پاسخ به سوالاتی پیرامون دهانشویه

سوالاتی پیرامون دهانشویه | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

بررسی سوالاتی پیرامون دهانشویه

در ادامه این مطلب از سایت دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان سوالاتی پیرامون دهانشویه را مورد بررسی قرار می دهیم.

آیا دهانشویه باکتری‌های مفید دهان را از بین می‌برد؟

احتمالا شما هم برای اینکه از شر بوی سیر خلاص شوید، از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید یا بیماری لثه را دور نگه دارید، نگران هستید که استفاده از دهانشویه باعث برهم خوردن تعادل باکتری‌ها در دهان شما شود و مشکلات سلامتی ایجاد کند. احتمال این اتفاق بسیار کم است، به خصوص اگر به طور موقت از دهانشویه استفاده کنید. دهانشویه به عنوان یک سد عمل می‌کند و از چسبیدن باکتری‌ها به دندان‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین به دلیل اینکه مدت زمان تماس دهانشویه با باکتری‌ها بسیار کوتاه است، جای نگرانی زیادی وجود ندارد که بتواند در دهان شما خرابی به بار آورد.

آیا استفاده از دهانشویه بی خطر است؟

بله، دهانشویه‌هایی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده اند و سیب سلامت دارند به طور کلی استفاده از آنها بی خطر است. اما به خاطر داشته باشید که از آنها برای پیشگیری از مشکلات دهان و دندان استفاده می‌شود و مشکلات را درمان نمی کند.

میکروبیوم دهان چیست و دهانشویه چگونه روی آن تاثیر می‌گذارد؟

میکروبیوم به تعادل باکتری‌های سالم و ناسالم در دهان گفته می‌شود. دهانشویه می‌تواند این نسبت را تغییر دهد، اما شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد این موضوع نگران کننده باشد، به خصوص زمانی که به طور موقت از آن استفاده شود.

آیا رابطه ای بین میکروبیوم دهان و فشار خون بالا وجود دارد؟

بین بهداشت دهان و سلامت قلب ارتباطی وجود دارد. بیمارانی که عادات بهداشت دهان ضعیفی دارند در مقایسه با بیمارانی که عادات بهداشت دهان خوبی دارند، احتمال بیشتری برای ابتلا به عوارض قلبی عروقی دارند. با این حال، عوامل دیگری نیز ممکن است در این میان دخیل باشند. به عنوان مثال، بیمارانی که عادات بهداشت دهان ضعیفی دارند ممکن است عادات دیگری داشته باشند که به بیماری قلبی کمک می‌کند.

همچنین برخی داده‌های اولیه وجود دارد که نشان می‌دهد باکتری‌هایی که معمولاً در حفره دهان یافت می‌شوند در قلب بیمارانی که از عوارض قلبی رنج می‌برند نیز یافت می‌شوند. این شواهد غیر مستقیم است که به نوعی باکتری‌های دهان ممکن است مهاجرت کنند، اما شواهد قوی نیست.

با این حال، رعایت بهداشت دهان ساده است، هزینه کمی دارد و فواید بالقوه زیادی دارد. بنابراین، اگر با مراقبت از دندان‌های خود امکان بهبود سلامت قلب خود را دارید، باید به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و در صورت تمایل از دهانشویه استفاده کنید.

عوارض و معایب استفاده از دهانشویه | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

| صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |

آیا دهانشویه به بوی بد دهان کمک می‌کند؟

علل بوی بد دهان عبارتند از بیماری لثه، مشکلات معده، مشکلات خواب، استرس و انواع خاصی از باکتری‌ها در دهان. گاهی اوقات دهانشویه کمک می‌کند. گاهی اوقات نه. اما این فقط یک راه حل موقتی است. اگر بوی بد دهان مزمن دارید، باید علت اصلی را پیدا کرده و آن را برطرف کنید.

چگونه بفهمم که عدم تعادل باکتری در دهان دارم؟

تشخیص عدم تعادل باکتری در دهان بدون انجام تست باکتریایی که به پروفیل باکتری‌های موجود در بزاق شما نگاه می‌کند، دشوار است. ممکن است علائمی داشته باشید. برخی از باکتری‌ها باعث پوسیدگی دندان و برخی دیگر باعث بیماری لثه می‌شوند.

چند بار در روز باید از دهانشویه استفاده کنم؟

بسته به نوع دهانشویه ای که استفاده می‌کنید و دلیل استفاده از آن، باید طبق دستورالعمل روی بطری دو بار در روز یا شاید سه یا چهار بار از آن استفاده کنید. این دفعات به این بستگی دارد که دهانشویه برای چه مدت زمان کافی برای اثرگذاری روی باکتری‌های موجود در دهان غلظت خود را حفظ می‌کند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

ارزیابی پروگنوز دندان کودک قبل از درمان پالپ

دلایل ایجاد دیاستم یا فاصله بین دو دندان

مزایا و عوارض فیشور سیلانت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *