روتین مراقبت از دندان کودکان

روتین مراقبت از دندان کودکان | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

بررسی روتین مراقبت از دندان کودکان

در ادامه این مطلب از سایت دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان روتین مراقبت از دندان کودکان را مورد بررسی قرار می دهیم.

مسواک زدن مرتبط روزانه در کودکان

دندان‌های کودک شما به طور ایده آل نیاز به مسواک زدن دو بار در روز به مدت دو دقیقه دارند، اگرچه ما می‌دانیم که گاهی اوقات رسیدن به این دو دقیقه مسواک زدن می‌تواند دشوار باشد. بزرگسالان باید تا شش سالگی بر مسواک زدن کودکان نظارت کنند. این کار را تا زمانی انجام دهید که مطمئن شوید آنها می‌توانند به طور موثر خودشان مسواک بزنند.

استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید به محض ظاهر شدن اولین دندان می‌تواند به محافظت در برابر پوسیدگی دندان و تقویت مینای دندان کمک کند. مواظب باشید خمیر دندان را قورت ندهند. باید آن را تف کنند. مقدار فلوراید در خمیر دندان مهم است و بر حسب قسمت در میلیون (ppm) اندازه گیری می‌شود. تا شش سالگی، تا زمانی که پوسیدگی دندان نداشته باشند، می‌توانند از خمیردندان فلوراید با قدرت کمتر ۱۰۰۰ ppm استفاده کنند. و از شش سالگی، ۱۳۵۰ ppm تا ۱۵۰۰ ppm. به اندازه یک نخود استفاده کنید. شما معمولاً می‌توانید این مقدار را روی تیوب مشاهده کنید و اکثر آنها می‌گویند که برای چه سنی مناسب هستند تا کار را برای شما راحت تر کنند.

سعی کنید از یک مسواک برقی با تایمر دو دقیقه ای از سه سال و نیم تا چهار سال استفاده کنید. این واقعا می‌تواند به علاقه مندی آنها کمک کند و دندان‌های خود را به طور موثرتری مسواک بزنند. فقط مراقب باشید که به لثه‌های آنها فشار زیادی وارد نکنید. همچنین می‌توانید یک آهنگ دو دقیقه ای را امتحان کنید، این یک راه واقعی برای سرگرم کننده کردن کودکان در حین مسواک زدن است.

داشتن رژیم غذایی مناسب و کنترل مصرف قند

شیر و آب بهترین نوشیدنی برای آنهاست. یک قانون ساده این است که مراقب هر نوشیدنی رنگی باشید، این نوشیدنی برای دندان‌ها مضر است و دندان را دچار فرسایش یا پوسیدگی می‌کند. از مسواک زدن به مدت ۳۰ دقیقه بعد از نوشیدنی‌های اسیدی مانند آب پرتقال خودداری کنید زیرا خطر فرسایش افزایش می‌یابد.

از مصرف میان وعده‌های شیرین بین وعده‌های غذایی خودداری کنید. دندان‌ها می‌توانند با مصرف سه قند در روز صبحانه، ناهار و شام کنار بیایند. اما اگر شکر در بین وعده‌های غذایی مصرف شود، دهان و بزاق در بیشتر روز اسیدی می‌شود که باکتری‌ها آن را دوست دارند. دو ساعت طول می‌کشد تا بزاق شیرینی و اسید بعد از مصرف شکر را خنثی کند. بنابراین اگر کودک شما در طول روز نوشیدنی‌های شیرین و میان وعده‌های شیرین می‌خورد، دهان او همیشه اسیدی خواهد بود. باکتری‌های پوسیدگی می‌توانند دندان‌هایشان را در تمام طول روز سوراخ کنند.

نکاتی درمورد رویش دندان های شیری | دندانپزشک کودکان اصفهان

میان وعده‌های ایمن بخورید. پنیر، شیر، کراکر، سبزیجات و موز همگی میان ‌وعده‌های خوبی هستند که دندانپزشکان اطفال به کودک شما توصیه می‌کنند. در میوه‌ها نیز قند وجود دارد، اما نسبت به غذاهای فرآوری شده، پوسیدگی کمتری ایجاد می‌کند. با این حال، از دادن میوه‌های خشک جویدنی به آنها خودداری کنید. به عنوان مثال، یک جعبه کوچک کشمش حاوی همان مقدار شکر است که یک قوطی نوشابه دارد.

عوارض مکیدن انگشت یا استفاده از شیشه شیر در نوزادان

باید استفاده از شیشه شیر را در کودکان به حداقل برسانید یا آن را حذف کنید. زیرا می‌تواند موقعیت دندان‌ها را تغییر دهد و به مراجعه به متخصص ارتودنسی نیاز پیدا کنند. در مورد مکیدن شست هم همینطور است. سعی کنید عادت مکیدن شست را در سن زیر یک سال از بین ببرید زیرا احتمالاً بعد از این سن ترک دادن کودک سخت می‌شود.

به همین دلیل، این ایده خوبی نیست که به آنها اجازه دهید بعد از یک سالگی شیشه شیر بخورند. قطعاً آنها را با شیر در شیشه در تختخواب خود رها نکنید. متأسفانه در اثر این عادت شبانه، موارد زیادی از پوسیدگی دندان‌های شیری جلویی را می‌بینیم. فقط ریختن آب در شیشه کودک در طول شب مانعی ندارد و به دندان‌های آنها آسیبی نمی‌زند.

| صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

عوارض رایج بعد از کشیدن دندان

نکاتی مهم درمورد کشیدن دندان شیری

عوارض کج شدن دندان های شیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *