سیاه شدن بین دو دندان

سیاه شدن بین دو دندان | دندانپزشک کودکان اصفهان

سیاه شدن بین دو دندان

وجود یک لایه و یا لکه های سیاه روی دندان؛ زیبایی ظاهر هر فردی را به هنگام صحبت کردن و بخصوص خندیدن به میزان قابل توجهی پایین می آورد. تغییر رنگ دندان ها به سیاه، خاکستری و یا زرد، از معضلاتی است که می تواند برای هر فرد بزرگ سال و کودک نیز ایجاد شود، اما دقت داشته باشید سیاه شدن دندان را حتما باید پیگیری کرده و درمان کنید. دلایل مختلفی برای سیاه شدن بین دو دندان که به دلیل کاهش کلسیم در مینای دندان است، وجود دارد، از جمله عادات غذایی، رعایت نکردن اصول بهداشت دهان و دندان، استفاده از دخانیات، ایجاد حفره و پوسیدگی دندان ها، که البته برای رفع این معضل، باید عامل به وجود آورنده آن را کشف و درمان کرد.

سیاه شدن بین دو دندان و دلایل آن

دلایل سیاه شدن بین دو دندان و همچنین خال های سیاه روی دندان را می توان به ۲ دسته دلایل درونی و دلایل بیرونی تقسیم کرد که با پیشگیری های به موقع می توانید از آن ها جلوگیری کنید:

عوامل بیرونی و سیاهی بین دندان ها

دلیل سیاه شدن ریشه دندان و سیاهی بین دندان ها زمانی بیرونی محسوب می شود که که از محیط بیرون دندان را فرسوده کرده و آن را بپوساند. از جمله عوامل بیرونی سیاه شدن بین دو دندان می توان رسوب مواد غذایی، لکه و از بین رفتن مینای دندان را نام برد. استفاده از مکمل های آهن نیز می تواند دلیل سیاه شدن بین دو دندان یا علت سیاه شدن دندان از داخل باشد. مصرف مداوم دخانیات و الکل نیز به سیاهی بین دندان ها سرعت می بخشد. مصرف بالای مواد غذایی تیره رنگ نیز می تواند دلیل سیاه شدن بین دو دندان و خال های سیاه روی دندان باشد.

عوامل درونی و علت سیاه شدن دندان از داخل

عوامل درونی را می توان بیشتر علت سیاه شدن دندان از داخل و یا دلیل سیاه شدن ریشه دندان دانست. عوامل داخلی مانند التهاب و عفونت دندان که سبب ایجاد حفره هایی در دندان می شوند نیز می توانند به طور جدی در سیاه شدن بین دو دندان نقش داشته و علت سیاه شدن دندان از داخل و یا دلیل سیاه شدن ریشه دندان باشند. در چنین حالتی، مغز دندان آسیب دیده و عوارضی مانند سیاه شدن دندان ها را به دنبال دارد.

سیاه شدن بین دو دندان | دندانپزشک کودکان اصفهان

درمان پوسیدگی بین دو دندان جلو

دندان های جلویی که شامل ۴ دندان بالایی و ۴ دندان پایینی هستند، در ۶ تا ۸ ماهگی پدیدار می شوند. دلیل اهمیت بالای درمان پوسیدگی بین دو دندان جلو به دلیل نقش مهم آنها در غذا خوردن و البته لبخند ماست. به همین دلیل، درمان پوسیدگی بین دو دندان جلو و روند اصلاحی انجام شده در این منطقه از دهان بسیار مهم است.

سیاه شدن بین دو دندان، سیاهی بین دندان ها و همچنین خال های سیاه روی دندان در صورتی که در زمان مناسب درمان نشود، می تواند به کل دندان را دچار مشکل کرده و علاوه بر سیاه شدن بین دو دندان، سبب سیاه شدن دندان های دیگر نیز شود.

عوارض مثلث های سیاه دندانی

مثلث های سیاه نه تنها باعث نگرانی در زمینه زیبایی می شوند، بلکه می توانند به مشکل در سلامت لثه منجر شوند. مثلث های سیاه باعث باقی ماندن مواد غذایی بیشتر می شود. این مشکل منجر به ایجاد ناحیه ای می شود که باکتری ها می توانند رشد یابند و باعث التهاب لثه شوند. التهاب طولانی مدت لثه در نهایت منجر به از دست رفتن استخوان اطراف دندان می شود. مشکلات ایجاد شده ناشی از تحلیل لثه همیشه به اندازه ذکر شده در بالا ناخوشایند و آزار دهنده نیست و اغلب می تواند به روش های مختلف برطرف شود.

درمان مثلث های سیاه دندانی

مثلث سیاه لثه ای یک فضای ناخوشایند بین دندان است و به دلیل اینکه شما می توانید. تاریکی دهان را از پشت دندان ها مشاهده کنید. سیاه به نظر می رسد. گاهی اوقات این فضا باعث آزرده شدن می شود. زیرا شما احساس می کنید که هنگام صحبت کردن هوا یا حباب از بین دندان ها عبور می کند. در حالت عادی این فضا با یک بافت لثه ای مثلث شکل به نام پاپیلا پر می شود. با این حال، با توجه به دلایل مختلف، بافت پاپیلا از بین می رود.

کامپوزیت دندان

برای اصلاح مثلث سیاه، تکنیک های مختلف ترمیمی وجود دارد. این تکنیک ها شامل باندینگ های کامپوزیتی (مواد پرکننده سفید که به دندان ها متصل می شوند). ونیرها (لایه هایی مانند دندان که روی دندان ها قرار می گیرند) و روکش ها می باشند. روش های ترمیم اشاره شده برای پر کردن فضاهای سیاه ایجاد شده ناشی از تحلیل بافت پاپیلا ایجاد شده اند. این تکنیک ها رایج ترین روش ها برای درمان مثلث سیاه می باشند. این روش ها چنان که به نظر می رسد آسان نیست زیرا لازم است دندان تا فضای خالی گسترش یابد و در عین حال بزرگتر یا بدشکل نشود.

تزریق ژل

با استفاده از پرکننده های پوستی، می توان داخل فضای مثلثی سیاه بافت را پر کرد. تزریق مواد پرکننده یا ژل به بافت لثه تا زمانی که فضا پر شود تزریق می گردد. با این حال، بسیار شبیه به پرکننده های صورت، این روش یک ترمیم کوتاه مدت است. نشان داده شده است که ۶ ماه پس از تزریق ژل، مثلث سیاه و سفید به فرم اولیه خود بازمی گردد. این روش می تواند یک راه حل مناسب برای پر کردن فضا به طور موقت بدون اقدامات دندانپزشکی گسترده روی دندان باشد.

جراحی لثه برای بازیابی لثه از دست رفته

بسیاری از تکنیک های جراحی لثه برای تقویت بافت پاپیلا وجود دارند. با این حال، موثر بودن هیچ کدام اثبات نشده است. نشان داده شده است که پیوند لثه در ایجاد بافت لثه ای در سطح بیرونی دندان ها موفقیت آمیز است. اما در ساخت بافت بین دندان ها موفق نبوده است.

ایجاد لثه مصنوعی: ماسک لثه ای

لثه های مصنوعی که به لثه های ساختگی نیز شناخته می شوند. تجهیزات متحرک صورتی رنگ هستند که مثلث سیاه را پر می کنند. همانند دندان مصنوعی، لثه ها نیز می توانند. در هر زمانی برداشته شوند. اکثر بیماران در هنگام رفتن در اماکن عمومی، از آن استفاده می کنند. و زمانی که احساس می کنند مناسب است. آنها را برمی دارند. این روش ارزان ترین جایگزین برای پوشاندن مثلث های سیاه است. متاسفانه این راه حل می تواند در برخی موارد ناراحت کننده و ناخوشایند باشد زیرا متحرک است.

| اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |


مطالب پیشنهادی:

شکستگی دندان های شیری

ترس کودکان از دندان پزشکی

درمان ناهنجاری دندان کودکان با ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *