خارش لثه و دلایل

خارش لثه و دلایل | دندانپزشک کودکان اصفهان

خارش لثه

خارش لثه علل زیادی (از واکنش آلرژیک گرفته تا مشکلات دندانی) دارد. لثه ها، بافت نرم اطراف دندان ها هستند که از دندان نگهداری می کنند. لثه های سالم برای محافظت از دندان ها ضروری هستند و خارش غالباً نشان دهنده تجمع باکتری ها در بین دندان ها و لثه ها است. درمان معمولاً آسان است و رعایت بهداشت دندان می تواند از بروز مشکلات بیشتر پیشگیری کند.

در بعضی موارد، خارش می تواند نشانه موارد جدی تری مانند بیماری لثه باشد، بنابراین در صورت ادامه بروز علائم، فرد باید با دندانپزشک مشورت کند.

علائم خارش لثه

اگر با خونریزی مداوم و غیرقابل توجیه همراه باشد، باید با دندانپزشک مشورت شود. خارش لثه دلایل مختلفی دارد، بنابراین علائم دیگر می توانند به تعیین دقیق مشکل کمک کنند:

  • درد یا التهاب می تواند نتیجه آسیب یا آبسه دندان باشد.
  • خارشی که روی سقف دهان نیز تأثیر می گذارد احتمال دارد آلرژی باشد.
  • لثه های قرمز، تحریک شده یا ملتهب می توانند به اولین مراحل بیماری لثه اشاره کنند.
  • لثه هایی که برای مدت کوتاهی خونریزی دارند، مانند زمانی که کسی برای اولین بار نخ دندان بکشد، طبیعی است.

خارش لثه و دلایل | دندانپزشک کودکان اصفهان

علل خارش لثه

تشخیص اینکه چه عواملی باعث خارش لثه می شود می تواند در یافتن درمان لازم کمک کند. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث ایجاد علائم شده است، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

جراحات لثه

ضربه یا صدمات به لثه می تواند باعث درد، ناراحتی و خارش شود. این آسیب ها می تواند در نتیجه یک آسیب جسمی، مانند آسیب دیدگی هنگام بازی یا نتیجه رفتارها باشد. دندان ساییدن که به آن دندان قروچه نیز گفته می شود، می تواند باعث سردرد، درد در فک و حتی خارش لثه شود. همچنین لثه ها می توانند در اثر استفاده از سیگار الکترونیکی و بخار، تحریک و خارش پیدا کنند.

تجمع پلاک

یک پوشش نازک یا فیلم از پلاک (ماده ای بی رنگ و چسبنده) می تواند با گذشت زمان جمع شود. بزاق و غذا با باکتری مخلوط می شوند و رشد بیش از حد پلاک را ایجاد می کنند. با گذشت زمان، پلاک می تواند منجر به بیماری لثه شود. علائم تجمع پلاک ممکن است شامل حساسیت لثه، خونریزی هنگام مسواک زدن  باشد.

التهاب لثه

مرحله اول بیماری لثه، التهاب لثه است. نام دیگر بیماری لثه بیماری پریودنتال است. التهاب لثه نوعی بیماری خفیف و به دلیل تجمع پلاک ایجاد می شود. در این مرحله، التهاب لثه احتمالاً عوارض اضافی ایجاد نکرده است.

واکنش آلرژیتیک

حساسیت یا آلرژی به موارد خاص احتمال دارد باعث خارش لثه شود. اینها شامل غذاها، دانه ها، داروها و حیوانات خانگی است. حتی آلرژی های فصلی مانند تب یونجه نیز می توانند باعث خارش لثه شوند.

تغییرات هورمونی

تغییر در سطح هورمون طبیعی می تواند بر احساس لثه تأثیر بگذارد. زنان در دوران بارداری، بلوغ، قاعدگی یا یائسگی احتمال دارد بیشتر دچار  شوند. آنها همچنین علائم دهانی دیگری از جمله درد، حساسیت و خونریزی را در این زمان ها تجربه می کنند.

خشکی دهان

دهان شما عملکرد خوبی در تنظیم رطوبت طبیعی دارد. گاهی اوقات، برخی شرایط خاص پزشکی یا داروها می توانند دهان را از تولید بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن لثه و زبان بازدارند. این می تواند منجر به خشکی دهان شود که یکی از علائم رایج بیماری است.

خشکی دهان می تواند یک علت شایع، لثه خارش دار باشد. بدن به طور طبیعی باید بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن دهان تولید کند، اما برخی شرایط پزشکی، داروها یا غذاها احتمال دارد از این امر پیشگیری کرده و در نتیجه احساس خشکی ایجاد کنند. نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز باید به سرعت، خارش لثه را متوقف کند.

دستگاه های دندانی نامناسب

دندانهای مصنوعی و پارسیال که مناسب نیستند می توانند مشکلاتی ایجاد کنند.
اگر بین این دستگاه ها و لثه، فاصله ای وجود داشته باشد، غذا می تواند مخفیانه وارد شود.
باکتری ها می توانند شروع به رشد کرده و عفونت ایجاد کنند. این می تواند منجر به التهاب، حساسیت شود.

دندان قروچه اصطلاح پزشکی برای ساییدن دندان است.
ساییدن می تواند به دندانها و لثه ها، از جمله فرسودگی مینای دندان یا لثه های عقب آسیب برساند.

علل کمتر شایع عبارتند از:

آبسه دندان
دندان درآوردن در کودکان کوچکتر
دندان درآوردن در بزرگسالان بین 17 تا 21 سال که دندان عقل معمولاً از بین می رود.
زخم های شانکر، تبخال دهانی یا عفونت های ویروسی که می توانند لثه ها را تحت تأثیر قرار دهند
بهداشت نامناسب دندان ،دلیل اصلی بسیاری از موارد خارش لثه است.
زیرا دندان ها و لثه ها به اندازه کافی تمیز نشده و پلاک ها جمع می شوند.

 


دکتر نجمه اخلاقیدندانپزشک کودکان اصفهان

جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

سیاه و زرد شدن دندان در کودکان

انواع لکه های روی دندان

گزینه‌های درمانی آبسه

درمان طبیعی سفید کردن دندان کودکان

تبخال داخل دهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *