دلایل ایجاد دیاستم یا فاصله بین دو دندان

دلایل ایجاد دیاستم یا فاصله بین دو دندان | دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر نجمه اخلاقی

بررسی دلایل ایجاد دیاستم یا فاصله بین دو دندان

در ادامه این مطلب از سایت دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان دلایل ایجاد دیاستم یا فاصله بین دو دندان را مورد بررسی قرار می دهیم. علل شکاف دندان‌های جلویی می تواند شامل موارد زیر باشد:

رشد طبیعی دندان:

دندان‌های شیری معمولاً بین خود فاصله دارند تا فضایی برای بیرون آمدن دندان‌های بزرگ‌تر ایجاد کنند. دندان‌های دائمی نیز هنگام بیرون آمدن بین خود فاصله دارند، اما رشد تعداد بیشتری از دندان‌های دائمی؛ به‌ویژه دندان‌های نیش اغلب به بسته شدن شکاف‌ها کمک می‌کند. گاهی اوقات میان اندازه دندان‌ها و فک مطابقت وجود ندارد. به عنوان مثال اگر فک بزرگ و دندان‌های کوچکی دارید، فضای اضافه در دهان شما به وجود خواهد آمد که این باعث می‌شود دندان‌ها به اطراف جابجا شده و منجر به دیاستم شوند.

بیماری لثه:

برخی از بیماری‌های پیشرفته لثه باعث ایجاد واکنش‌های متعدد در استخوان فک شما می‌شود. این بیماری‌ها می‌توانند عامل رشد بیش از حد بافت‌های لثه شوند که در نهایت باعث ایجاد فاصله بین دو دندان می‌گردند. این رشد می‌تواند بین ۲ دندان یا بیشتر باشد. هیپولازی لثه؛ یکی از شایع‌ترین بیماری‌های لثه است که منجر به رشد بیش از حد بافت می‌شود.

از دست دادن دندان‌های شیری:

زمانی که دندان‌های شیری می‌افتند، کودکان ممکن است دچار دیاستم موقت شوند. هنگامی که دندان‌های دائمی یا بزرگسال بیرون می‌آیند، این شکاف‌ها معمولاً بسته می‌شوند. این نوع شکاف به اندازه کافی رایج است که دندانپزشکان آن را یک پدیده رشد طبیعی در کودکان می‌دانند. معمولاً هیچ درمانی لازم نیست. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ یافته‌های قدیمی‌تری را گزارش می‌دهد که این دیاستم دندان کودکان ممکن است در تقریباً دو سوم کودکانی که در آنها فقط دندان‌های ثنایای مرکزی بیرون آمده‌اند، وجود داشته باشد.

ارتودنسی پیشگیری | دندانپزشک کودکان اصفهان

عادات بد:

فشار دادن زبان و مکیدن شست چند عادت بد هستند که می‌توانند به ایجاد فاصله بین دندان‌ها کمک کنند.

مشکلات فرنوم:

فرنومی که احتمالاً باعث ایجاد شکاف در دندان‌ها می‌شود، فرنوم فک بالا است. داخل لب بالایی پوستی است که لب بالایی را به لثه بالایی متصل می‌کند. اگر لب بالایی خود را بالا بیاورید، باید بتوانید آن را به راحتی حس کنید. این یک نوار کوچک از بافت است که لب بالایی را به بافت لثه بین دو دندان بالایی جلو متصل می‌کند.

اگر این فرنوم بیش از حد بزرگ باشد، می‌تواند دندان‌ها را از هم جدا نگه دارد و باعث ایجاد شکاف شود. در زمانی که کودک یک ساله می‌شود، ممکن است فرنوم کوتاه شده باشد و فاصله دندان‌های شیری از بین رفته و شکاف‌ها را بسته باشد. در برخی موارد فرنوم پایین‌تر از حد معمول قرار می‌گیرد و دو دندان جلویی بالایی را از هم دور نگه می‌دارد.

| صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان |

رفلکس بلع نادرست:

هنگامی که رفلکس بلع به درستی اتفاق می‌افتد، زبان به سقف دهان فشار می‌آورد. در عوض ممکن است فرد هنگام قورت دادن، زبان خود را به دندان‌های جلویی فشار دهد. با گذشت زمان این فشار مکرر بر روی دندان‌های جلو، آنها را به جلو می‌راند و باعث ایجاد شکاف می‌شود.

دندان‌های اضافی:

گاهی اوقات دندان‌های اضافی در استخوان وجود دارند که می‌توانند از بیرون آمدن دندان‌های دیگر جلوگیری کنند و در نتیجه منجر به ایجاد شکاف شوند.

برخی از کودکان یا بزرگسالان ممکن است دندان‌های کوچکی داشته باشند که خود می‌تواند دلیلی بر ایجاد دیاستم باشد. از طرفی برخی از فک‌ها نسبت به اندازه دندان‌ها تقریباً بزرگ هستند. در جایی که بین اندازه یا شکل فک‌ها و آرایش دندان‌ها تفاوت وجود دارد، دندان‌ها و فک‌ها به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

آشنایی با عوارض جانبی مصرف فلوراید

درمان پوسیدگی دندان کودک به روش پالپوتومی

ارزیابی پروگنوز دندان کودک قبل از درمان پالپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *