آوا دختر کوچولوی نازنین ما که ۷ تا دندون عصب کشی و روکش کرده .

دکتر نجمه اخلاقی و آوا

آوا دختر کوچولوی نازنین ما که ۷ تا دندون عصب کشی و روکش کرده . اول قرار بود با بیهوشی کار بشه ولی اینقدر با هوش بود که با صحبت منطقی هر جلسه راضی میشد و تحمل میکرد درمان رو🌹.

روکش دندانهای شیری کودکان

روکش دندان های شیری مخصوص است و به آن اس اس کراون ( s.s.crown) می گویند . از روکش های فلزی که از پیش ساخته شده است برای درمان دندان های شیری که بسیار تخریب شده است مورد استفاده قرار می گیرد .

اگر ترمیم کردن دندان های شیری زیاد باشد برای جلوگیری کردن از شکستگی دندان و پوسیدگی مجدد مناسب است از روکش های فلزی برای دندان ها استفاده شود . این روکش ها بر روی دندان ها چسبیده می شود .

هنگامی که دندانی عصب کشی نشده باشد ولی نیاز به پرکردن آن هم به مقدار زیاد باشد و همچنین مقدار زیادی از تاج ازبین رفته باشد دیگر نیازی به پر کردن نیست و می توان با روکش کردن آن را درمان کرد .

این روکش ها از قبل ساخته شده و فلزی هستند ، دوام و ماندگاری بالایی دارد ، از شکستگی دندان ها جلوگیری می کند و همچنین به دلیل این که کاملا دندان ها را پوشش می دهد از پوسیدگی آن ها جلوگیری می کند .

برخی در این باور هستند که دندان های شیری کودک ریشه ندارند ، در صورتی که دندان های شیری تمامی اجراء دندان های دائمی را دارند با این تفاوت که شکل و اندازه ی آن ها متفاوت است .

روکش دندان شیری

جنس روکش دندان های کودکان فولادی و ضد زنگ است و هدف آن حفاظت از تاج دندان تا هنگام افتادن است به همین دلیل رنگ دندان مشکلی به وجود نمی آورد . در موارد نادری دیده شده است که کودک روکش ها را خورده است، جای هیچ گونه نگرانی نیست و پس از چند روز روکش به صورت طبیعی دفع می شود.

برای کودکان روکش بر روی دندان های عقبی صورت می گیرد ، از سن سه سالگی می توان از این روش برای دندان های کودکان استفاده کرد . استفاده از این روش هم برای حفظ کردن دندان های شیری تا زمان درآمدن دندان های اصلی است و هم از فضای دندان اصلی محافظت می شود . از روکش ها هم همانند دندان های اصلی باید مراقبت شود و از برخورد مواد سخت به روکش ها جلوگیری شود.


خانم دکتر نجمه اخلاقی

متخصص دندانپزشکی کودکان و رتبه اول بورد تخصصی دندانپزشکی کودکان
رتبه اول بورد تخصصی دندانپزشکی کودکان در کشور

عضو هیات علمی گروه دندانپزشکی کودکان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان

عضو هیات ویرایش مجله انگلیسی دانشکده دندانپزشکی( dental research journal)
دندانپزشک نمونه سال ۹۱در کشور آماده ارائه خدمات به شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *