روش های عصب کشی دندان شیری کودک

روش های عصب کشی دندان شیری کودک | دندانپزشک کودکان اصفهان

بررسی روش های عصب کشی دندان شیری کودک

در ادامه این مطلب از سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان روش های عصب کشی دندان شیری کودک را مورد بررسی قرار خواهیم داد. عصب کشی دندان شیری کودکان با توجه به وضعیت دندان ها و معاینه دندان به دو صورت انجام می شود. ریشه دندان ها نیز برداشته می شود. این دو روش مختلف پالپوتومی و پالپکتومی نامیده می شوند:

  • پالپوتومی (Pulpotomy) : درمان و خارج کردن عصب عاج دندان ها
  • پالپکتومی (Pulpectomy) : درمان و خارج کردن عصب عاج و ریشه دندان ها

الپکتومی یک درمان تهاجمی تر است و زمانی انجام می شود که معمولاً در ریشه دندان، التهاب شدید وجود دارد. مراحل انجام هر یک از این روش ها در دندان شیری، با دندان دائمی متفاوت است.

چگونگی انجام پالپوتومی

دندانپزشک ابتدا از دندان ها رادیوگرافی می گیرد تا وضعیت داخلی دندان را مشخص کند. بر این اساس مشخص می شود که کدام درمان مناسب تر است.
معمولاً دندانپزشکان عمومی پالپوتومی یا برداشتن عصب را نیز انجام می دهند، اما اگر مورد پیچیده باشد، شما را به متخصص دندانپزشک ارجاع می دهند. آنتی بیوتیک ها ممکن است سه یا چهار روز قبل از پالپوتومی تجویز شوند و ممکن است لازم باشد تا هفت روز پس از آن ادامه پیدا کنند.
مراحل پالپوتومی به شرح زیر است:

بی حسی یا بیهوشی بیمار

برخی از کودکان خردسال بسیار بی قرار می شوند و ممکن است نیاز به بیهوشی یا آرام بخشی سبک داشته باشند. اما معمولا این درمان تحت بیهوشی انجام می شود. اکسید نیتروژن که به عنوان گاز خنده شناخته شده، همچنین می تواند برای آرام کردن کودک استفاده شود. در مورد بیماری های عفونی، دستورالعمل های آماده سازی لازم قبل از درمان به شما داده می شود که معمولاً شامل موارد زیر است:

بیمار ۶-۸ ساعت قبل از درمان نباید چیزی بخورد. اگر کودک شما نیاز به پالپوتومی داشته باشد، ممکن است در گذشته دندان درد داشته باشد. بنابراین می توانید به او اراده آماده سازی بدهید که باعث تسکین درد دندان او می شود. توضیح دهید که در طول درمان احساس درد نخواهید کرد.

نکات مراقبتی از روکش دندان شیری کودکان | دندانپزشک کودکان اصفهان

بی حسی دهان

در این مرحله، دهان در اثر تزریق بی حسی درد می کند. تزریق بدون درد است، اما ممکن است احساس سوزن سوزن شدن خفیفی در دهان خود داشته باشید.

از بین بردن پوسیدگی

نواحی پوسیده دندان برداشته می شود. دندانپزشک، مینا و عاج را سوراخ می کند و به پالپ می رسد و مواد عفونی را از پالپ خارج می کند.

صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

پر کردن با پالپ

  • حفره داخل دندان با مواد پرکننده دندان پر شده و پوشیده می شود.
  • در طول این درمان، دندان، لثه و بافت‌های اطراف آن بی‌حس می‌شوند، بنابراین برای مدتی احساس درد نخواهید کرد.
  • گاهی اوقات بیهوشی خفیف یا آرام بخش می تواند باعث تهوع، خواب آلودگی یا استفراغ شود.
  • بعد از این درمان انتظار داشته باشید که برای چند ساعت خونریزی داشته باشید.
  • در حالی که دهان بی حس است، باید از خوردن یا آشامیدن خودداری کنید زیرا ممکن است به طور تصادفی لب، زبان یا گونه خود را گاز بگیرید.
  • ابتدا از غذاهای نرم مانند سوپ و ماست استفاده کنید و از غذاهای سفت و خشک خودداری کنید.
  • پس از درمان ممکن است دهان کمی متورم شود که به زودی از بین می رود.

مطالعه بیشتر:

کاندیدیازیس دهان در دوران شیردهی

نکات مراقبتی از روکش دندان شیری کودکان

روش های تقویت مینای دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *