علل ضرورت چکاپ های منظم دندانپزشکی

علل ضرورت چکاپ های منظم دندانپزشکی | دندانپزشک کودکان اصفهان

علل ضرورت چکاپ های منظم دندانپزشکی چیست؟

در ادامه این مطلب از سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان  علل ضرورت چکاپ های منظم دندانپزشکی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تشخیص لق شدگی دندان در کودکان

در برخی موارد دیده شده است؛ روند لق شدن دندان شیری و رویش دندان دائمی در کودکان، به صورت همزمان پیش نمی رود. در این حالت دندانپزشک اطفال با تهیه ی گرافی های تشخیصی، اقدامات مناسبی در جهت:

  • رویش صحیح دندان های دائمی
  • کنترل زمان رویش دندان های مذکور
  • تنظیم مکان صحیح رویش دندان های دائمی، انجام می دهد.

بررسی روابط فکی در کودکان

در اکثر مواقع در سنین پایین تر می توان روابط ناصحیح فکی را درمان کرد. علی رغم موارد ذکر شده، هنگامی که کودکان در سنین پایین تر به دندانپزشکی مراجعه می کنند، روابط بهتری با دندانپزشک اطفال، کادر پزشکی و محیط مطب برقرار می کنند و این امر می تواند باعث افزایش همکاری آن ها در زمان مقتضی برای تسریع روند درمان، شود.

بررسی فضای رویش دندان های دائمی

گاها مشاهده شده است که دندان های دائمی فاقد فضای مناسب برای رویش هستند. با مراجعه به دندانپزشکی کودکان و انجام رادیوگرافی های لازم، می توان اقدامات مورد نیاز را جهت ایجاد فضای مناسب برای رویش دندان های دائمی، در زمان مناسب انجام داد. به دنبال این امر می توان از عوارضی همچون: از دست دادن دندان دائمی و یا خارج کردن آن، جلوگیری کرد.

چگونگی انجام جرم گیری دندان کودکان | دندانپزشک کودکان اصفهان

کنترل رویش دندان های آسیای دائمی

برخی از دندان های آسیای دائمی در سنین پایین (بین ۶ تا ۷سالگی) رویش می کنند. این دندان ها دقیقا پشت انتهایی ترین دندان های آسیای شیری قرار گرفته اند. متاسفانه بسیاری از والدین به اشتباه این دندان ها را، جزء دندان های شیری کودکان محسوب می کنند. اما در حقیقت جایگزینی برای دندان های آسیای دائمی وجود ندارد.

به همین دلیل در برخی موارد والدین به دندانپزشکی کودکان مراجعه می کنند و بعد از انجام معاینات لازم مشخص می شود که دندان های آسیای دائمی آسیب دیده اند و کودک دچار دندان درد شده است. حفره ی دهانی شامل حدود ۲۰ دندان شیری و به ازای آن ۳۲ دندان دائمی می باشد. بنابراین این باور نادرست است که؛ حتما دندان های دائمی بعد از افتادن دندان های شیری رویش می یابند.

زیرا همانطور که در مطالب فوق بیان شد؛ دندان های آسیای دائمی بدون افتادن دندان شیری و در کنار انتهایی ترین دندان های آسیای شیری رویش می یابند. بنابراین توصیه می شود تا با مراجعه ی منظم به دندانپزشک اطفال و انجام چکاپ های دوره ای دندانپزشکی، وضعیت حفره ی دهانی-دندانی کودک شما مورد بررسی قرار گیرد و دندانپزشک شما را از دائمی و یا شیری بودن دندان ها مطلع سازد.

به دنبال این امر والدین محترم می توانند پیشگیری های لازم برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان و یا اقدامات درمانی مورد نیاز برای برطرف کردن پوسیدگی های موجود را در زمان مناسب و در مراحل اولیه، برای کودک خود انجام دهند.

بررسی مشکلات فکی

بسیاری از اختلالات فکی را می توان در سنین پایین و با راهکارهای ساده تر درمان کرد. اگر مشکلات فکی در زمان مناسب تشخیص داده نشود و اقدامات لازم جهت درمان آن صورت نگیرد و این روند به آینده موکول شود، ممکن است در سنین بالاتر از راهکارهای تکمیلی مانند برخی جراحی ها برای درمان مشکلات فکی موجود استفاده کرد.

صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

عادت های نامطلوب دهانی-دندانی

عادت های ناپسند دهانی-دندانی کودکان از چشم والدین دور نمی ماند. متاسفانه برخی از والدین اذعان دارند که این عادت ها بعد از مدتی از سر کودک می افتد! حتی در مواردی والدین اظهار دارند که خودشان در سنین کودکی عاداتی مانند استفاده از پستانک (حتی تا سنین بالاتر) را داشته اند، بدون اینکه فک آن ها دچار مشکل شود.

طبق مطالب بیان شده رفتارهایی مانند: مکیدن انگشت، استفاده از شیشه شیر و پستانک تا سنین بالا، دندان قروچه و… باعث ایجاد عوارض شدید فکی می شود. بنابراین با تشخیص به موقع عادت های نامطلوب دهانی در کودکان و مد نظر قرار دادن اقدامات مورد نیاز برای ترک آن ها، می توان از بسیاری از آسیب ها و ناهنجاری های فکی جلوگیری بعمل آورد.


مطالعه بیشتر:

مقایسه پالپکتومی با پالپوتومی

مزایا و معایب اسنپ آن اسمایل

پیشگیری از علل بروز رکود لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *