زمان گرفتن پستانک از نوزاد

زمان گرفتن پستانک از نوزاد | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

بررسی زمان گرفتن پستانک از نوزاد

در ادامه این مطلب از سایت دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان زمان گرفتن پستانک از نوزاد را مورد بررسی قرار می دهیم. هیچ سن جادویی وجود ندارد که بتوانید کودک خود را از شیر بگیرید یا مانع مکیدن انگشت شست شوید. با این حال، هر چه این عادت طولانی‌تر شود، احتمال آسیب بیشتری وجود دارد. البته، اینها همه به کودک، دهان او و میزان استفاده از پستانک بستگی دارد. از شیر گرفتن باید قبل از رویش دندان های دائمی آنها شروع شود. به این دلیل که اگر این عادت بیش از حد طولانی شود و مشکلی ایجاد کند، زمان بیشتری برای اصلاح آن نیاز خواهید داشت. د

شیر گرفتن را از ۱۲ تا ۲۴ ماهگی در نظر بگیرید، طبق یک گزارش، کودکانی که بیشترین آسیب را از مکیدن پستانک (یا انگشت شست) می بینند، کودکانی هستند که پستانک را بیش از ۴۸ ماهگی (۴ سالگی) استفاده می کنند. کسانی که زودتر از ۱۲ تا ۲۴ ماهگی این عادت را ترک می کنند، احتمال بسیار کمتری برای ایجاد مال اکلوژن یا دندان های کج دارند. بنابراین پاسخ کوتاه این است، این عادت را از ۱۲ تا ۲۴ ماهگی به بعد کنار بگذارید و اجازه ندهید بیشتر از چهار سالگی ادامه دار شود.

درمان دندان های کودکان پستانکی

اگر دندان های کودکان پستانکی نیاز به درمان داشته باشند، ممکن است لازم باشد به متخصص ارتودنسی مراجعه شود. متخصص ارتودنسی، دندانپزشکی است که در مشکلاتی مانند نامرتبی دندان‌ها صلاحیت دارد و می‌تواند مشکل را تشخیص داده و درمان مناسبی را پیشنهاد کند. شاید آنها بگویند که هیچ درمانی لازم نیست و در موارد دیگر ممکن است ارتودنسی رهگیری زودهنگام مورد نیاز باشد. اساسا بریس‌هایی برای کودکان است که در آن یک وسیله ثابت یا متحرک در دهان آنها قرار می‌گیرد تا فشار ملایمی روی دندان‌ها وارد کند تا آنها را به موقعیت مناسب بکشاند.

چند نکته برای از شیر گرفتن کودکان

زود شروع کنید:

از زمانی که آنها ۱۲ ماهه می شوند، می توانید روند از شیر گرفتن کودک را شروع کنید (لازم نیست سریع یا شدید باشد!) با این حال هر چه دیرتر اقدام کنید، ممکن است بیشتر به این عادت وابسته شوند.

ناگهان متوقف نشوید:

از شیر گرفتن به صورت ناگهانی ممکن است برای کودک شما استرس ایجاد کند و در عوض او را به مکیدن شست سوق دهد.
مقداری را که به آن‌ها می‌دهید محدود کنید: کلید از شیر گرفتن کودک این است که این کار را به تدریج انجام دهید. به عنوان مثال به جایی برسید که فقط در شب به کودک شیر بدهید.

از تعریف و تمجید استفاده کنید:

هر زمان که فرزندتان از پستانک خود استفاده نمی کند حتما او را تحسین کنید!

صبور و مهربان باشید:

ممکن است چندین تلاش لازم باشد تا فرزندتان را از پستانک یا شیر جدا کنید، بنابراین برای عبور از آن به صبر، مهربانی و تحسین زیادی نیاز دارید.

آشنایی با فواید و مضرات پستانک برای نوزادان

ظاهر دندان ها در کودکانی که از پستانک استفاده می کنند

اگر کودک شما دچار اپن بایت شود، دندان‌های جلویی بالا و پایین او از هم جدا می‌شوند، تقریبا مثل اینکه دهان خود را نبسته باشد. با این حال، تمام دندان های آسیاب و حتی دندان های نیش کنار هم خواهند بود، فقط دندان های جلویی از یکدیگر فاصله می گیرند. در کراس بایت، دندان های جلو و عقب کودک شما به نوعی روی هم زیگزاگ می شوند (بسته به اینکه کدام دندان کج می شود) در برخی مکان‌ها دندان‌های بالا جلوتر از پایین قرار می‌گیرند و در جاهایی برعکس. دندان های جلویی می توانند تا حد زیادی بیرون بزنند و باعث ناراحتی مضاعف شوند. در برخی موارد دندان‌های بیرون زده می‌توانند تا ۴۵ درجه جلوتر قرار بگیرند.

اصلاح دندان های کودکان پستانکی

در برخی موارد دندان های کودکان پستانکی را می توان اصلاح کرد. اما این بستگی به کودک، وضعیت دندان‌هایش و مدت زمانی دارد که عادت مکیدن پستانک را ادامه داده است. در مورد اینکه بدن چقدر در اصلاح ناهماهنگی دندان‌های شیری با در آمدن دندان‌های بزرگسالی موثر است، بحث‌های کمی وجود دارد. با این حال اینطور در نظر گرفته می شود که هر چه کودک زودتر این عادت را ترک کند، احتمال اینکه مشکل خود به خود برطرف شود بیشتر است. یعنی از شیر گرفتن در ۲۴ ماهگی یا قبل از آن بسیار پیشنهاد می شود. اگر کودک شما بیش از ۲۴ ماه به مکیدن یک پستانک به طور منظم ادامه دهد، به نظر می رسد کمتر احتمال دارد که مشکل خود به خود برطرف شود.

| صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

راه های قطع خونریزی بعد از کشیدن دندان

دلایل خرابی زودهنگام دندان های کودکان

انواع بریسهای ارتودنسی برای کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *