تعداد دندان‌های شیری نوزادان

تعداد دندان‌های شیری نوزادان | دندانپزشک کودکان اصفهان

بررسی تعداد دندان‌های شیری و جای گیری آنها

یک مجموعه کامل از دندان‌های شیری ۲۰ دندان است که ۱۰ عدد در فک بالا و ۱۰ دندان در فک پایین می‌باشد. همه نوزادان این دندان‌های شیری را دارند زیرا در کودکی، دهان نوزاد به اندازه کافی برای مجموعه کامل دندان‌های بزرگسال بزرگ نیست، اما آنها برای جویدن به دندان نیاز دارند. در این مطلب از سایت دکتر اخلاقی، دندانپزشک کودکان اصفهان به بررسی تعداد دندان‌های شیری نوزادان و جای گیری آنها می پردازیم.

دندان‌های شیری قبل و بعد از تولد

رشد دندان‌های شیری نوزاد از زمانی که در رحم مادر است، شروع می‌شود و در حدود ۵ هفته حاملگی، اولین جوانه‌های دندان‌های شیری در فک نوزاد شکل می‌گیرد. این دندان‌ها پس از تولد، در بیشتر موارد تا سن ۶ تا ۱۲ ماهگی رشدی ندارند. اما دیدن یک کودک ۳ ماهه با یک دندان یا یک کودک ۱ ساله با تنها یک دندان بی سابقه نیست. همه دندان‌های شیری کودک باید بین ۲-۳ سالگی شکل بگیرند. این دندان‌های شیری را دندان‌های اولیه نیز می‌نامند، زیرا موقتی هستند و در طول دوران کودکی می‌افتند. وقتی نوزاد به ۵ یا ۶ سالگی می‌رسد، این دندان‌ها شروع به افتادن کرده و راه را برای دندان‌های بالغ باز می‌کنند به طوری که معمولا در سن ۲۱ سالگی، همه ۳۲ دندان دائمی رویش کرده‌اند.

اهمیت دندان‌های شیری

دندان‌ها برای سلامت کلی ما حیاتی هستند. با وجود اینکه دندان‌های شیری موقتی هستند. اما برای حفظ سلامت دهان و دندان، تمیز نگه داشتن آنها ضروری است و پوسیدگی دندان در دوران کودکی می‌تواند بر روی دندان‌های فرد در بزرگسالی تأثیر منفی بگذارد. این دندان‌ها ممکن است در نگاه اول ضعیف بنظر برسند ولی نقش بسزایی در جویدن، صحبت کردن و لبخند زدن کودک شما دارند.

نکاتی درمورد رویش دندان های شیری | دندانپزشک کودکان اصفهان

علائم و نشانه‌های رویش دندان نوزادان

نوزادانی که در حال رویش دندان هستند بیشتر از حد معمول آب دهان خود را بیرون می‌آورند. در برخی موارد، آبریزش مداوم حتی ممکن است باعث بثورات خفیف در گونه‌ها یا چانه شود. این چیزی نیست که بیش از حد نگران آن باشید. فقط یک پارچه در دسترس داشته باشید تا بتوانید صورت نوزاد خود را پاک کنید. ممکن است متوجه شوید که کودک شما برای ماساژ لثه‌های دردناک شروع به گاز گرفتن و جویدن هر چیزی می‌کند.
لثه‌ها ممکن است قرمز و متورم شده و هنگام لمس حساس باشند. در این حال به جای استفاده از مسکن‌های موضعی که می‌توان لثه‌های نوزاد را در عرض چند دقیقه با آن شستشو داد. لثه‌ها را به آرامی ماساژ داده و یا یک اسباب بازی مخصوص برای لثه، در اختیار نوزاد خود قرار دهید. معمولاً هنگام رویش دندان‌ا، نوزادان تب پایینی دارند. اگر تب کودک شما بیش از حد معمول است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر نجمه اخلاقی دندانپزشک کودکان اصفهان

مراقبت از دندان‌های شیری

شروع رژیم بهداشت دهان و دندان در سنین پایین، از سلامت دندان‌های دائمی در حال رشد محافظت کرده و عادات لازم را برای یک عمر سلامت دهان و دندان القا می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن لثه‌های کودک، رژیم مراقبت از دندان‌های شیری را قبل از رویش واقعی دندان‌ها شروع کنید.
پس از رویش اولین دندان، باید مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را شروع کنید. از آنجا که مهارت‌های دستی آنها محدود است. اکثر کودکان تا حدود هشت سالگی در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به کمک نیاز دارند. در سن سه سالگی، باید خمیردندان شیرخوار را به خمیردندان مخصوص کودکان که حاوی فلوراید یا زایلیتول است تبدیل کنید تا به محافظت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی کمک کند. البته، معاینات و تمیز کردن منظم دندانپزشکی بخش مهمی از مراقبت از دندان‌های شیری است.
دندانپزشکان نه تنها می‌توانند حفره‌ها و بیماری‌های لثه را در مراحل اولیه تشخیص دهند. بلکه می توانند مسائلی را که ممکن است بر رشد دندان‌های دائمی تأثیر بگذارد، شناسایی کنند.

دندان‌های شیری و تضمین سلامت بدن

دندان‌های شیری نقش اساسی در سلامت بدن نوزاد شما دارند. حتی اگر کودک شما فقط برای مدت کوتاهی دندان‌های اولیه خود را داشته باشد. باز هم به مراقبت احتیاج دارد. مراقبت صحیح از دندان‌های شیری این اطمینان را برایتان حاصل می‌کند که کودک شما دارای دندان‌های سالم برای رشد، گفتار و تغذیه مناسب می‌باشد. در این مقاله به بررسی تعداد دندان‌های شیری، اهمیت دندان‌های شیری، علائم دندان درآوردن در نوزادان و چگونگی مراقبت از دندان‌های شیری پرداختیم.

 


مطالعه بیشتر:

عوامل تغییر رنگ دندان

ترک های مویی در دندان

لکه های سفید روی دندان کودکان نشانه چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *