمک مسواک و نخ دندان می توانید این درد را به سرعت متوقف کنید.

بیماری لثه:

بیماری لثه همچنین می تواند منجر به دندان درد شود. در کودکان باشد. التهاب و بیماری لثه معمولا در کودکان به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان رخ می دهد. مهمترین علائم التهاب لثه قرمزی، تورم و خونریزی لثه است. این مشکل معمولا در کودکان با نخ دندان کشیدن و مسواک زدن منظم برطرف می شود.

آبسه های دندانی نیز می توانند باعث درد شدید دندان شوند. دارند. در این حالت معمولا با کوچکترین ضربه ای به دندان کودک متوجه درد شدید می شود. اگر درمان نشود، استخوان فک ممکن است تغییر شکل دهد. بنابراین پس از بروز این مشکل، درمان ریشه باید بلافاصله انجام شود.

صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

بهترین راه های درمان دندان درد در کودکان

دندان درد کودکان معمولاً دلایل موقتی دارد، مانند دندان درآوردن و گیر کردن ذرات غذا بین دندان ها. به همین دلیل والدین به راحتی می توانند آن را در خانه درمان کنند. اما اگر علت دندان درد کودکان التهاب لثه، بیماری جدی لثه و پوسیدگی دندان باشد، بهتر است برای درمان آن از دندانپزشک کمک بگیرید. به طور کلی مهمترین راه های درمان دندان درد در کودکان به شرح زیر است:

  • از مسواک و نخ دندان به طور صحیح و مداوم استفاده کنید
  • مصرف شیرینی و شکلات را در کودکان کاهش دهید
  • استفاده از دهانشویه فلوراید برای مدت زمان مشخص
  • دندانپزشک پوسیدگی یا عصب کشی دندان را ترمیم می کند
  • مصرف لبنیات را در کودکان افزایش دهید
  • مصرف موضعی استامینوفن روی دندان های دردناک

درمان پوسیدگی و عصب کشی دندان

وقتی پوسیدگی دندان شیری به اندازه کافی عمیق باشد که به عصب برسد، کودک نیاز به عصب کشی دارد. در این فرآیند قسمت آسیب دیده عصب برداشته می شود و سطح باقی مانده با داروهای دیگر پر می شود.


مطالعه بیشتر:

راهکارهای غلبه بر اضطراب دندانپزشکی

کاهش علل فوبیای کودکان از دندانپزشکی

کشیدن دندان شیری کودکان بدون درد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *