سن مناسب انجام فلوراید تراپی

سن مناسب انجام فلوراید تراپی | دندانپزشک کودکان اصفهان

بررسی سن مناسب انجام فلوراید تراپی

در این مطلب از سایت دکتر اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان سن مناسب انجام فلوراید تراپی را مورد بررسی قرار می دهیم.

دوره انجام فلورایدتراپی

فلورایدتراپی را بهتر است از زمانی که تمام دندان‌های شیری شروع به رویش می کنند آغاز کرد. کودک بهتر است استفاده از فلوراید را تا ۱۴ سالگی یعنی دو سال بعد از رویش دندان آسیاب دوم دائمی ادامه دهد. پیشنهاد می شود کودک خود را در این بازه سنی هر سه ماه الی ۶ ماه یکبار برای انجام فلورایدتراپی نزد دندانپزشک ببرید.

انجام فلورایدتراپی برای بازه سنی کم‌تر از چهار سال توصیه نمی‌شود زیرا در این بازه کودک نمی‌تواند فلوراید مصرف شده را بیرون بریزد واین موضوع برای کودک عوارضی به همراه دارد. ‌برای کودکان زیر سه سال بهتر است از خمیردندان‌های بدون فلوراید استفاده کرد زیرا اکثر کودکان به خوردن خمیر دندان علاقه دارند. اولین دندان دائمی کودک در سن ۶ سالگی رشد می‌کند به همین خاطر در این سن مراقبت از دندان‌های کودک اهمیت زیادی دارد و منجر به کاهش پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

ضرورت انجام فلورایدتراپی برای همه کودکان

قبل از تصمیم به انجام فلورایدتراپی باید حتما به دندانپزشک مراجعه کرد تا دندان‌های کودک را معاینه کند. از آن جایی که دندان‌های برخی کودکان مقاوم است ممکن است دندانپزشک تشخیص دهد که نیازی به انجام فلورایدتراپی برای دندان‌های وی نیست.

وارنیش فلوراید دندان کودکان و بزرگسالان | دندانپزشک کودکان اصفهان

کاربرد فلورایدتراپی برای سنین مختلف

عده‌ای تصور می‌کنند فلورایدتراپی فقط برای کودکان کاربرد دارد در صورتی که این طور نیست. انجام فلورایدتراپی برای بازه های سنی مختلف مفید و اثرگذار است. انجام فلواریدتراپی برای کودکان زیر ۶ سال باعث حفاظت از دندان‌های شیری و مقاوم سازی جوانه دندان دائمی در برابر پوسیدگی می‌شود.در انجام فلورایدتراپی در بازه سنی ۶ تا ۱۶ سال نیز از دندان‌های دائمی در حال رویش به خصوص دندان‌های آسیا که در معرض پوسیدگی هستند محافظت می‌کند. استفاده از فلوراید محدودیت سنی ندارد و تا بزرگسالی می‌توان آن را انجام داد. بزرگسالانی که با مشکلت زیر روبه رو شده اند توصیه می‌شود از فلوراید استفاده کنند:

  • انجام فلورایدتراپی علاوه بر کودکان برای بزرگسالان نیز بسیار مفید است.
  • تحلیل لثه
  • دندان‌های حساس
  • پوسیدگی دندان در یک سال اخیر
  • مشکلات طبیعی خشکی دهان به علت مصرف دارو و…

 صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

چگونگی انجام فلوراید تراپی برای کودک

قبل از انجام فلوراید‌تراپی ابتدا تمام سطح دندان کودک با مسواک به خوبی تمیز می‌شود. سپس دندان‌های کودک توسط گاز استریل خشک می‌شود. پس از این‌که تمامی دندان‌های کودک خشک شد وارنیش فلوراید، در مجاورت دندان‌ها گذاشته می‌شود. پس از گذشت ۴ دقیقه، مقدار اضافی ژل با گاز استریل یا پنبه تمیز می‌شود. این شیوه درمانی برای کودکان زیر سه سال مناسب است. تا نیم ساعت بعد از استفاده از وارنیش فلوراید کودک نباید دندان‌های خود را بشوید. همان طور که در عوارض فلورایدتراپی گفته شد چنان‌چه از فلوراید به شکل صحیح استفاده نشد کودک دچار عوارض زیر می‌شود:

  • دل درد
  • استفراغ
  • تهوع
  • ایجاد لکه قهوه ای بر روی دندان

مطالعه بیشتر:

درمان بی اشتهایی کودک هنگام دندان در آوردن

آشنایی با انکیلوز یا دندان شیری فک جوش

نکات مراقبتی بعد از افتادن یا کشیدن دندان شیری

2 thoughts on “سن مناسب انجام فلوراید تراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *