درمان های تحت آرامبخشی و بیهوشی ( در صورت لزوم)

آيا آرامبخش دندان در كودكان بی خطر است؟

بی‌خطر بودن مهمترين مسئله برای والدينی است كه كودك شان به آرامبخش دندان نياز پيدا می‌كند. آرام كردن يك بيمار معمولاً يك روش بسيار ايمن است و والدين می توانند به كاهش سطح تنش و ريسك در كودك قبل، حين و پس از درمان كمك كنند.

انواع آرامبخش

آرامبخش خوراكی ، انواع عمده ی آرامبخش های دندانپزشكی هستند. آرامبخش خوراكی بمحض رسيدن بيمار به مطب دندانپزشکی ازطريق دهان يا بينی داده می شود، باتوجه به اينكه تاثير دارو به 20 دقيقه زمان نيازدارد. آرامبخش خوراكی سبب خواب رفتن بيمار نمی شود، اما به آرامش وی كمك می كند.

اكسيدنيتروز يا گاز خنده هم به حفظ آرامش كمك می كند. مخلوطی از اكسيدنيتروز و اكسيژن درعرض 5 دقيقه ازطريق يك ماسك رها مي­شود، بيمار آرام می شود و احساس خوشحالی به وی دست می دهد. در پايان كار، اكسيژن خالص برای پالايش اكسيدنيتروز باقيمانده به بيمار داده می شود.

آرامبخش درون وريدی از طريق يك سوزن در عروق بيمار تزریق می شود. انجمن متخصصين بیهوشی دندانپزشكی آمريكا توضيح می دهد كه اكسيدنيتروز برای خواباندن كودك قبل از آمپول زدن، معمولاً در رگ پشت سری كودك استفاده می شود. يك لوله برای كمك به تنفس وارد نای بيمارمی شود.

قبل از آرامبخش

آكادمی دندانپزشكی كودكان آمريكا به والدين توصيه می كند كه بمنظور استفاده از آرامبخش و ساير شيوه های دندانی در كودك بهتر است كه والدين آنچه را كه اتفاق می افتد، درك كنند و به آماده سازی كودك كمك كنند. والدين بايد غذا و نوشيدنی را قبل از آرامبخش محدود كنند، و مهم است كه والدين از دستورالعمل ها پيروی كنند، باتوجه به اينكه آرامبخش با ريسك تهوع همراه است .

والدين بايد سابقه ی كامل پزشكی کودک‌ شان را ارائه دهند و با دندانپزشك درمورد دريافت هرگونه نسخه ی دارويی، داروی بدون نسخه يا مكمل های گياهی صحبت كنند.

در مطب دندانپزشك

والدين مي توانند به حفظ آرامش كودك و تشويق كردن وی كمك كنند. سعی كنيد يك وسيله ی تسلی بخش برای كودك مثل يك اسباب بازی موردعلاقه اش را همراه داشته باشيد. نگهداشتن سر كودك و صحبت كردن يا آوازخواندن باملايمت تاكتيك های خوب تسلی بخش هستند. والدين بايد از آوردن بچه های ديگر به مطب پرهيزكنند، طوريكه ممكن است تمركز دندانپزشك مختل شود.

تضمين ايمنی بيمار برای دندانپزشك ها درطی بیهوشی حائز اهميت است. درحاليكه آرامبخش داده می شود، سطح اكسيژن خون بيمار، فشارخون، ضربان قلب و دما پایین می‌آید.

پس از آرامبخش

معمولاً از والدين خواسته می شود پس از آرامبخش، ساعاتی را دركنار كودك حضورداشته باشند. كودك ممكن است گيج شود و حالت تهوع داشته باشد. 2 بزرگسال كودك يا نوجوان را تا رسيدن به خانه همراهی می كنند، يك نفر برای رانندگی كردن و ديگری برای چك تنفس كودك. طولانی شدن تاثيرات آرامبخش ممكن است با موارد ذيل مرتبط باشند: عدم هماهنگی فيزيكی، سرگيجه، خواب آلودگی و تهوع، لذا بازگشت به مدرسه يا مراقبت روزانه در روز درمان قطعی نيست.

در اولين ساعت پس از انجام كار، والدين بايد غذاهای نرم به كودك بدهند. اگر كودك دچار تهوع، درد شديد، خونريزی يا تب شديد است، والدين بايد با دندانپزشك فوراً تماس بگيرند. با التيام يافتن دهان، كودك بايد مراقبت از دندان را بصورت عادی ادامه دهد، دوبار در روز با خميردندان حاوی فلورايد مسواك بزند.

درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی ، يك شيوه ی ايمن و بدون سروصدا با آماده سازی مناسب و مراقبت صحيح تا اتمام كار است. با برقراری ارتباط با دندانپزشك كودك تان، بهترين تجربه ی ممكن را برای كودك تان ارائه خواهيد كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *