علل زود دندان درآوردن در نوزادان

علل زود دندان درآوردن در نوزادان | دندانپزشک کودکان اصفهان

بررسی علل زود دندان درآوردن در نوزادان

دندان در آوردن نوزادان یکی از مراحل سخت دوران نوزادی است که می‌توان گفت همراه با بی‌قراری و ناخوشی برای کودک است. پس از ۶ ماهگی والدین منتظر جوانه زدن دندان‌های کودک خود هستند. دندان در آوردن به همین راحتی نیست و دارای نشانه‌هایی است که موجب نا آرامی و بی تابی کودک می‌شود. در این زمان شما باید بدانید موقع رویش دندان چه اقداماتی باید انجام داد تا کودک خود را بتوانید آرام کنید و کمک کنید به راحتی و با کمترین مشکلی دندان در بیاورد. در این مطلب از سایت دکتر اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان علل زود دندان درآوردن در نوزادان را مورد بررسی قرار می دهیم.

زمان دندان در آوردن نوزادان

اکثر کودکان تا ۶ ماهگی به طور نرمال یک دندان شیری دارند و یا در حال رشد است. اما ممکن است زودتر از این زمان نیز دندان در بیاورند. پدر و مادرها باید از ۳ ماهگی فرزندان خود منتظر بیرون زدن دندان‌های آنان باشند. اولین دندان نوزاد بین بازه ۳ ماهگی تا ۱ سالگی ممکن است در بیاید. در برخی کودکان حتی ۲ ماه پس از یک سالگی نیز می‌توان انتظار رفت اولین دندان خود را دربیاورند.

در مواردی کمیاب و استثنایی بعضی نوزادان با داشتن یک یا دو دندان پا به این جهان می‌گذارند و یا در چند هفته و اولین ماه تولد خود دندان در می آوردند. کودکان از ۳ ماهگی تا ۳ سالگی در حال دندان درآوردن هستند که در اکثر نوزادان برای بیرون زدن هر دندان دچار بی حالی و به هم ریختگی دستگاه گوارش خواهند شد.

زمان مناسب دندان درآوردن نوزادان چه موقعی است؟

بهترین وقت رویش دندان در نوزادان بین ۶ تا ۹ ماهگی است. زمانی که کودک باید کم‌کم غذا خوردن را شروع کند. اکثر کودکان تا یک سالگی به طور معمول حداقل دو دندان جلویی آنها رشد کامل را داشته است و ممکن است دندان‌های بیشتری نیز داشته باشند. اگر تا ۱۴ ماهگی هیچ نشانی از دندان درآمدن کودک نباشد ممکن است به خاطر داشتن یک بیماری یا عواملی دیگر باشد. در چنین مواقعی بهتر است به یک متخصص دندانپزشک کودکان مراجعه کنید. اکثر کودکان تا ۳ سالگی تمام دندان‌های خود یعنی ۲۰ عدد دندان خود را درآورده‌اند و بعد از این دوران می‌توانید از فیشور سیلانت دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های کودک خود استفاده کنید.

درمان بی اشتهایی کودک هنگام دندان در آوردن | دندانپزشک کودکان اصفهان

علائم دندان در آوردن کودکان

همانطور که گفته شد یکی از سختی‌های دوران نوزادی رویش دندان‌هاست که نشانه‌های رویش دندان در نوزادی با دیگری فرق می‌کند. آشکار شدن این علائم از چند روز قبل از بیرون زدن دندان شیری شروع می‌شود. در چنین مواقعی بعضی کودکان کم شیر می‌خورند و میل به شیر خوردن و غذا در آنها کم می‌شود.

در لثه می‌توان شاهد قرمزی و برآمدگی بود که این نشانه بودن دندان در زیر آن می‌باشد. زیاد شدن آب دهان کودک هم یکی از علائم دندان در آوردن نوزادان است که باعث کاهش درد و خارش لثه می‌شود. داشتن مشکلات گوارشی مثل اسهال نیز یکی از این علائم است. گریه‌های بی دلیل نوزادان و همچنین از خواب پریدن زیاد می‌تواند به خاطر درد لثه برای بیرون زدن دندان شیری باشد.

این درد تا زمانی که مقداری از دندان از لثه بیرون بیاید ممکن است ادامه داشته باشد. یکی دیگر از علائم رویش دندان در نوزادان خارش لثه است که کودک دوست دارد وسیله‌ای را به لثه‌های خود بکشد این کار باعث می‌شود تا به لثه‌ها فشار بیاید و کمی کودک آرام شود. داشتن تب نیز یکی از علائم شایع در هنگام دندان درآوردن کودکان است. که باید هرچه سریع‌تر برای پایین آوردن آن اقدام کنید تا کودک دچار تشنج نشود.

 صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

علل زود دندان درآوردن نوزاد

دندان در آوردن کودکان در همه یکسان نیست و به خاطر بعضی عوامل ممکن است دیر یا زودتر انجام می‌شود. یکی از بارزترین عوامل آن داشتن سابقه وراثت است که نوزاد از والدین به ارث می‌برد. دومین مورد ممکن است به خاطر اختلالات ژنتیکی مثل سندرم ژنتیکی باشد که برای این مورد بهتر است به یک پزشک کودکان مراجعه کنید تا بررسی شود.

کودکانی که بد خوراک هستند و قوای بدنی ضعیفی دارند ممکن است زودتر از دیگر نوزادان دندان در بیاورند. داشتن بیماری‌هایی مثل کم کار کردن تیروئید نیز می‌تواند در رشد دندان کودکان اختلال ایجاد کند. دیر یا زود دندان در آوردن کودکان مهم نیست فقط مواظبت از آنها مهم است تا در آینده نیازی به عصب کشی دندان کودکان نداشته باشند.

ارتباط هوش و دندان درآوردن نوزاد

خیلی از والدین فکر می‌کنند رابطه‌ای بین هوش و دندان در آوردن کودک وجود دارد و اگر نوزادی زود دندان در بیاورد دارای هوش و ذکاوت زیادی است. اما تاکنون آمار قطعی برای این مورد گزارش نشده است. زیرا زمان دندان در آوردن معمولاً از والدین آنها الگو می‌گیرند و نمی‌توان به طور قطعی گفت کسانی که زودتر دندان میاورند باهوش‌تر هم هستند و این‌گونه تفکرات دارای دلیل منطقی و علمی نیستند.


مطالعه بیشتر:

روش های افزایش بهداشت دهانی در کودکان

درمان بی اشتهایی کودک هنگام دندان در آوردن

آشنایی با انکیلوز یا دندان شیری فک جوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *