خونریزی لثه در کودکان

خونریزی لثه در کودکان | دندانپزشک کودکان اصفهان

بررسی علت خونریزی لثه در کودکان

در این مطلب از سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان به بررسی علت خونریزی لثه در کودکان م یپردازیم. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

کودکان باید از سنین ابتدایی با اهمیت رعایت بهداشت دهان به خوبی آشنا شوند. یکی از ابتدایی ترین آموزش ها باید آموزش صحیح استفاده از مسواک و نخ دندان باشد. رعایت بهداشت دهان کودکان و حفظ سلامتی دندان های شیری نیز بسیار با اهمیت است. و منجر به داشتن دندان های دائمی سالم تری خواهد شد. همچنین کودکانی که اهمیت بهداشت دهان آشنا شوند با جدیت بیشتری بهداشت دهان را دنبال خواهند کرد و دندان هایی سالم تر در بلند مدت خواهند داشت. عدم رعایت بهداشت دهان باعث فراهم شدن شرایط مناسب رشد باکتری ها و پدیدار شدن پلاک در دهان میشود که میتوانند منجر به بیماری های مختلف و خونریزی لثه شوند.

تغذیه نامناسب کودکان

همچنین تغذیه کودکان باید حاوی مقادیر بسیاری از مواد مورد نیاز بدن باشد. و از خوراکی های شکری و فست فودی اجتناب شود. چرا که این خوراکی ها باعث رشد بیشتر باکتری های دهان میشوند.

التهاب لثه در کودکان و انواع آن | دندانپزشک کودکان اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

تاثیرات جانبی دارو ها

برخی دارو ها تاثیرات جانبی مختلفی دارند که ممکن است بر دهان نیز تاثیر بگذارند. یکی از این تاثیرات شایع ملتهب شدن لثه ها و خونریزی لثه هاست که با مشورت با پزشک باید دارو را تغییر داد یا اقدامات مناسب با آن را انجام داد.

خونریزی لثه ها میتواند نشان از وجود بیماری های مهمی در دهان باشد. اما گاهی به علت رعایت نکردن بهداشت دهان نیز هست. اگر برای مدت نسبتا طولانی بوده که کودکتان نخ دندان نمیکشیده و حال دوباره در حال نخ دندان کشیدن است. خونریزی لثه ها در چند روز اولیه طبیعی است و جای نگرانی نیست. این خونریزی نباید باعث توقف نخ دندان کشیدن شود. به یاد داشته باشید که هم نخ دندان کشیدن و هم مسواک زدن باید بسیار ملایم و کم فشار انجام شود.

بیماری هایی که منجر به خونریزی لثه در کودکان میشوند

بیماری های دهان مانند تورم لثه میتوانند باعث خونریزی لثه ها شوند. این بیماری ها را باید با مراجعه به دنداپزشک و معاینه کامل دهان تشخیص داد. از مصرف خودسرانه دارو ها مخصوصا در کودکان حتما باید خودداری کرد.

 


مطالعه بیشتر:

کشیدن دندان شیری کودکان بدون درد

علل عصب کشی دندان کودکان

دلایل عصب کشی دندان شیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *